رشد مهارت های دستی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی

رشد اجتماعی کودک تا دوسالگی
رشد اجتماعی کودک تا دوسالگی
12 ژانویه, 2018
رشد مهارت های دستی کودک تا دو سالگی
رشد مهارت های دستی کودک تا دو سالگی
12 ژانویه, 2018
رشد مهارت های دستی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی

رشد مهارت های دستی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی

رشد مهارت های دستی در نوزادی
کودک شما بیشتر اوقات دست‌های خود را محکم بسته نگه می‌دارد. به علت بازتاب «چنگ زدن»، او انگشت شما را محکم می‌گیرد. اما وقتی یک صدای بلند ناگهانی یا حرکت شدید او را بترساند،‌انگشتان خود را در اثر بازتاب «یکه خوردن» باز می‌کند.

در این مرحله:
نوزاد شما برای این‌که بتواند چیزی را به طور ارادی بگیرد،‌باید قبلاً بازتاب چنگ زدن را از دست داده باشد. شما می‌توانید با دادن انگشتان اشاره خود به دست او و دیدن این‌که تا چه‌قدر می‌توانید آن‌ها را بکشید،‌از بین رفتن این بازتاب را بیازمایید.

بازتاب چنگ‌زدن او را بیازمایید
اجازه دهید کودک به انگشتان اشاره شما چنگ بزند و ببینید تا چه حد می‌توانید انگشتان‌تان را بکشید. بازتاب چنگ‌زدن ظرف چند هفته اول ضعیف می‌شود.

رشد مهارت‌های دستی در ۴ هفتگی
بازتاب چنگ‌زدن کودک شما در حال محو شدن است ولی او هنوز هم دستان خود را بسته نگه می‌دارد.

در این مرحله:
– بازی‌هایی را که ضمن آن بتوانید انگشتان کودک را باز و از یکدیگر جدا کنید، انجام دهید. این کار را با انگشتان پای کودک نیز می‌شود انجام داد.

رشد مهارت های دستی در ۶ هفتگی
بازتاب چنگ زدن کودک شما تقریباً به طور کامل از بین رفته است. دست‌های او بیشتر وقت‌ها باز است.

در این مرحله:
– کاری کنید کودک از وجود دست‌هایش آگاه شود. بازی را ادامه دهید و در عین حال اجسامی با حالات مختلف از نظر نرمی، زبری، صافی و … را به کف دست و نوک انگشتان کودک بمالید یا روی آن‌ها بکشید.
– دست‌ها و انگشتان او را به نرمی بمالید و قلقلک دهید.

رشد مهارت‌های دستی در ۸ هفتگی
دست‌های کودک شما هرچه بیشتر و راحت‌تر باز می‌شود و او رفته رفته نسبت به آن‌ها آگاهی پیدا می‌کند.

در این مرحله:
– با استفاده از انواع محرک‌های تماسی آگاهی او را نسبت به دستانش افزایش دهید. اجازه دهید کودکتان اسباب بازی ها یا اشیایی با زبری، دما،‌و جنس‌های مختلف را لمس کند. آب، پودر بچه و پوست گرم انسان نیز برای این امر مناسب است.
– هنگامی که چیزی را در دست نوزاد خود می‌گذارید آن را در امتداد چین‌های دست قرار دهید. به یاد داشته باشید که نوک انگشتان کودک حساس‌ترین قسمت دستش هستند، هرچند ابتدا او اشیا را با کف دست می‌گیرد و انگشتانش را به صورت مستقیم روی آن‌ها پایین می‌آورد.

رشد مهارت‌های دستی در ۱۲ هفتگی
بازتاب چنگ زدن کودک شما از بین رفته است. او اغلب دست‌هایش را باز نگه می‌دارد و به آن‌ها نگاه می‌کند. اگر جغجغه در دست او قرار دهید آن را می‌گیرد و حتی چند دقیقه آن را نگه می‌دارد. به نظر می‌رسد دوست دارد چنگ بزند.

در این مرحله:
– برای تقویت و تکامل نحوه چنگ زدن او،‌ جغجغه به دستش بدهید؛ و آن را چند بار تکان دهید. جنس و صدای جغجغه کنجکاوی کودک را تحریک می‌کند.
– در حالی که به پشت خوابیده است و می‌تواند دست‌هایش را ببیند،‌با انگشت‌هایش بازی کنید.
– چیزی در اختیار او بگذارید که بتواند به آن نگاه کند و دستش را به طرف آن دراز کند. فرفره و اسباب‌بازی‌های مختلفی را در بالای تخت او آویزان کنید یا در میان تخت یا کالسکه‌اش بگذارید تا به آن‌ها دست بزند.
– کاری کنید احساس‌های مختلف را تجربه کند، مثلاً دست‌هایش را هنگام استحمام به آب بزنید، و اسباب بازی هایی با جنس‌های متفاوت به او بدهید.

شاید خواندن ” هشت راه بازی کردن با کودکان ” خالی از لطف نباشد.

رشد مهارت‌های دستی در ۱۶ هفتگی
کودک شما به‌تدریج کنترل دست‌ها و پاهای خود را به‌دست می‌آورد، او دست‌ها و پاهایش را با هم تکان می‌دهد، پایش را روی زانوی پای دیگرش می‌گذارد، و کف پاهایش را روی تشک قرار می‌دهد. او جغجغه را تکان می‌دهد ولی قادر نیست آن را از زمین بردارد. او لباس‌هایش را به عنوان بازی روی صورتش می‌کشد.

در این مرحله:
– هنگامی که دراز کشیده یا تکیه داده است، با نشان دادن اشیای جالب توجه به او،‌وادارش کنید دست خود را به سوی آن‌ها دراز کند.
– هر گاه دست خود را برای گرفتن چیزی بیش از حد لازم دراز کرد،‌کاری کنید که بتواند آن شیء را بگیرد. به خاطر موفقیت او بخندید. او نیز همراه شما می‌خندد و خشنود می‌شود.
– برای این‌که او را تشویق کنید با دست‌هایش صدا درآورد، جغجغه‌های متفاوتی در اختیار او بگذارید.

رشد مهارت‌های دستی در ۲۰ هفتگی
کودک شما انگشتان پای خود را یافته است. او می‌تواند مشت خود را در دهان بگذارد. در واقع او هر چیزی را در دهان می‌گذارد. او برای اشیای بزرگ هر دو دستش را دراز می‌کند و اشیاء را با قسمتی از کف دست که در طرف انگشت کوچکش قرار دارد می‌گیرد. کودک شما به هر چیزی که در دسترس باشد چنگ می‌زند. او از مچاله کردن کاغذ لذت می‌برد.

در این مرحله:
– برای تشویق او به این‌که انگشتانش را باز و چیزی را رها کند،‌بازی‌های بده بستانی با او انجام دهید.
– با گذاردن چیزی در دست او و بعد باز کردن انگشتانش و پس گرفتن آن،‌با او بازی کنید. او برای شیر خوردن دستش را به سوی شیشه شیر دراز می‌کند. سعی کنید او را وادار کنید شیشه را به شما پس دهد.
– آگاهی او از انگشتان پایش را با گذاشتن آن‌ها در دهانش و بازی کردن با آن‌ها طوری که آن‌ها را ببیند.
– به او دستمال کاغذی بدهید تا با آن بازی کند.

رشد مهارت‌های دستی در ۲۴ هفتگی
حرکات کودک شما کامل‌تر و ظریف‌تر شده است و او یاد گرفته است چیزی را از یک دست به دست دیگرش بدهد. اگر چیزی در دستش باشد آن را می‌اندازد تا چیز دیگری را بردارد. او می‌تواند شیشه شیرش را نگه دارد و می‌تواند چنگ بزند.

در این مرحله:
– برای تشویق حرکات ظریف‌تر انگشتان، انواع مختلفی از غذاهایی را که می‌توان با دست خورد در اختیار او بگذارید. انواع بیسکویت،‌نان سوخاری، تکه‌های نان پخته شده از آرد سبوس‌دار، و قطعات پنیر، غذاهای بسیار خوبی هستند که کودک می‌توان به آسانی آن‌ها را با دست بردارد و بدون کمک دیگران به طور مستقل بخورد.
– برای ظریف‌تر کردن نحوه چنگ زدن او، کم کم غذا خوردن مستقل با قاشق را به او بیاموزید.
– به او نشان دهید چگونه اشیا را از یک دست به دست دیگرش بدهد.

برای مشاهده مراحل رشد مهارت های دستی کودک لینک های زیر را ببینید:

رشد مهارت های دستی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی

رشد مهارت های دستی نوزاد تا یک سالگی

رشد مهارت های دستی کودک تا دو سالگی

دیدگاه ها بسته شده است