رشد مهارت های دستی نوزاد تا یک سالگی
رشد مهارت های دستی نوزاد تا یک سالگی
12 ژانویه, 2018
رشد حرکتی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی
رشد حرکتی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی
12 ژانویه, 2018
رشد حرکتی نوزاد تا یک سالگی

رشد حرکتی نوزاد تا یک سالگی

رشد حرکتی در ۲۴ هفتگی
عضلات کودک شما آن‌قدر قوی شده است که می‌تواند مقدار زیادی از وزنش را روی ساعدهایش بیندازد؛ در حالی که دست‌هایش را به عنوان تکیه‌گاه جلو گذاشته است می‌نشیند. می‌تواند دست‌هایش را دراز کند تا بلندش کنید، و می‌تواند بدون تکیه به جایی، چند دقیقه در صندلی بچه بنشیند.

در این مرحله:
– به منظور تقویت استخوان‌ها و عضلات که برای راه رفتن ضروری است، بازی‌های پرجنب‌وجوش با کودک خود انجام دهید.
– برای این‌که او را تشویق کنید شکم خود را به عنوان آمادگی برای چهار دست و پا رفتن، از روی زمین بردارد. هواپیما بازی کنید، به این صورت که همراه با کودک روی شکم بخوابید و هر دو دست و تنه خود را از زمین بلند کنید.
– به عنوان پاداش این‌که توانسته است دستانش را دراز کند، او را بالا و پایین انداختن تشویق کنید.
– به او تمرین‌هایی برای تحمل وزن بدن بدهید. در حالی که کودکتان روی پای شما است، او را به آرامی بالا و پایین بیندازید. این کار تمرین خوبی برای کمک به اوست تا بتواند هرچه بیشتر وزن خود را تحمل کند و آماده راه رفتن شود.

پیشنهاد میکنم راه رفتن کودک کی و چگونه اتفاق می افتد را بخوانید.

رشد حرکتی در ۲۸ هفتگی
در این سن کودک شما می‌تواند وقتی که روی شکم خوابیده است، وزن خود را با یک دست تحمل کند، بدون تکیه‌گاه بنشیند، وقتی به پشت خوابیده است سر خود را خود به خود بلند و هنگامی که او را سرپا نگه می‌دارید تمام وزنش را روی زانوها و باسن خود که صاف نگه داشته است تحمل کند.

در این مرحله:
– برای این که کودکتان را مجبور کنید در حالت درازکش سر خود را بلند کند، اسباب‌بازی‌هایی که کمی خارج از دسترس او باشند به او نشان بدهید.
– برای این‌که کودکتان را وادارید تمام وزن خود را تحمل کند، انواع بازی‌های ایستاده را انجام دهید.
– کودک را تشویق کنید سرش را بلند کند. در حالی که کودک‌تان به پشت خوابیده است، اسباب بازی خوش رنگ یا پر سر و صدایی را کمی خارج از دسترس وی نگه دارید. با این کار او تشویق می‌شود سر خود را بلند کند و نگاه کند.

شاید خواندن ” هشت راه بازی کردن با کودکان ” خالی از لطف نباشد.

رشد حرکتی در ۳۲ هفتگی
کودک شما ممکن است برای حرکت کردن تلاش کند. او برای رسیدن به اسباب بازی دست خود را دراز می‌کند. ممکن است بدن خود را به عقب و جلو تکان دهد. باسن و زانوهای او قوی‌تر شده است و او از این‌که می‌تواند ضمن ایستادن تمام وزن خود را تحمل کند، لذت می‌برد. اگر دست‌هایش را نگه دارید، بالا و پایین می‌پرد.

در این مرحله:
– برای تشویق کودک به این‌که خود را با کشیدن روی باسن حرکت دهد، مقداری دورتر از او بنشینید و دستان خود را به طرف او باز کنید. این کار به کودک شما احساس متحرک بودن می‌دهد و سبب تقویت حس استقلال و اعتمادبه‌نفس وی می‌شود.
– برای آماده کردن پاهای او برای راه رفتن،‌در حالی که او را روی پای خود، روی تشک یا بالش، یا در حمام نگه داشته‌اید با او بازی‌های ایستادنی و بالا و پایین پریدنی انجام دهید.

رشد حرکتی در ۳۶ هفتگی
کودک شما می‌تواند تمام وزن خود را روی پاهایش نگه دارد ولی برای این کار باید به چیزی تکیه کند. او می‌تواند به مدت ۱۰ دقیقه بنشیند، به جلو و طرفین خم شود، و در حالت تعادل باقی بماند. او ممکن است بغلتد یا تلاش کند چهار دست و پا حرکت کند. برای او بسیار مشکل است از وضعیت ایستاده بنشیند.

در این مرحله:
– با قلاب کردن دست‌های او به اثاثیه ثابت منزل طوری که تعادل خود را حفظ کند، او را به ایستادن تشویق کنید.
– برای این‌که او را وادار کنید به جلو و طرفین خم شود و در عین حال تعادل خود را نیز حفظ کند، همان‌طور که نشسته است اسباب‌بازی‌هایی را کمی خارج از دسترس او، در جلوی او یا در کنارش قرار دهید.
– برای این که نشستن از حالت ایستاده را برای او تسهیل کنید، باسن و زانوهای او را خم کنید.

رشد حرکتی در ۴۰ هفتگی
در این سن کودک شما حرکت می‌کند و مقدار کمی روی دست‌ها و زانوهایش به جلو می‌رود. او می‌تواند خود را بالا بکشد و از تغییر وضعیت خود از حالت نشسته به خوابیده لذت می‌برد. عضلات جانبی تنه او در حال قوی‌تر شدن هستند،‌و کم‌کم در حالت نشسته، تنه خود را به اطراف می‌چرخاند.

در این مرحله:
– انگشتان خود را به او بدهید طوری که بتواند خود را بالا بکشد و بنشیند یا سر پا بایستد. او از موفقیت خود هیجان‌زده و خوشحال می‌شود. او را حسابی تشویق کنید.
– برای این‌که قدم برداشتن را به او یاد بدهید، همان‌طور که ایستاده است یکی از زانوهایش را خم کنید و پایش را از کف اتاق بلند کنید. وقتی این کار را کرد به او بگویید «آفرین عزیزم».
– برای این‌که او را وادار به چرخیدن کنید، یک اسباب‌بازی پشت سر او بگذارید. هنگامی که به پشت می‌چرخد نگهش دارید تا نیفتد.

او را تشویق کنید چهار دست و پا به طرفتان بیاید
کودک را چهار دست و پا بگذارید و کمی دورتر بنشینید. دست‌هایتان را دراز کنید، او را صدا بزنید،‌یا اسباب‌بازی خوش رنگی به او نشان دهید،‌تا به طرفتان بیاید.

رشد حرکتی در ۴۴ هفتگی
در این سن کودک شما علاوه بر این‌که در حالت نشسته کاملاً حرکت می‌کند، با چهار دست و پا نیز به همه جا می‌رود. او می‌تواند وقتی که ایستاده است پای خود را از زمین بلند کند.

در این مرحله:
– کارهایی را که در مورد ۴۰ هفتگی گفته شد ادامه دهید:
– او را در حالت چهار دست و پا قرار دهید و تشویقش کنید مسافت‌های کوتاهی را طی کند.
– برای این‌که قدم برداشتن را به او یاد دهید، در حال که ایستاده یکی از زانوهایش را خم کنید و پایش را از زمین بلند کنید. وقتی این کار را کرد بگویید «آفرین عزیزم».
– برای این‌که او را وادار کنید به دو طرف خود بچرخد یک اسباب‌بازی را در پشت او و جایی که مجبور باشد برای رسیدن به آن بچرخد، قرار دهید. وقتی می‌چرخد کمکش کنید تا نیفتد.

رشد حرکتی در ۴۸ هفتگی
کودک شما می‌تواند با گرفتن دستش به اثاثیه، به پهلو حرکت کند. اگر هر دو دست او را بگیرید به جلو حرکت می‌کند. در حالت نشسته می‌تواند به عقب برگردد و بدون تلوتلو خوردن چیزی را بردارد.

در این مرحله:
– اثاثیه منزل را طوری دور اتاق بچینید که فقط یک قدم از یکدیگر فاصله داشته باشند، تا کودک شما بتواند به پهلو حرکت کند و دور تا دور اتاق گشت بزند.
– کمکش کنید در حالی که فقط یک دست او را گرفته‌اید با شما به تمرین قدم زدن بپردازد.

رشد حرکتی در یک سالگی
اگر فقط یک دست کودک خود را بگیرید، او می‌تواند راه برود. وقتی می‌خواهد چهار دست و پا حرکت کند این کار را روی کف دست‌ها و پاهایش، بسیار شبیه به نحوه حرکت خرس، انجام می‌دهد.

در این مرحله:
– برای تشویق به قدم برداشتن مستقل، وقتی کودک با گرفتن دست‌هایش به اثاثیه گشت می‌زند از او بخواهید به طرف شما بیاید.
– برای این‌که جرأت پرتاب کردن خود را پیدا کند، فاصله بین قطعات اثاثیه را کمی زیادتر کنید.

برای مشاهده مراحل رشد حرکتی کودک لینک های زیر را ببینید:

رشد حرکتی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی

رشد حرکتی نوزاد تا یک سالگی

رشد حرکتی کودک تا دو سالگی

دیدگاه ها بسته شده است