آزمایش های دوران بارداری
آزمایش ها و سونوگرافی دوران بارداری
13 ژانویه, 2017
نقش پدر و مادر در تربیت الهی – حاج آقا مجتبی تهرانی
اهمیت تربیت فرزند – حاج آقا مجتبی تهرانی
24 ژانویه, 2017
ویتامین های مورد نیاز دوران بارداری

ویتامین های مورد نیاز دوران بارداری

ویتامین های مورد نیاز دوران بارداری

آیا مصرف برخی ویتامین ها در دوران بارداری واقعا لازم است؟

بله. گرچه مصرف تمام مواد مغذی مورد نیاز شما و کودک شما شاید سخت به نظر رسد. مادر باردار میتواند با استفاده از رژیمی که شامل محصولات لبنی ، میوه و سبزیجات ، غلات ، حبوبات و گوشت و … است، احتیاجات خود را برآورده سازد.

بیشتر زنان میتوانند از مصرف ویتامین ها و مکمل های معدنی مورد نیاز دوران بارداری ( ترجیحا قبل از تلاش برای بارداری ) بهره مند شوند. بهتر است از مصرف مواد مغذی و مهم در دوران بارداری مطمئن شوید.

مصرف ویتامین های مهم در دوران بارداری برای زنانی که از رژیم غذایی خاصی پیروی میکنند و یا دچار عوارض دوران بارداری هستند اهمیت بیشتری دارد. از جمله گیاه خواری، عدم تحمل لاکتوز ، سیگار کشیدن ، اختلالات خونی ، بیماری های خاص ، عمل بای پس معده و چند قلویی و …

ویتامین های مورد نیاز دوران بارداری

ویتامین های مورد نیاز دوران بارداری

کدام یک از مکمل های دواران بارداری لزوما از طریق مواد غذایی تامین نمیشوند؟

دو ماده غذایی مهم – اسید فولیک و آهن – عضو همیشگی ویتامین های دوران بارداری هستند. زیرا عموما زنان این دو مورد را از مواد غذایی به اندازه کافی دریافت نمیکنند.

اسید فولیک

مصرف به اندازه کافی این ویتامین B در ماه قبل از باردار شدن و اوایل دوران بارداری میتواند خطر ابتلای کودک به نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا و آنانسفالی را تا ۷۰ درصد کاهش دهد. ممکن است اسید فولیک خطر نقص مانند شکاف لب ، شکاف کام و نقص های قلبی را نیز کاهش دهد. مصرف اسید فولیک حتی ممکن است خطر ابتلا به پره اکلامپسی را کاهش دهد.

آهن

نیاز به آهن در دوران بارداری قابل توجه است. اکثر مادران این ماده معدنی را به اندازه کافی دریافت نمیکنند و این ممکن است به کم خونی فقر آهن منجر شود. جلوگیری از کم خونی فقر آهن میتواند خطر زایمان زودرس، کم وزنی نوزاد هنگام تولد و مرگ و میر نوزادان را کاهش دهد. حبوبات، گوشت، اسفناج، سیب، انگور، خرما، بادام، پسته و موز دارای آهن هستند.

 

سایر مواد مغذی مورد نیاز:

کلسیم

ویتامین های دوران بارداری ممکن است حاوی کلسیم باشند. کودک شما برای رشد دندان ها ، استخوان ها و همچنین اعصاب و عضلات ( مانند قلب )  سالم به کلسیم نیاز دارد. لبنیات، سبزی های خشک، انجیر، بادام، گوشت، زرده تخم مرغ، سبزیجات تازه، نارنج، لیمو و پرتقال حاوی کلسیم هستند.

اسیدهای چرب ضروری

اسیدهای چرب مانند امگا ۳ ، DHA و EPA برای توسعه مغزی و بافت چشم کودک مهم اند. ماهی یکی از منابع اصلی DHA و EPA است. اما درمورد مصرف بیش از حد ماهی ( به علت وجود جیوه ) مراقب باشید. از آنجا که امگا ۳s برای کودک شما مهم است، با پزشک خود درمورد منابع حاوی این اسید چرب مشورت کنید.

ویتامین D

ویتامین دی نقش مهمی در حفظ سطح کلسیم و فسفر ایفا میکند. بدن شما به ویتامین D برای ساخت استخوان و دندان کودک شما نیاز دارد.

کمبود ویتامین دی شما در دوران بارداری موجب کمبود این ویتامین برای نوزاد شما هنگام تولد خواهد شد و کودک را در معرض خطر نرمی استخوان ( که میتواند موجب شکستگی و بد شکلی شود ) و رشد غیر طبیعی استخوان و تاخیر در رشد جسمی قرار دهد. کمبود ویتامین D با خطر ابتلا به عوارض بارداری مانند پره اکلامپسی و دیابت بارداری در ارتباط است. البته تحقیقات بیشتری برای تایید این موضوع مورد نیاز است.

 

از چه زمانی میتوان مصرف ویتامین ها را آغاز کرد؟

از روزی که متوجه شدید باردار هستید. البته مصرف ویتامین های دوران بارداری را باید طبق نظر پزشکتان آغاز و پایان دهید.

از آنجا که مصرف اسید فولیک در اولین هفته های بارداری مهم است. ایده آل شروع مصرف آن از روز اول بارداری است. برخی پزشکان مصرف اسید فولیک را برای زنانی که ممکن است باردار باشند توصیه میکنند.

 

از چه مکمل های غذایی میتوان استفاده کرد؟

متاسفانه استانداردی برای ویتامین ها و مواد معدنی از سوی سازمان غذا و دارو تنطیم نشده است. این بدان معنی است که مصرف ویتامین ها و مکمل های غذایی باید با نظر و توصیه پزشک انجام گیرد. در معاینات اولیه احتمالا پزشک یک ویتامین روزانه برای شما تجویز میکند.

یک مکمل خوب، مواد مغذی خاص ( مانند اسید فولیک و آهن ) را که ممکن است رژیم غذایی شما نتواند به اندازه کافی تامین کند، فراهم میکند. برخی مواد مغذی نیز باید کمتر مصرف شوند. زیرا مصرف بیش از اندازه آنها میتواند برای کودک شما مضر باشد. مانند ویتامین A.

مصرف دوز بالای ویتامین آ حیوانی ( مانند جگر ) میتواند موجب نقائص نوزاد هنگام تولد شود. به همین دلیل میزان ویتامین  A در اکثر مکمل های دوران بارداری در حد بتا کاروتن است. بتا کاروتن مواد مغذی موجود در میوه ها و سبزیجات است و بدن شما آن را به ویتامین آ تبدیل میکند. برخلاف ویتامین A حیوانی، بتا کاروتن مضر نیست.

مطالعه رژیم غذایی بارداری و تغذیه دوران بارداری را پیشنهاد میکنم.

 

اگر قرص های ویتامین معده ام را ناراحت میکند چه کنم؟

اگر قرص هایی با دوز آهن بیش از ۳۰ میلیگرم مصرف میکنید، ممکن است موجب ناراحتی دستگاه گوارش شما گردد. قرص های با دوز کمتر از ۳۰ میلیگرم مشکلی برای شما ایجاد نمیکند. برای جلوگیری از ناراحتی سعی کنید مکمل ها را هنگام خواب و یا همراه با یک وعده غذایی میل نمایید.

مصرف مقدار زیاد آهن میتواند موجب یبوست شود. درحال حاضر یکی از مشکلات بسیاری از زنان باردار همین موضوع است. همچنین میتواند موجب حالت تهوع و به ندرت اسهال شود.

اگر آهن موجب ناراحتی شما میشود، موضوع را با پزشک در میان بگذارید. ممکن است دوز پایین تری از آهن برای شما تجویز کند. اما اگر دچار کم خونی هستید میتوانید بدنبال راهی برای کاهش یبوست خود باشید. مانند مصرف آبمیوه آلو یا خوردن دو تا سه وعده میوه در روز.

avatar