برنامه شیردهی نوزاد
تغذیه زنجیری نوزاد در چند ماه اول
۲۴ آبان, ۱۳۹۶
نوزاد راحت گرفتن مکیدن پستان مادر نیست
نوزادی که به راحتی قادر به گرفتن و مکیدن پستان مادر نیست
۲۴ آبان, ۱۳۹۶
گاز گرفتن سینه توسط نوزاد

گاز گرفتن سینه توسط نوزاد
کودک هنگام تغذیه ممکن است سینه مادر را گاز بگیرد. واکنش طبیعی مادر در این هنگام، پس زدن کودک و اعتراض به این رفتار ناپسند و ناسپاسی کودک است. بعضی مادران در برابر این عمل چنان واکنشی از خود نشان می‌دهند که کودک سراسیمه از شیر خوردن منصرف می‌شود و آن را ناتمام می‌گذارد. این واکنش تند را اگر به خاطر یک گاز محکم باشد، نباید سرزنش کرد.
برای رفع این اشکال بهتر است نکات زیر را به کار بندید:
وقتی احساس می‌کنید که دندان های کودک برای گاز گرفتن سینه‌تان آماده می‌شود، او را به طرف خود بکشید و صورت او را به سینه خود بچسبانید. کودک برای این که بتواند نفس بکشد، به‌طور خودکار دهان خود را باز می‌کند و شما از خطر نجات پیدا می‌کنید.
راه‌حل دیگر آن است که انگشت خود را بین دندان‌های کودک و سینه خود به آرامی فشار دهید تا او به آرامی سینه‌تان را ول کند. در اثر این عکس‌العمل، کودک دیر یا زود می‌فهمد که گاز گرفتن کاری نیست که جایزه خوبی داشته باشد.
اعتراض به این رفتار کودک اشکالی ندارد، ولی واکنش نباید طوری باشد که او را به اعتصاب چند روزه بکشاند. دقت کنید و ساعت‌ها و اوقاتی را که این رفتار ناپسند از کودک سر می‌زند، یادداشت کنید اگر این کار در پایان شیر خوردن تکرار می‌شود، نزدیک به پایان تغذیه و قبل از این که فرصتی برای حمله گاز انبری پیدا کند، پستان را از او بگیرید.
روش دیگر برای رام کردن کودک آن است که در پایان شیر خوردن، یک چیز گاز گرفتنی سرد مثل یک سرشیشه لاستیکی سفت و سرد، حوله سرد یا یک موز یخ زده به او بدهید.
اگر این عادت در ابتدای شیر خوردن از او سر می‌زند، برای این که از خشونت او بکاهید، قبل از شیر دادن چیزی به او بدهید تا به آن گاز بزند. این روش به اضافه گفتن یک آخ مظلومانه، دل کودک را به رحم می‌آورد و سینه شما را از آسیب دور نگه می‌دارد.

سایر مشکلات عادی شیرخوردن نوزاد

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر