چگونه دوقلو حامله شوم، برای دوقلو باردار شدن چه باید کرد
چگونه دوقلو حامله شوم، برای دوقلو باردار شدن چه باید کرد
31 جولای, 2018
تفاوت تربیت دختران با پسران
آیا روش های تربیتی دختران با پسران تفاوت دارد؟
31 جولای, 2018
وظیفه شوهر در زمان بارداری همسر

وظیفه شوهر در زمان بارداری همسر

وظیفه شوهر در زمان بارداری همسر

برخی توصیه ها به شوهران در هنگام بارداری همسران:

۱- اگر همسر شما در حال تغییر روش زندگی و آماده شدن برای بارداری است از او حمایت کنید.

۲- مدام همسرتان را در آغوش بگیرید. بسیاری از زنان طی این دوره خاص از زندگی از در آغوش گرفته شدن لذت می برند.

۳- هر چند وقت یک بار، بدون دلیل خاصی برایش گل بخرید.

۴- عادت کنید که هر چند وقت یک بار کتاب بارداری مورد علاقه خود را باز کنید و با همسرتان به مطالعه آن بپردازید.

۵- بدون آن که از شما درخواست شود، کارهای منزل مانند گردگیری و نظافت را انجام دهید.

۶- اگر همسرتان از حالت تهوع و استفراغ رنج می برد، سعی کنید غذای موردعلاقه اش را فراهم کنید.

۷- برای همسر و فرزند در راهتان هدیه بخرید.

۸- سعی کنید در این مدت حیوانی در خانه نگه ندارید.

۹- همسر خود را برای ویزیت دوره ای نزد پزشک زنان همراهی کنید و سعی کنید اطلاعات مهمی را که پزشک بر آن تأکید می کند به خاطر بسپارید.

۱۰- سوالات خود و همسرتان مانند آمیزش جنسی در دوران بارداری را از پزشک همسرتان بپرسید.

۱۱- به یاد داشته باشید که با وجود تمام مشکل های بارداری مانند تهوع ، سردرد و افزایش وزن همسرتان، بارداری یک معجزه است. سعی کنید با کمال آرامش از این دوران لذت ببرید و بعداً با مرور خاطرات گذشته به سختی های پدر و مادر شدن نگاهی بیندازید.

۱۲- در مورد میزان و نوع فعالیت های بدنی همسر باردارتان مانند پیاده روی، کارهای خارج و داخل منزل، با پزشک مشورت کنید.

۱۳- اگر مجبورید چند ساعتی را از همسرتان دور باشید، حتماً با او تماس تلفنی برقرار کنید و به او بگویید که به او و فرزند در راهش فکر می کنید.

۱۴- اگر در مورد سلامتی همسر و فرزند نقش تان به عنوان یک پدر خوب یا آینده فرزندتان احساس نگرانی می کنید، آن را با همسرتان در میان بگذارید. بدانید این افکار شما نه تنها باعث ناراحتی او نمی شود بلکه می فهمد که در این تغییر بزرگ زندگی و نحوه برخورد با آن تنها نیست.

۱۵- اگر همسرتان دوست دارد، برای کاهش تنش های روحی و بدنی، سر، پشت و پاهای او را ماساژ دهید.

۱۶- تلاش کنید کارهای شخصی همسرتان مانند آویزان کردن لباس های شسته شده، کارهای بانکی و مرتب کردن وسایل شخصی او را انجام دهید.

۱۷- سعی کنید برنامه کاری خود را طوری تنظیم کنید که همراه همسرتان برای انجام سونوگرافی بروید.

۱۸- هنگام نزدیک شدن زایمان مرتباّ به همسرتان بگویید که چقدر او و زندگی کردن با او را دوست دارید و بی صبرانه تولد فرزندتان را انتظار می کشید.

وظیفه شوهر در زمان بارداری همسر

وظیفه شوهر در زمان بارداری همسر

پیشنهاد مطلب:

وظایف پدر در دو هفته اول تولد نوزاد

پذیرش جنسیت نوزاد

احترام به مادر در حضور فرزند توسط پدر

رابطه جنسی در دوران بارداری

وظیفه شوهر در کمک کردن به همسر باردار:

دوران بارداری، دورانی است که نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز دارای ویژگی های خاصی است. هر شوهر ایده آلی باید با کمک به همسر باردارش، نگرانی های دوران بارداری او را کاهش دهد. پدران آینده به یاد داشته باشند کودک افسرده و نگران، از مادران افسرده و نگران، زاده می شود. بنابراین مردان باید به همسر خود اطمینان و امنیت ببخشند. آن ها باید به همسری که تمام توجهش به خود و جنین درون رحمش جلب شده کمک کنند تا ارتباطش را با دنیای اطراف حفظ کند. خداوند متعال برای زن حامله ثواب «المجاهد فی سبیل الله» معین کرده و وعده آمرزش گناهان به او داده است. بهترین کاری که هر مردی طی دوران بارداری برای چنین موجود قابل احترامی، می تواند انجام دهد، احترام گذاشتن، صبر کردن و حضور همیشگی در کنار اوست.

به این ترتیب زن می داند کسی هست که همیشه در کنار اوست، حمایتش می کند و کلمات محبت آمیز می گوید.

بنابراین، وظیفه وجدانی، انسانی و اسلامی شوهر است که در موقعیت حساس فرزنددار شدن چه قبل از زایمان و چه هنگام زایمان و پس از آن به یاری همسرش بشتابد، پزشک و دارو و زایشگاه را برایش فراهم سازد، با اظهار محبت، وی را دل گرم و امیدوار کند، هنگامی که در زایشگاه است از احوالش جویا شود، پس از وضع حمل نیز، در صورت امکان فوراً به ملاقاتش برود. هنگام بازگشت به منزل همراه او باشد و وقتی به منزل آمد اسباب و وسایل استراحت او را فراهم سازد.

پیشنهاد مطلب:

تأثیر حالت های روانی مادر بر جنین

نگرانی های مادر باردار چیست

بهداشت جسمی زنان باردار

 

مرد نباید در دوره نقاهت همسرش به او اجازه دهد کارهای سنگین و دشوار انجام دهد، سعی کند به مقدار توان، غذاهای خوب و مقوی برایش تهیه کند تا نیروهای از دست داده خود را دوباره بازیابد و با سلامت به زندگی و پرورش نوزاد مشغول شود. نوازش های مرد در روحیه یک زن باردار تأثیر بسیاری دارد.

اگر مردی چنین رفتار کند، به اخلاق اسلامی عمل کرده و نزد خدا دارای اجر و پاداش خواهد بود. مرد می تواند با انجام این گونه مراقبت ها کانون گرم خانواده را گرم نگه دارد و بنیاد ازدواج را محکم تر گرداند.

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم در این باره فرموده اند:

«بهترین شما مردی است که با همسرش به خوبی رفتار کند و من از همه شما نسبت به همسرم خوش رفتارتر هستم.»

 

در این صورت، خانم چنین مردی نیز محبت ها، نوازش ها، دل جویی ها و زحمت های شوهر مهربانش را هیچ گاه فراموش نخواهد کرد؛ و با دل گرمی و امید بیش تری در اداره زندگی تلاش خواهد کرد.

حضرت صادق علیه السلام نیز فرمودند:

«خدا رحمت کند مردی را که رابطه بین خود و همسرش را نیکو گرداند؛ زیرا خداوند متعال مرد را اختیاردار و سرپرست او قرار داده است.»

 

مردان حقیقی و بامحبت، در دوران بارداری و با ورود نوزاد به خانه، همانند پروانه دور همسرشان می گردند و در جهت رفع نیازهای او و فرزندشان می کوشند.

متأسفانه طی سال های اخیر این شیوه کمی تغییر کرده است. غرق شدن بیش از حد مردان در دنیای کار و کم توجه شدن به امر تربیت کودک و واگذاری آن تنها به مادر، مشکلاتی در پی داشته است. از این رو در بعضی نقاط دنیا گروه هایی به نام «گروه پدران» تشکیل شده است که در آن افرادی که قرار است به زودی پدر شوند ثبت نام می کنند و با موضوعاتی هم چون نوع رفتار با همسر، بارداری و زایمان و تربیت فرزندان آشنا می شوند.

در بیش تر نقاط دنیا؛ مخصوصاً کشور ما، برای ایجاد آمادگی های لازم هنگام زایمان و روزهای پس از آن، هرگاه پزشک مربوطه جلسه ای برای خانم ها برگزار می کند، شوهران نیز می توانند حضور داشته باشند.

برای داشتن یک فرزند سالم از نظر جسمی و روانی، هم به تلاش پدر و هم به مراقبت مادر نیاز هست و کودک باید نقش پدر و مادر را به خوبی در زندگی خود احساس کند.

از این رو به فرموده بزرگان: «بزرگ ترین کاری که یک پدر می تواند برای فرزندانش انجام دهد، این است که مادرشان را دوست بدارد.»

در این دوران وظیفه پدر حسّاس و خطیر است. پدر باید زمینه بهداشت روانی را که لازمه آن محیطی آرام و پرنشاط است، برای همسرش فراهم کند، زیرا علاقه و عاطفه مادر نسبت به کودک، از عواطف همسرش نسبت به وی تأثیر می پذیرد و بی مهری و تنش های روانی تأثیر بدی بر جنین می گذارد.

مادرانی که در ارتباط با همسران خود از جهت روحی و عاطفی ارضاء می شوند، بهتر می توانند کودک خود را در لحظات اولیه زندگی اش از چشمه جوشان عواطف خود سیراب سازند و زمینه را برای پیدایش کودکانی سالم و متعادل فراهم آورند. مشکلات خانوادگی و احیاناً درگیری هایی که ممکن است میان زن و شوهر وجود داشته باشد، اثراتی نابه جا بر جسم و روان کودک دارد و کودک را در گام های نخست پرورش دچار مشکل می کند. همان طور که پدیده زایمان نیز امری دشوار و حساس در زندگی کودک است و باید تلاش کرد تا این مرحله به سلامت طی شود. بی توجهی در این مرحله ممکن است آسیب های جبران ناپذیر بر جسم و روان کودک وارد آورد چون نوزاد با طی این مرحله، محیط امن و آرام قبلی را ترک می کند و وارد جهانی دیگر می شود.

دیدگاه ها بسته شده است