پیشگیری و درمان نرمی استخوان کودکان با طب سنتی

ویژگی کتاب های مورد علاقه کودکان
کتاب های مورد علاقه کودکان چه ویژگی هایی دارند
۴ دی, ۱۳۹۶
درمان سوء تغذیه کودکان در طب سنتی
درمان سوء تغذیه کودکان با طب سنتی
۵ دی, ۱۳۹۶
نرمی استخوان کودکان طب سنتی

نرمی استخوان
نرمی استخوان یک بیماری استخوانی در کودکان است که موجب ضعیف شدن استخوان، ایجاد پاهای پرانتزی و تغییر شکل در اندام‌ها می‌شود.

علت نرمی استخوان
این بیماری در اثر کمبود ویتامین D به وجود می‌آید.

پیشگیری و درمان نرمی استخوان کودکان در طب سنتی
برای پیشگیری از بیماری نرمی استخوان در کودکان باید از «سیب درختى»، «پرتقال»، «توت ‏فرنگى»، «هلو»، «آلو» و «انگور» بیشتر استفاده کرد و از «آفتاب مستقیم» نیز بهره برد. مى‏توانید کودکان را به خوردن «آب انگور» عادت دهید و رژیم انگور را در آنان اجرا کنید؛ یا اینکه همراه با شیر یا غذای عادی آنها، هر روز یک تا سه قاشق «آب پرتقال» به کودکان بخورانید و متناسب با سن‌شان اگر بزرگ‌تر هستند مقدار آن را بیشتر کنید.
یک راه درمان این بیماری، ماساژ دادن بدن کودک، هر شب با «روغن زیتون» است.
راه دیگر این است که هنگام حمام کردن او، در آب حمام (وان) ۳۰۰ گرم «برگ درخت گردو» را بجوشانید و به آب آن ۲ کیلوگرم نمک دریایى اضافه کنید و کودک را مدتى در آن بنشانید، سپس بدن او را با آن آب شست‌وشو داده و همان‌طور که گفته شد در معرض آفتاب قرار دهید.
راه‌های درمانی دیگر نرمی استخوان، این است که از گیاه «عشقه زمینی» استفاده کنید.
گیاه دیگری که به‏ منزله گوهرى گران‏بهاست ولى هیچ‏کس به آن توجه ندارد و قدر آن را نمى‏داند «یونجه» است. این گیاه یک سبزی خوراکی است و آهن موجود در آن دو برابر آهن اسفناج است. کلسیم آن نیز سه برابر کلسیم شیر است. همچنین ویتامین «C» آن به اندازه چهار برابر شیره لیموترش است و سرشار از پروتئین‏هاى مقوى، مغذى و خون‏ساز است. در تقویت عمومى بدن بى‏نظیر و در رفع کم‏ خونى بى‏ بدیل است. خوردن این گیاه استخوان بندی بدن را مخصوصاً در کودکان محکم می‌کند؛ و به علت مواد مقوی موجود در آن، در درمان راشیتیسم بسیار اهمیت دارد. برای استفاده از آن «یونجه» را بپزید یا «عرق یونجه» را به کودک بخورانید.
«آب پرتقال»، «آب انگور زرد رسیده»، «آب شلغم خام»، «مغز گردو» نیز براى محکم کردن استخوان کودکان بسیار مفید هستند.
همچنین برای بهبودی این بیماری می‌توانید هر روز به‏طور مرتب کمى آب دم‏کرده‏ «برگ درخت گردو» را به کودک بدهید.
از دیگر مواردی که برای نرمی استخوان مفید است «آب شنبلیله» است. به تجربه ثابت شده است که آب شنبلیله برای درمان این بیماری مؤثر است. به این صورت که اگر تخم آن را بکوبید و روزی تا ۱۹ / ۱۸ گرم به کودک بخورانید نرمی استخوان او را برطرف می‌سازد.
از محلول‌هایی که برای استفاده در حمام در درمان نرمی استخوان می‌توان بهره برد گیاه «صعتر» و «صعتر کوهی» است.
در درمان نرمی استخوان کودکان راه دیگری نیز وجود دارد و آن جوشانده «جو» است. دانه جو باید بجوشد تا به وسیله ماده صمغى که دارد، متورم و لیز ‏شود. آنگاه به طور روزانه به کودک خورانده شود.
گیاه «مرزه» نیز برای درمان این عارضه در کودک مفید است.
در برخی جاها، برای معالجه نرمی استخوان در کودکان از «سرخس» استفاده می‌شود.
اگر با دم‏کرده گیاه «سوسنبر» نیز کودک را حمام کنید، نرمى استخوان او را برطرف مى‌سازد.