احترام-به-مادر-در-حضور-فرزند-توسط-پدر
احترام به مادر در حضور فرزند توسط پدر
۱۴ فروردین, ۱۳۹۷
ماساژ درمانی در طب سنتی
ماساژ درمانی در طب سنتی
۱۵ فروردین, ۱۳۹۷
پذیرش-جنسیت-نوزاد

پذیرش-جنسیت-نوزاد

خدای متعال، مالک جهان، علیم، حکیم، عادل، رحمان و رحیم است. خواست و اراده او به بندگان عین لطف، جلوه رحمت، تجلی کرامت و حسن انتخاب است. او هر چه برای بنده می خواهد، به مصلحت دنیا و آخرت اوست. بنده باید تسلیم اراده او باشد.

اگر کسی را عقیم کرده، یا به کسی دختر عنایت فرموده و یا پسر داده، همه و همه عین رحمت و لطف او به بندگان است.

این حق نوزاد است که با هر جنسیتی که خداوند به او عطا فرموده است؛ دختر یا پسر مورد توجه و تکریم قرار گیرد. اسلام این مسأله را به شدت مورد توجه قرار داده است و سیره معصومان نمایان گر این اصل الهی است.

امام چهارم علیه السلام هنگامی که به او بشارت فرزندی می دادند نمی پرسید پسر است یا دختر؟ می فرمود: آیا سالم است؟ وقتی سالم بود می فرمود: حمد و ستایش مخصوص خدایی است که از من مخلوق ناقص و زشت خلق نکرده است.

 

از نظر اسلام نوزاد پسر باشد یا دختر فرقی ندارد. مهم این است که در آینده شخص شایسته ای بشود و برای خود و جامعه مثمر ثمر باشد؛ چنان که رسول اکرم صلی الله علیه وآله فرموده است: «از سعادت شخص داشتن فرزند صالح و شایسته است.»

 

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم در جایی دیگر فرمودند:

«در هیچ خانه ای فرزندی به دنیا نیامد مگر آن که عزّتی پیدا کردند که قبل از آن نداشتند.»

این تعبیر به صراحت نقش فرزند را در ایجاد و تقویت عزت نفس و حرمت خود والدین نشان می دهد.

قرآن در این باره می فرماید: «پادشاهی و ملک آسمان ها و زمین تنها و تنها برای خداست، هر چه بخواهد می آفریند، به هر که بخواهد دختر و به هر که بخواهد پسر می بخشد، یا در یک رحم دو فرزند: یکی پسر و یکی دختر قرار می دهد و هر که را بخواهد عقیم و نازا قرار می دهد، همانا خداوند دانا و تواناست.»

چهره در هم کشیدن برای تولد دختر، در واقع خشم و خرده گرفتن بر کار خداست که گناهی بزرگ و عملی دور از منطق و حکمت است.

چرا باید از دختردار شدن ناراحت شد؟ مگر فرزند کسی جز به اراده خدا دختر می شود؟ رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم دارای چند پسر به نام های: قاسم، طیب، طاهر و ابراهیم شد، گرچه هیچ کدام زنده نماندند، ولی به خاطر پسردار شدن، از جانب خداوند تبریک و تهنیت به او داده نشد و آیه ای نیز در قرآن مجید بدین سبب نازل نگردید. اما وقتی دختری چون حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها چشم به این جهان گشود، سوره کوثر نازل شد و کوثر؛ یعنی خیر کثیر، و نیکی فراوان.

هنگامی که به حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم خبر دادند که خدا به ایشان دختری داده است. ناگهان به صورت یارانش نگاه کرد و آثار ناخشنودی در چهره آن ها دید. حضرت فرمودند:

«این چه رفتاری است که در شما می بینم خداوند گلی به من داده آن را می بویم و روزی او با خداست»

هر گاه حضرت فاطمه سلام الله علیها بر پیامبر اسلام صلی الله علیه واله وارد می شدند؛ حضرت به احترام ایشان می ایستادند و او را می بوسیدند و در جای خویش می نشاند.

و گاه درباره او می فرمودند:

«پدرش فدایش باد.»

و گاهی از شدت علاقه او را «مادر» صدا می زد.

پذیرش-جنسیت-نوزاد-1

پذیرش-جنسیت-نوزاد-۱

پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم آن قدر به دخترشان حضرت فاطمه سلام الله علیها احترام می گذاشتند که مردم تعجب می کردند. با آن عظمت و مقامی که داشتند، دست دخترشان را می بوسیدند و به هنگام مراجعت از سفر نخستین کسی که دیدار می کردند، دخترشان حضرت زهرا سلام الله علیها بودند و هنگامی که به سفر می رفتند آخرین خانه ای که خداحافظی می کردند خانه حضرت فاطمه سلام الله علیها بود.

پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم نمی خوابیدند مگر آن که صورت حضرت زهرا سلام الله علیها را می بوسیدند.

نقل است مردی در زمان امام صادق علیه السلام دختردار شد وخدمت امام رسید حضرت او را ناراحت و خشمگین دید. به او فرمودند: فکر کن اگر خداوند به تو وحی می کرد: آیا من که خدای تو هستم جنس فرزندت را انتخاب کنم یا خودت؟ چه جواب می دادی؟ عرض کرد: می گفتم: ای خدای من! تو برای من انتخاب کن. حضرت فرمودند: هم اکنون خداوند مهربان دختر برای تو انتخاب کرده است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:

«… و ازخوش یمنی زن است که نخستین فرزندش دختر باشد.»

و نیز فرمودند: «بهترین فرزندان شما دختران اند.»

امام صادق علیه السلام فرمودند:

«دختران حسنات و پسران نعمت اند. بر حسنات ثواب داده می شود، ولی از نعمت سؤال می شود.»

خداوند در شب معراج به رسولش فرمود:

«به پدران دختران بگو: بر دختر داشتن بی حوصلگی نکنید، همان گونه که آن ها را آفریدم، روزی هم می دهم.»

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:

«خداوند متعال بر دختران رئوف تر از پسران است.»

هم چنین فرمودند:

«کسی که به بازار برود و چیزی بخرد و آن را برای زن و فرزند خود به خانه آورد، مانند کسی است که برای گروهی نیازمند صدقه ای داده باشد، و مناسب است دختران را در دادن هدیه مقدم بدارد، زیرا کسی که دخترش را شاد کند مانند کسی است که برده ای از اولاد اسماعیل در راه خدا آزاد کرده باشد.»

پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:

«آن کسی که دارای دختر است، اگر او را از خود نراند، اهانتش نکند و پسران را بر او مقدم ندارد، خداوند وی را وارد بهشت می کند.»

پیامبر اسلام صلی الله علیه واله وسلم فرمودند:

«بهترین فرزندان، دختران پرده نشین هستند. هر کس افتخار داشتن یک دختر را داشته باشد خداوند او را از آتش جهنم حفظ می کند و هر کس دو دختر داشته باشد خداوند او را وارد بهشت می سازد…»

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:

«هیچ خانه ای نیست که در آن چند دختر باشد مگر آن که هر روز دوازده نوع برکت و رحمت از آسمان بر آن خانه نازل می شود. ملائکه همیشه آن خانه را زیارت می کنند و برای پدرشان در هر شبانه روز برابر عبادت یک سال، ثواب می نویسند.»

پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:

«بهترین شما کسی است که برای همسر و دخترانش بهتر باشد.»