عفونت های قارچی پوست
۹ فروردین, ۱۳۹۶
گال ، علائم و درمان
۹ فروردین, ۱۳۹۶

کهیر
کهیر نوعی جوش برجسته با خارش شدید است. در بسیاری از موارد، علت کهیر معلوم نیست. شایع‌ترین علت شناخته شده برای آن یک واکنش حساسیتی، مثلاً نسبت به یک غذای خاص (مثلاً شیر یا مرکبات)، دارو (مثلاً پنی‌سیلین)، نیش حشرات یا یک گیاه می‌باشد.

علائم
دو نوع کهیر وجود دارد. کهیر حاد از ۳۰ دقیقه تا چند روز به طول می‌انجامد؛ کهیر مزمن ممکن است تا چند ماه طول بکشد. هر دو نوع ممکن است عود کند.
علائم کهیر مزمن و کهیر حاد عبارت‌اند از:
– توده‌های زردرنگ یا سفیدرنگ برآمده و نرم، احاطه شده با ناحیه ملتهبی از پوست
– خارش شدید
جوش ممکن است محدود به ناحیه‌ای خاص یا گسترده باشد. در موارد بسیار نادری، کهیر بخشی از شوک آنافیلاکتیک است، که یک واکنش حساسیتی عام و شدید می‌باشد. علائم شوک آنافیلاکتیک شامل تورم صورت یا دهان، صدادار بودن یا دشواری تنفس، اشکال در بلع، و خواب آلودگی غیرعادی می‌باشد. در صورت وجود هر یک از این علائم فوراً آمبولانس خبر کنید یا کودک را به نزدیک‌ترین بیمارستان برسانید.
لکه‌های پوستی در کهیر اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی دارد. این لکه‌ها برآمده و رنگ پریده هستند و مرزهای سرخ رنگی دارند که آن‌ها را از پوست طبیعی اطراف متمایز می‌سازد.

درمان
اگر کودک مکرر دچار حمله کهیر می‌شود، سعی کنید علت را دریابید تا کودک در صورت امکان از آن پرهیز کند. هنگام حمله کهیر، آنتی‌هیستامین خوراکی (قابل تهیه بدون نسخه پزشک) ممکن است علائم را تخفیف دهد. مصرف آن باید تا چند هفته پس از ناپدید شدن جوش ادامه یابد.
اگر کهیر شدید با آنتی‌هیستامین تخفیف نیابد، کودک باید مورد معاینه پزشکی قرار گیرد. ممکن است کورتیکواستروئید خوراکی تجویز شود یا کودک برای آزمایش جهت تشخیص علت نزد متخصص پوست فرستاده شود یا هر دو کار انجام گیرد. با بالا رفتن سن کودک، احتمالاً از حمله‌های کهیر کاسته خواهدشد.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر