امکان زنده ماندن نوزاد نارس
امکان زنده ماندن نوزاد نارس
۱۸ بهمن, ۱۳۹۶
خصوصیات-ظاهری-نوزاد-سالم-چشم
خصوصیات ظاهری نوزاد سالم
۷ اسفند, ۱۳۹۶
ویژگی-‌های-ظاهری-نوزاد-سالم

ویژگی-‌های-ظاهری-نوزاد-سالم

پس از تولد، در سر و صورت نوزاد نشانه‌هایی از فشار (هنگام عبور از کانال زایمان) را می‌توان مشاهده کرد.

گاه مشاهده فرم سر نوزاد، که در لحظه تولد ممکن است بزرگ و بسیار غیرطبیعی (حتی به شکل گلابی) باشد هم‌چنین چشم‌هایی که به شدت پف کرده، دست‌های کبود رنگ، پُرمو بودن بدن نوزاد، لکه کبود متمایل به آبی بر روی نشیمن‌گاه و مواردی از این قبیل ممکن است سبب نگرانی والدین شود.

برخی از مادران که پس از زایمان در رؤیای دیدن فرزندی زیبارو هستند، ناگهان پس از مشاهده لکه‌ای قرمز رنگ بر روی صورت او، دچار یأس گشته و تصور می‌کنند که کودک تا پایان عمر همان‌طور باقی خواهد ماند.

اما واقعیت این است که نوزاد در اولین ساعات پس از تولد و نیز در اولین هفته حیات خود، با آن‌چه که ۲۰ روز بعد خواهد بود، تفاوت بسیاری دارد و وجود هر یک از حالات فوق دلیلی بر زشتی نوزاد و یا نگرانی‌های دیگر نخواهد بود.

فرزند جدید احتمالاً با آن‌چه که پدر و مادر انتظارش را داشته‌اند بسیار متفاوت است. او احتمالاً کوچک‌تر از حد تصور والدین، و بسیار ضعیف خواهد بود. همه این موارد کاملاً طبیعیاست.

پیشنهاد میکنم خصوصیات ظاهری نوزاد سالم و مشخصات نوزاد رسیده (Term) را نیز بخوانید.

را نیز بخوانید.

در هر حال، نوزاد با وجود تغییر قیافه، در کانال زایمان، باز هم برای والدین، زیبا به نظر می‌آید. در بدو ورود عضو جدید، ممکن است پدر و مادر، بلافاصله محبت او را به دل بگیرند، اما اگر در ابتدا چنین احساس شدیدی به‌وجود نیامد، باید به خودشان فرصت بدهند. با قدری شناخت، مراقبت و درآغوش‌گرفتن و دریافت واکنش از نوزاد، عشق و علاقه طبیعتاً شکل خواهد گرفت.