بارور شدن تخمک توسط اسپرم
مراحل تخمک گذاری و تشکیل نطفه
۱ آبان, ۱۳۹۵
احکام-شیردهی-آیت-الله-نوری-همدانی
احکام شیردهی – آیت الله نوری همدانی
۲۹ آبان, ۱۳۹۵
کتابخوانی برای کودک

کتابخوانی برای کودک

همه ما در مورد فواید کتاب خواندن برای کودکان و تاثیرات جادویی آن بسیار شنیده ایم. اما چگونه این کار را سرشار از محبت، لذت و یادگیری کنیم؟

 1. به تصاویر اشاره کنید.

همانطور که برای کودکتان کتاب می خوانید، به تصاویر اشاره کنید و داستان را بخوانید. توضیح قصه بر روی تصاویر  کودک شما را به کتاب علاقمندتر می کند. همچنین موجب توسعه یادگیری کودک می شود.

کتاب خواندن برای کودک

کتاب خواندن برای کودک

 1. در مورد قصه با کودک صحبت کنید.

اگر کودک شما تحت تاثیر صفحه ای قرار گرفت، سریع از آن عبور نکنید. در مورد آن با کودک خود صحبت کنید. اما اگر صفحه ای برایش جذاب نیست، او را برای خواندن صفحه بعدی مشتاق کنید.

 

 1. داستان را یک صدا و خشک نخوانید.

داستان را با لحن های گوناگون و جذاب بخوانید. بعضی وقت ها به گونه ای بخوانید که موجب خنده کودک شود. شخصیت های مختلف را با لهجه و لحن متفاوت بخوانید. این کار کتابخوانی برای کودک را بسیار لذت بخش تر میکند.

 

 1. کودک کتاب را ورق بزند.

اجازه دهید کودکتان خود صفحات را ورق بزند. اگر فرزندتان کوچک تر از آن است که بتواند خود به تنهایی این کار را انجام دهد، او را در این کار کمک کنید. با این کار کودک شما خود را در خواندن کتاب شریک میداند. همچنین شما میفهمید که برای هر صفحه چقدر باید زمان بگزارید.

 

 1. یک قدم به جلو، سه قدم به عقب.

اگر کودک شما خواست تا چند صفحه به عقب برگردید. این کار را انجام دهید. اگر کودک شیفته بخشی از داستان است، ممکن است مجبور شوید یک صفحه را ده ها بار بخوانید، حتی اگر شما علاقه ای به آن قسمت ندارید (تو ذوق بچه نزنید!).

 

 1. یادگیری کلمات و جملات به کمک داستان

اگر کودک شما صحبت میکند (یا تلاش میکند تا صحبت کند)، او را عادت دهید تا شما را در داستان همراهی کند. اتفاقات داستان را تایید کند. جملات شما را تکرار کند. جملات بلند را تکه تکه کنید تا کودک بتواند آن ها را ادا کند.

 

 1. کتاب خوانی فقط یادگیری لغات و جملات نیست.

کتابخوانی فقط برای آموزش کلمات و جملات نیست. این برای کودک فرصتی است برای یادگیری رنگ ها، اعداد، اشکال، حیوانات و مفاهیم (مانند بزرگ و کوچک). کتابخوانی روش سرگرم کننده و زیرکانه ای برای آموختن به کودک است. این فرصت مناسب و بی سر و صدا را از دست ندهید.

 1. مکان مطالعه

اکر میتوانید مکانی را خانه برای مطالعه مشخص دهید. مناسب برای مطالعه در روز و شب. این کار ارزش کتابخوانی را نشان می دهد. همچنین با رفتن به آن مکان، کودک متوجه میشود که زمان کتابخوانی است.

کتابخوانی برای کودکان

کتابخوانی برای کودکان

 1. با انگشت کلمات را دنبال کنید.

هنگام کتابخوانی کلمات را با انگشت دنبال کنید. تا کودک با شکل کلمات نیز آشنا شود. مطالعات نشان میدهد که آگاهی از واج آرایی کلمات برای یادگیری خواندن ضروری است.

 

 1. برقراری ارتباط با کودک

شما کودک خود را بهتر از هر کس دیگری میشناسید. از این شناخت برای ارتباط دادن داستان ها و تجربیات شخصی کودک بهره ببرید. حتی کوچک ترین نوزادان نیز به اندازه روزهای زندگی شان، تجربه دارند.

 

 1. بیان احساسات و حالات شخصیت داستان

اگر داستانی که میخوانید شخصیت دارد، عبارات احساسی را، احساسی بیان کنید. کتاب خواندن برای کودکان فرصت مناسبی برای آموزش مفاهیم احساسی مانند شادی، غم و حالاتی مانند خواب آلودگی، گرسنگی و بیان آنها است.

 

 1. انتخاب کتاب

اجازه دهید کودک خود انتخاب کند که چه کتابی را بخوانید. این امر صمیمیت و اطمینان بیشتری میان کودک شما و کتاب برقرار میکند و اعتماد به نفس لازم جهت خواندن کتاب را در او افزایش میدهد. هیچ چیز جذابتر از این نیست که فرزند دلبند شما در میان قفسه کتاب به دنبال کتاب مورد علاقه اش بگردد.

 

 1. استمرار در کتاب خوانی

به یاد داشته باشد فرزندتان بسیاری از مفاهیم را به کمک شما می آموزد. و این زمانی اتفاق می افتد که شما زمان لازم جهت خواندن کتاب را برای کودک خود اختصاص می دهید. ممکن است شما وقت خود را صرف خواندن داستان های مشابه و تکراری کنید(مخصوصا زمانی که این کتاب را فرزند دلبندتان انتخاب کرده باشد). استمرار در کتاب خوانی به تدریج به دانش و آگاهی کودک می افزاید و کتاب های جدید کامل کننده کتاب های قدیمی خواهند بود.

 

 1. کتاب را تعاملی بخوانید.

داستان را به صورت تعاملی بخوانید. از او سوال بپرسید. اگر فرزندتان هنوز صحبت نمیکند، سوال بپرسید، مکث کنید، سپس پاسخ را بگویید. اجازه ندهید کتاب خواندن یکنواخت و یک سویه باشد. اگر کودک شما مدتی است که می تواند صحبت کند. با نشان دادن تصاویر بخواهید تصویر را توضیح دهد یادرباره معنای داستان بپرسید.

 

 1. زورکی نمیشه!

حتما به یاد داشته باشید… مهم ترین بخش کتاب خوانی این است که مطمئن باشید کودک از آن لذت میبرد. نهایتا هدف این است که کودک علاقه به مطالعه را برای یک عمر حفظ کند. اگر فرزندتان حوصله کتاب خواندن ندارد صبر کنید و زمان دیگری برای این کار انتخاب کنید. اگر فکر میکنید کودک شما هیچ علاقه ای به کتاب نشان نمیدهد، بدانید که این تنها مشکل شما نیست. بسیاری از کودکان اینگونه اند و به تدریج به کتاب علاقمند میشوند.

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر