مشکلات مادر در بارداری دوقلو
مشکلات مادر در بارداری دوقلو
31 جولای, 2018
وظیفه شوهر در زمان بارداری همسر
وظیفه شوهر در زمان بارداری همسر
31 جولای, 2018
چگونه دوقلو حامله شوم، برای دوقلو باردار شدن چه باید کرد

چگونه دوقلو حامله شوم، برای دوقلو باردار شدن چه باید کرد

برای دوقلو باردار شدن چه باید کرد

عوامل مؤثر در بیشتر شدن شانس دوقلوزایی

 

وراثت

وراثت یکی از آن ها و شاید شایع ترین علت باشد. دوقلوزایی در خانم هایی که سابقه این پدیده را در خانواده شان دارند، شیوع بیشتری دارد. به خصوص اگر این سابقه خانوادگی در سمت مادری آن ها باشد. احتمال تأثیرگذاری سابقه فامیلی پدر مختصر است. حاملگی دوقلویی در بعضی نژادهای خاص هم بیشتر است. خانم های آفریقایی ها و سیاه پوستان بیشتر احتمال دارد با ۲ جنین باردار شوند.

 

بارداری قبلی

تعداد حاملگی های قبلی هم هرچقدر بیشتر باشد ممکن است باعث شود مادر در بارداری بعدی اش دوقلو باردار شود.

 

سن مادر

مسئله ای که در سال های اخیر بیشتر باعث دوقلوزایی شده، بالا رفتن سن حاملگی است. با بالا رفتن سن مادرها در زایمان اول و بعضی اختلالات هورمونی، تعداد تخمک هایی که در هر دوره ماهانه به داخل رحم آزاد می شوند ممکن است بیشتر از یک عدد باشد و همین، شانس دوقلوزایی را بالا می برد.

 

شیوه های درمان ناباروری

پیشرفت تکنولوژی و علم درمان ناباروری و به کارگیری هورمون ها باعث شده خانم هایی که تا پیش از این نابارور تشخیص داده می شدند، قادر به بارداری باشند اما باید توجه داشت که شانس چند قلوزایی در این روش ها افزایش می یابد. داروهای بارداری باعث آزاد شدن چند تخمک می شوند و در حاملگی های خارج رحمی و لقاح مصنوعی هم پزشکان برای بالاتر بردن شانس موفقیت همزمان از چند تخمک بارور شده استفاده می کنند که همین مسئله می تواند باعث چند قلوزایی شود. روش های کمک به باروری (ART)، مانند لقاح آزمایشگاهی، باعث افزایش میزان تولد چندقلوها می شوند. در لقاح آزمایشگاهی، هرچه تعداد جنین های انتقال داده شده به رحم افزایش یابد، احتمال بارداری چندقلویی هم افزایش می یابد.

دو قلوزایی در زنان قد بلندی که از روش IVF استفاده می کنند هم بیشتر است.

 

عوامل محیطی

عوامل محیطی هم می توانند به دوقلوزایی کمک کنند. تحقیقات اخیر نشان داده اند که نطفه اکثر دوقلوهای دوتخمی در ماه ژوئیه (تیر و مرداد) تشکیل می شود، و ماه ژانویه (دی و بهمن) کمترین باروری های دوقلویی را دارد. دانشمندان معتقدند که طولانی تر بودن روز در ماه ژوئیه ممکن است عامل ترشح بیشتر هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و در نتیجه بالا رفتن احتمال دوقلوزایی در زنان باشد.

 

گروه خونی

در زنانِ با گروه های خونی A و O، به دلایل نامشخصی، شیوع دوقلوزایی نسبت به جمعیت عمومی بیشتر است.

 

زمان لقاح تخمک

در زنانی که در اواخر دوره تخمک گذاری باردار می شوند، احتمال بارداری چندقلو بیشتر است که شاید به علت رسیده بودن بیش از حد تخمک ها باشد.

 

چه غذاهایی باعث دوقلو زایی میشود:

مصرف بسیار اسیدفولیک

مطالعات جدید نشان می دهند مصرف مقدار زیاد اسید فولیک در زنانی که با شیوه لقاح خارج رحمی باردار شده اند احتمال دوقلو زایی را افزایش می دهد.

 

مصرف بسیار لبنیات

نتایج پژوهش ها نشان می دهد زنانی که مواد لبنی به میزان فراوان استفاده می کنند بیشتر از زنان دیگر، فرزندان دوقلو به دنیا می آورند. پژوهشگران می گویند پروتئین موجود در جگر دام های شیرده عاملی است که به آوردن نوزادان دو قلو در مادرانی که لبنیات فراوان مصرف می کنند منجر می شود. به گفته پژوهشگران مصرف لبنیات سبب می شود تا تخمک های بیشتری تولید شود و احتمال به دنیا آمدن فرزندان دو قلو افزایش یابد.

پیشنهاد مطلب:

مراقبت های بارداری دوقلویی

شیرخوردن دوقلوها و سه قلوها

دیدگاه ها بسته شده است