پوشاندن لباس به کودک و درآوردن آن

کلاه کودک
انتخاب لباس برای کودک – کلاه کودک
۲۲ اسفند, ۱۳۹۵
لباس پوشیدن کودک
کودک چگونه می‌آموزد که خودش لباس بپوشد
۲۲ اسفند, ۱۳۹۵
پوشاندن لباس به کودک و درآوردن آن

پوشاندن لباس به کودک و درآوردن آن

پوشاندن لباس به کودک و درآوردن آن
لباس پوشاندن
در هفته‌های نخست، شاید کودک شما به همان تعداد دفعاتی که به پوشک تمیز احتیاج پیدا می‌کند، به لباس تمیز نیز احتیاج پیدا کند، بنابراین نیاز به مقدار زیادی پوشاک نوزاد خواهید داشت.
وقتی کودک شما تبدیل به یک کودک نوپای فعال شد، نیاز به لباس‌هایی برای او خواهید داشت که راحت و آزاد باشند، اما تعداد لباس‌های لازم خیلی کمتر خواهد شد. کودک شما چنان سریع رشد می‌کند که خریدن لباس‌های زیاد یا کفش و لباس‌های با اندازه درست برای او چندان فایده‌ای ندارد. لباس‌هایش مدت‌ها قبل از این‌که کهنه شوند برایش کوچک خواهند شد.
در انتخاب لباس برای کودک دقت کنید؛ مثلاً لباس‌هایی که راحت باز و بسته شوند و شلوارهای کشباف به کودک کمک می‌کند تا خودش لباس‌هایش را بپوشد و در آورد. پیشنهاد میکنم راحتی و سلامت کودک در لباس را بخوانید.

پوشاندن و در آوردن لباس از تن کودک فرصتی دوست داشتنی برای آن است که با لمس کردن و نوازش پوست نرم بدن او، بگذارید با بدن خود آشنا شود. شاید کودک از لباس پوشاندن متنفر باشد، اما با نوازش، بوسیدن، مالیدن صورت‌تان به بدن او، و حرف زدن با او می‌توانید آن را برایش لذت‌بخش سازید. با او ملایم باشید. لباس‌های لازم را کنار خود بگذارید و همه دکمه‌ها را از قبل باز کنید. کودک را بخوابانید.

پوشاندن زیرپوش

۱- زیرپوش را به شکلی که جلوی آن رو به شما باشد بگیرید و در دست‌های‌تان جمع کنید. لبه پشتی آن را بالای سر کودک قرار دهید.
۲- با یک حرکت نرم و سریع لبه جلویی زیرپوش را تا چانه کودک پایین بکشید. قسمت‌های جمع شده لباس را پایین بکشید تا روی صورت کودک را نگیرد و او را ناراحت نکند.
۳- آرام سر و تنه کودک را بلند کنید و پشت زیرپوش را تا گردن و شانه‌های کودک پایین بکشید. حال سر او را آرام به زمین بگذارید.
۴- اگر زیرپوش کودک آستین دارد، انگشتان یک دستتان را در یکی از آستین‌ها فرو کنید و آن را باز کنید، سپس با دست دیگرتان مشت او را به داخل انگشت‌های‌تان هدایت کنید.
۵- دست کودک را با دست اولتان بگیرید، و با دست دیگرتان آستین را در امتداد دست او پایین بکشید، همین کار را با آستین دیگر نیز بکنید. لباس را بکشید و نه کودک را.
۶- زیرپوش را روی شکم کودک بکشید. پایین تنه او را با گرفتن از قوزک پاهایش بلند کنید و عقب زیرپوش را پایین بکشید. دکمه‌های زیرپوش را ببندید.

پوشاندن لباس کشباف (سرتاپایی)

۱- لباس کشباف تمیز را رو به بالا و صاف روی زمین قرار دهید و همه دکمه‌های آن را باز کنید. سپس کودک را بلند کنید. کودک را روی لباس قرار دهید. در حالی که گردن او در امتداد گردن لباس باشد.
۲- یک پای لباس را در دست‌های‌تان جمع کنید، طوری که قسمتی که پنجه پا قرار می‌گیرد باز باشد. پنجه پای کودک را به داخل آن هدایت کنید، طوری که انگشتان پایش درست در قسمت انگشتان پای لباس قرار گیرد. سپس پای لباس را بالا بکشید. همین کار را با پای دیگر نیز انجام دهید.
۳- شست و انگشتان یک دست خود را از سمت مچ وارد یک آستین لباس کنید و پارچه آستین را در بالای دستتان جمع کنید. تا می‌توانید سوراخ آستین را باز کنید. با دست دیگرتان، مشت کودک را به داخل دست اولتان هدایت کنید.
۴- در حالی که دست کودک را بین شست و انگشتان خود گرفته‌اید، آستین را با ملایمت روی دستتان و به سمت بازوی کودک بکشید و تا بالای شانه کودک ببرید. به این ترتیب انگشتان و ناخن کودک گیر نمی‌کند.
۵- اگر لباس بزرگ است، سر آستین‌های آن را بالا بزنید تا کودک بتواند با دست‌هایش بازی کند و با بدن خود آشنا شود.
۶- همه دکمه‌های لباس را از پایین به بالا ببندید.

درآوردن لباس از تن کودک
هنگامى‏ که لباس‏هاى کودک‏تان را در مى‏ آورید، ممکن است کودک از احساس هواى سرد که به پوست او می خورد احساس ناراحتى و هراس کند، بنابراین صورت‏تان را روى شکم او بگذارید، و از این فرصت حداکثر استفاده را براى تماس پوست با پوست ببرید. یک حوله دم دست داشته باشید تا وقتى که لباس‏هاى او را در مى آورید. او را در آن بپیچید، یا این‌که فوراً دوباره به او لباس بپوشانید. در حین لباس در آوردن و لباس پوشاندن، کودک را روى یک تکه پارچه یا تشکچه بخوابانید.

درآوردن لباس کشباف

۱- دکمه ‏هاى لباس را باز کنید. یک قوزک پاى کودک را در داخل لباس نگه دارید و پاى لباس را بیرون بکشید، همین کار را با پاى دیگر انجام دهید.
۲- دکمه‏ هاى زیرپوش کودک را باز کنید، سپس پایین تنه کودک را با گرفتن از قوزک پاهاى او بلند کنید و زیرپوش و لباس کشباف را تا جایى که مى‏توانید از زیر بدن او به سمت بالا بکشید.
۳- دست‏تان را داخل آستین قرار دهید و آرنج کودک را بگیرید. سر آستین را بگیرید و آستین را بیرون بکشید. همین کار را با دست دیگر کودک تکرار کنید.
۴- دست‏تان را زیر سر و گردن کودک بلغزانید و بالاتنه او را بالا بکشید تا بتوانید لباس را خارج کنید.

درآوردن زیرپوش

۱- آرنج کودک را با یک دست در داخل زیرپوش نگه دارید و با ملایمت کل پارچه را از روى مچ او بیرون بکشید. همین کار را در سمت دیگر انجام دهید.
۲- کل زیرپوش را در دست‏های‏تان جمع کنید، به طورى که هنگام خارج کردن زیرپوش از بالاى سر کودک، پارچه اضافى روى صورت کودک کشیده نشود.
۳- گردن زیرپوش را تا جایى که مى‏توانید بکشید تا باز شود، سپس با یک حرکت سریع آن را از روى صورت کودک تا بالاى سر او بکشید.
۴- دست تان را زیر سر و گردن کودک بلغزانید و بالا تنه او را بلند کنید تا بتوانید زیرپوش را بیرون بلغزانید.

لباس پوشیدن کودک

لباس پوشیدن کودک

کودک چگونه می‌آموزد که خودش لباس بپوشد
تا حدود دو سالگی احتمالاً کودک یاد می‌گیرد که جوراب‌ها یا تی‌شرت خودش را در آورد. بیشتر کودکان تا حدود سه سالگی شروع به لباس پوشیدن مستقل می‌کنند. با خریدن لباس‌هایی که پوشیدن و در آوردن آن‌ها برای کودک آسان باشد و با اجازه دادن به کودک که تا جایی که می‌تواند خودش لباس بپوشد و در آورد، می‌توانید این استقلال جدید او را تشویق کنید.

راه‌های کمک به کودک
– زمان زیادی برای این کار در نظر بگیرید. اگر عجله نداشته باشید، از کُندی کودک عصبی نخواهید شد.
– لباس‌های کودک را به ترتیبی که باید بپوشد بچینید.
– شلوار یا دامن‌های با کمر کشباف بخرید. از خریدن شلوارهای زیپ‌دار برای پسر در سن قبل از مدرسه خودداری کنید، چون ممکن است آلت تناسلی او در زیپ گیر کند.
– لباس‌هایی بخرید که دکمه‌ها یا بندهای چسبی آن‌ها بزرگ باشد.
– به کودک یاد بدهید که بستن دکمه‌هایش را از پایین به بالا انجام دهد.
– از او بخواهید آن پایش را که «بیشتر دوست دارد» انتخاب کند، سپس لنگه کفش مربوط به آن پا را علامت بگذارید تا همیشه اول آن را بپوشد.انتخاب کفش مناسب برای کودک را نیز بخوانید.
– پالتو یا بارانی با زیپ روکش‌دار نپوشانید.
– وقتی لازم است به کودک کمک کنید، با او بازی بازی کنید. مثلاً وقتی که لباس را از روی سرش پایین می‌کشید، به او «دالی» بگویید.
– وقتی به کودک لباس پوشاندید، بگذارید با لباس بماند، حتی اگر لباس‌هایش را کثیف کند.

لباس درآوردن مستقل
کودک دو ساله شما از تلاش برای درآوردن لباس‌هایش لذت می‌برد، به شرط این‌که وقت زیادی به او بدهید.

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر