رشد مهارت های دستی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی
رشد مهارت های دستی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی
۲۲ دی, ۱۳۹۶
رشد ذهنی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی
رشد ذهنی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی
۲۲ دی, ۱۳۹۶
رشد مهارت های دستی کودک تا دو سالگی

رشد مهارت های دستی کودک تا دو سالگی

رشد مهارت های دستی در یک سالگی تا ۱۳ ماهگی
کودک شما هرچه بیشتر به‌تنهایی غذا می‌خورد و مقدار کم‌تری از غذا را می‌ریزد. او می‌تواند دستش را برای رساندن غذا به دهان بچرخاند. او از پرتاب کردن اشیا لذت می‌برد، می‌تواند با مداد خط بکشد و قادر است دو مکعب را در دستش بگیرد. چون بر رها کردن اشیا تسلط یافته است،‌می‌تواند برجی با دو مکعب بسازد.

در این مرحله:
– برای اجتناب از سرخوردگی ناشی از ریختن غذا، فقط غذاهای نیمه مایع را بگذارید به‌تنهایی بخورد. اگر بیشتر اوقات غذاهای جامدی به کودک بدهید که به قاشق می‌چسبد و به سادگی نمی‌ریزند، او تشویق می‌شود مستقل غذا بخورد.
– یک مداد یا مداد رنگی کوتاه و کلفت و مقدار زیادی کاغذ ارزان‌قیمت برای خط‌خطی کردن در اختیار وی بگذارید. نقاشی‌هایش را در معرض دید او قرار دهید.

رشد مهارت‌های دستی در ۱۵ ماهگی
کودک شما می‌تواند یک فنجان را بردارد و نگه دارد، از آن بنوشد، و بدون این‌که زیاد بریزد آن را به زمین بگذارد. او می‌تواند با قاشق غذا بخورد و بدون این‌که چیزی از آن بریزد آن را به دهان برساند. او می‌تواند برجی با سه مکعب بسازد، سعی می‌کند صفحات کتاب را ورق بزند، و برخی از لباس‌هایش را خودش به تن کند. کودک چگونه می‌آموزد که خودش لباس بپوشد را نیز بخوانید.

در این مرحله:
– او را در برج‌سازی با روی هم چیدن مکعب‌های اسباب بازی ، زیاد تمرین دهید. کودک نوپای شما اکنون می‌تواند سه مکعب را روی یکدیگر بگذارد. برای افزایش مهارت کودک‌تان در این زمینه، همراه او برج بسازید.
– کتاب‌هایی با اوراق ضخیم به او بدهید و به او نشان دهید چگونه آن‌ها را ورق بزند.
– هنگامی که سعی می‌کند لباس بپوشد صبور باشید و به او نشان دهید چگونه جوراب، کفش، و کلاه خود را بپوشد.

شاید خواندن ” هشت راه بازی کردن با کودکان ” خالی از لطف نباشد.

رشد مهارت‌های دستی در ۱۸ ماهگی
علاوه بر انواع حرکات ظریف دیگر، کودک شما می‌تواند صفحات کتاب را ورق بزند، هرچند هر دو یا سه صفحه را با هم ورق می‌زند. او علاقه شدیدی به زیپ و دکمه و مانند آن‌ها دارد. او می‌تواند به طور کاملاً مستقل غذا بخورد،‌از جمله می‌تواند مایعی را از فنجان بنوشد، بدون این‌که چیزی از آن را بریزد. او هم‌چنین از نقاشی با انگشت و خط‌خطی کردن لذت می‌برد.

در این مرحله:
– تسلط بر حرکاتی مثل چرخاندن،‌پیچاندن، شماره گرفتن، و لغزاندن، برای مغز و عضلات مشکل است؛ و همگی نیازمند تمرین زیاد با مجموعه اسباب بازی های کارگاهی یا اسباب‌بازی‌های مشابه هستند. بنابراین با وسایلی که به حرکات ظریف انگشتان احتیاج دارند با او مقدار زیادی تمرین کنید.
– وسایل بازی که شامل وسایل مختلفی همچون دستگیره، اهرم و شماره‌گیر، یا دکمه، زیپ، بندهای چسبی و دکمه‌های فشاری باشد در اختیار او بگذارید.
– مقدار زیادی کاغذ و مداد رنگی یا مداد شمعی در اختیار او بگذارید.

رشد مهارت های دستی در دو سالگی
در این سن کودک شما می‌تواند صفحات کتاب را یکی یکی ورق بزند و می‌تواند جوراب‌ها، کفش‌ها، و دستکش‌هایش را بپوشد. او می‌تواند با چرخاندن دستگیره، در را باز کند،‌درِ بطری‌های شل را باز کند، زیپ را باز و بسته کند،‌و مداد را به صورت هدف‌دارتری روی کاغذ بکشد. او می‌تواند برجی با چهار مکعب بسازد.

در این مرحله:
– پوشیدن لباس به‌طور مستقل مستلزم مجموعه‌ای از حرکات ظریف است، به‌خصوص اگر لباس‌ها دارای دکمه، دکمه فشاری، یا زیپ باشند. اجازه دهید خودش لباسش را انتخاب کند و پوشیدن و درآوردن آن را تمرین کند. با این حال هنوز شلوارهای زیپ‌دار به کودک خود نپوشانید. کودک چگونه می‌آموزد که خودش لباس بپوشد را نیز بخوانید.
– امکان تمرین بیشتر برای عضلات کوچک را می‌توانید با استفاده از اسباب‌بازی‌هایی که قطعاتشان با هم چفت می‌شوند،‌مثل اسباب‌بازی‌های ساختمان‌سازی،‌فراهم آورید.

می‌توانید از اسباب‌بازی‌هایی که برای تمام سنین بسیار با ارزش است، مانند مکعب‌های ساختمان‌سازی برای ارزیابی رشد کودک خود استفاده کنید.
کودک شما تا قبل از ۱۸ ماهگی نمی‌تواند ۳ یا ۴ مکعب را روی هم بگذارد. فقط در حدود ۲ تا ۵ / ۲ سالگی می‌تواند بُرجی با ۴ تا ۸ مکعب بسازد.
در حدود ۵ / ۲ سالگی کودک شما می‌تواند چند مکعب را مانند قطار کنار هم بچیند.
در حدود سه سالگی کودک شما ممکن است قادر به ساختن بُرج بلندی با ۹ یا ۱۰ مکعب‌باشد ولی حداقل قبل از ۵ / ۳ سالگی مهارت کافی برای ساختن پل با مکعب را ندارد.
در حدود ۵ / ۴ سالگی کودک شما باید قادر باشد از عهده ساختن ساختارهای پیچیده‌تر، بعد از این‌که نحوه ساختن را به او نشان دادید، برآید.

برای مشاهده مراحل رشد مهارت های دستی کودک لینک های زیر را ببینید:

رشد مهارت های دستی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی

رشد مهارت های دستی نوزاد تا یک سالگی

رشد مهارت های دستی کودک تا دو سالگی