بیماری سرخجه در کودکان
همه چیز درباره بیماری سرخجه کودکان
۶ بهمن, ۱۳۹۵
نقش پدر و مادر در تربیت الهی – حاج آقا مجتبی تهرانی
نقش پدر و مادر در تربیت الهی فرزند – حاج آقا مجتبی تهرانی – بخش اول
۸ بهمن, ۱۳۹۵
نفخ شکم نوزاد

نفخ شکم نوزاد

نفخ شکم نوزادان بیشتر نتیجۀ هوایی است که با شیر می بلعند. هرچه نوزاد نارس تر باشد، امکان بلعیدن هوا همراه شیر در او بیشتر است.

نوزادان در ماه اول تولد نمی توانند لب های خود را به طور کامل به اطراف نوک پستان بچسبانند و درنتیجه مقداری شیر از گوشۀ لبهای آنها خارج می شود و مقداری هوا نیز به همراه مکیدن شیر وارد معده کودک می گردد.

شیرخواران بزرگتر کاملاً لب های خود را به اطراف پستان می چسبانند و درنتیجه هوا کمتر وارد معده آنها می شود. مادران باید بدانند که نفخ شکم نوزاد پس از یکی دو ماه با رشد کودک و بهتر مک زدن او از بین خواهد رفت.

نفخ شکم همچنین ممکن است نتیجۀ سریع شیر خوردن نوزاد باشد و این حالت را می توان به سادگی با چشم دید. اگر ناگهان نوزاد را از پستان جدا کنید، می بینید که شیر از پستان به خارج پاشیده می شود و معمولاً صبح ها این حالت بیشتر وجود دارد.

در چنین مواردی توصیه می شود مادر با دست خود قسمتی از پستان را محدود کند، ولی بهترین روش این است که اگر پستان ها متسع و جریان شیر زیاد است، قبل از شیر دادن در حدود ۳۰ سانتیمتر مکعب (نصف استکان) شیر پستان دوشیده و دور ریخته شود و سپس پستان به دهان کودک گذارده شود.

راه حل های کاهش نفخ شکم نوزاد:

  • سعی کنید هنگام شیردهی به نوزاد سر او بالاتر از معده اش قرار گیرد.
  • یکی از ساده ترین روش های کاهش درد گاز، آروغ گیری نوزاد است.
  • اگر کودک شما با شیرخشک تغذیه میشود، شاید لازم باشد از سَری دیگری برای شیشه شیر استفاده کنید.
  • کودک را ماساژ دهید. او را به پشت بخوابانید و پاها را بصورت دوچرخه حرکت دهید.
  • حمام آب گرم نیز برای رهایی از گاز معده مفید است.
  • برخی غداها نفخ آورند. در مورد غذاهای نفخ آوری که به کودک خود میدهید با پزشک کودکان مشورت کنید. شاید لازم باشد برخی غذاها را قطع کنید. البته مواد غذایی مورد نیاز کودک نباید قطع شوند. اگر کودک شیر خوار است، همین اتفاق برای غذایی که شما میخورید خواهد افتاد.
  • در چهار ماه اول ممکن است کودک شما دچار قولنج یا همان کولیک شود ، به طوری که طی سه هفته، هر هفته سه روز و هر روز سه ساعت گریه میکند. گاز باعث کولیک نمشود. اما اگر کودک دچار قولنج (کولیک) شود، ممکن است هوای بیشتری ببلعد و گاز بیشتری فرو برد.

مطالعه راه های پیشگیری از دردهای قولنجی نوزاد را پیشنهاد میکنیم.

چه زمانی باید نگران شد؟
در بیشتر موارد نفخ شکم طبیعی و براحتی قابل درمان است. اما در موارد نادری میتواند نشانه ی مشکل جدی گوارشی باشد. در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • مشاهده استفراغ و مدفوع خونی
  • داد و فریاد بیش از حد، به گونه ای که قادر به آرام کردن کودک نباشید.
  • در صورت مشاهده تب بالای ۳۸ درجه ( در مورد کودکان کمتر از سه ماه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید. )

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر