همه چیز در مورد حساسیت و آلرژی در کودکان و درمان آن

تمرینات ورزشی در دوران بارداری
تناسب اندام و تمرینات ورزشی در دوران بارداری
12 ژانویه, 2017
نوزاد
پیشگیری از دردهای قولنجی نوزاد در هفته های بعد از تولد
12 ژانویه, 2017
آلرژی و حساسیت در کودکان

آلرژی و حساسیت در کودکان

حساسیت یا آلرژی حالتی است که دستگاه ایمنی کودک نسبت به عوامل مختلف (محیط ، غذا، دارو) واکنش غیرمعمول به وجود می آورد.نتیجه ی این واکنش غیرمعمول به وجود آمدن علائم مختف حساسیت میباشد اگر در خانواده ی کودک حساسیت یا آلرژی وجود داشته باشد احتمال اینکه کودک دچار نوعی آلرژی گردد بسیار زیاد است.

چطور کودک دچار آلرژی میشود؟

دستگاه ایمنی هر کودکی به طور طبیعی نسبت به عوامل مختلف مانند ویروس ها و باکتری ها و قارچ ها ایجاد پادتن میکند.بعضی از کودکان در برخورد با عواملی از قبیل ویروس ها، باکتری ها ،حشرات،گرد و غبارخانه (مایت ها بندپایانی که دارای جثه ریز و بدن شفاف یا نیمه شفاف هستند) گرده ی گیاهان ، غذاها ،  مواد شیمیایی،گزش حشرات و بالاخره داروها ابتدا واکنش طبیعی نشان میدهند ولی در برخوردهای بعدی واکنش های غیرطبیعی سریع و حاد به صورت پیدایش دانه هایی در پوست بدن ، خارش گلو ، گرفتگی یا آبریزش از بینی ، سرفه، تنگی نفس و خس خس ، بیحالی ، دردهای شکمی ، تهوع و استفراغ و حتی اسهال نشان میدهند.

علائم حساسیت
علائم حساسیت از علائم خفیف تا شدید متغیر است و ممکن است محدود به یک ناحیه بدن (مثل پوست، غشاء بینی، یا چشم‌ها) یا گسترده‌تر باشد. این علائم شامل موارد ذیل است:
– جوش
– درد و خارش چشم‌ها
– انسداد و آب‌ریزش بینی
– سرفه
– بی‌حالی
– درد شکم
– تهوع و استفراغ
– اسهال

درمان

پدر و مادر باید سعی کنند عواملی که موجب حساسیت و آلرژی کودک میشود مانند حشرات که معمولا در گرد و غبار از خانه و در تشک ،فرش ،میز و صندلی خانه وجود دارد و بعد از جداشدن از سلولهای پوست بدن انسان ، تغذیه و رد و تکثیر می یابند شناسایی کنند.

که از این حشرات به طور دائم ذرات ریزی دفع میشود و موجب علائم آلرژی میگردد. بنابراین از بین بردن گرد و خاک محیط اتاق خواب کودک و بکار بردن حشره کش ها ، به کاهش وحتی از بین بردن آلرژی کمک میکند.

پدر و مادر باید سعی کنند کودک را از برخورد ا عوامل خارج از خانه و محیطی نیز دور نگه دارند.پزشک برحسب نوع آلرژی ،داروهای آنتی هیستامین و داروهای کورتیکواستروئید تجویز مینماید.

حساسیت یا آلرژی بینی

حساسیت و آلرژی ممکن است موجب آماس و ورم پوشش داخلی دیواره ی بینی گردد و آلرژی بینی را به وجود آورد. آلرژی بینی ممکن است به دو صورت وجود داشته باشد یکی این که کودک فقط در بهار و تابستان مبتلا میشود دوم اینکه کودک در تمام فصول سال مبتلا به آلرژی بینی میباشد. در وضعیت دوم بیشتر اوقات کودک مبتلا به آلرژی بینی و دچار تظاهرات دیگر آلرژی میباشد.

آلرژی بینی چگونه به وجود می آید؟

آلرژی بینی موقعی به وجود می آید که کودک ماده ای را که به آن حساس شده است استنشاق میکند. مواد حساس کننده که ایجاد آلرژی فصلی بینی در کودکان می نمایند عبارتند از:

  • بوته های گیاهان
  • درختان
  • گرده
  • دانه های علف های هرز

در صورتی که گرد و خاک خانه ، عوامل و مواد حساس کننده داشته باشد کودک در تمام طول سال دچار آلرژی بینی می باشد.

آلرژی و حساسیت در کودکان

آلرژی و حساسیت در کودکان

علائم آلرژی بینی :

علائم آلرژی  بینی عبارت است از احساس خارش در بینی ، چشم ها و گلو ، گرفتگی یا آبریزش از بینی ، عطسه و قرمزی و آبکی بودن چشم ها. کودک بینی خود را می خاراند و با دست و با دست خود بینی را به طرف بالا میکشد. در زیر پلک پایین بعضی از کودکان مبتلا به آلرژی بینی ، هاله ای قهوه ای تیره نیز به وجود می آید.

پدر و مادر با کودکی که دچار آلرژی بینی است چه باید بکنند؟

اگر ماده ی ایجادکننده حساسیت شناخته شده باشد پدر و مادر باید سعی کنند کودک را از برخورد با آن دور کنند. مثالا کودکی که در فصل بهار و تابستان دچار آلرژی میشود باید در این فصول او را به باغ و پارک و محل هایی که گیاهان در آنجا وجود دارد نبرند.

اگر گرد و خاک در هوا وجود دارد در و پنجره های اتاق را بسته نگه دارند. اگر مشخص شود که کودک نسبت به حیوانات حساس شده است، نباید حیوانی درخانه نگهداری کنند. پدر و مادر باید گرد و غبار در و دیوارها و لوازم خانه را با کهنه تمیز و مرطوب پاک و تمیز نمایند. اگر حشره ی بید در خانه وجود دارد با بکار بردن اسپری های حشره کش آنها را از بین ببرند.

کودک نباید در رختخوابی که از پر حیوانات یا مواد شیمیایی تهیه شده است بخوابد. اگر قارچ ایجاد حساسیت کرده است باید اتاق بازی و خواب کودک خوب تهویه گردد.

درمان : پزشک غیر از توصیه های فوق داروی آنتی هیستامین تجویز و توصیه می نماید و اگر بهبود حاصل نگردید از اسپری های بینی که علائم را کاهش میدهد استفاده می کند.

نکته : آلرژی بینی با بزرگ شدن کودک کنترل میشود و از بین خواهد رفت.

اگر هنگام دادن دارو به کودک دچار مشکل میشوید، روش دارو دادن به کودک بیمار را بخوانید.

 

avatar