واکسن کودکان
واکسیناسیون و واکسن های کودکان
۸ اسفند, ۱۳۹۵
نکات مهم در واکسیناسیون
نکات مهم در واکسیناسیون
۱۸ اسفند, ۱۳۹۵
موارد عدم استعمال واکسن

موارد عدم استعمال واکسن

موارد عدم استعمال واکسن

در اکثر موارد بیماری واکسیناسیون انجام می شود، به جز چند مورد خاص. پیشنهاد میکنم واکسیناسیون و واکسن های کودکان را ببینید.

برنامه ایمن سازی کودکان نارس و یا کم وزن نیز طبق جدول ایمن سازی عادی است و تجویز به موقع واکسن ها توصیه میشود.

در گذشته یکی از مهم ترین دلایل به تاخیر انداختن زمان دریافت واکسن، ابتلای کودک به اسهال، سرماخوردگی و سایر بیماری های خفیف بوده است. اما امروزه واکسینه کردن این گونه اطفال هیچ اشکالی ندارد.

ابتلا به سوء تغذیه نیز نه تنها مانعی برای ایمن سازی نیست، بلکه ایمن سازی به موقع کودکان مبتلا به سوء تغذیه به شدت توصیه میشود چرا که آنها را نسبت به بیماریهایی که بیشتر در معرض ابتلا به آنها هستند مقاوم میکند.

برای هیچ واکسنی جز سیاه سرفه محدودیت سنی وجود ندارد و در صورت عدم سابقه ایمن سازی باید با برنامه عمل شود.

در کودکان تب دار یا مبتلا به بیماری های حاد، تا رفع تب و بیماری، تزریق واکسن سه گانه را به عقب می اندازند.

در مورد کودکان مبتلا به آلرژی شدید و یا ضایعات و عوارض مغزی و عصبی، مایه کوبی با احتیاط و با نظر پزشک کودکان انجام گیرد.

برای کودکان پس از سن شش سالگی و به نوجوانان اگر مایه کوبی توأم ضرورت یابد باید حتما واکسن ویژه بزرگ سالان تزریق شود. چون در این گروه سنی واکسن خاص کودکان به علت مقدار بیشتر پادتن ضد دیفتری که دارد عوارض جنبی نسبتا شدیدی ایجاد میکند.

هم چنین این واکسن برای کودکانی که سابقه بیماریهای مزمن عفونی، ناراحتی های عصبی، تشنج، ضایعات مغزی و یا سابقه خانوادگی بیماریهای عصبی را دارند تجویز نمیگردد. در هر یک از این موارد، پزشک متخصص بیماریهای کودکان باید شخصا تصمیم به استفاده از واکسن را بگیرد.

در اختلالات ایمنی، چه اولیه و چه اکتسابی مثل لوسمی (سرطان خون) و غیره واکسن های ویروسی زنده و واکسن BCG (ب. ث. ژ) منع استعمال دارند.

به علت ریشه کنی آبله در جهان، تلقیح آن به هیچ وجه لازم نمی باشد.

بهترین سن برای تلقیح واکسن BCG، بدو تولد میباشد، از آن به بعد تا ۲ ماهگی بدون انجام تست مانتو و پس از دو ماهگی با انجام تست مانتو و در صورت منفی بودن آن باید (ب. ث. ژ) تلقیح نمود.

انجام تست مانتو قبل از واکسن سرخک لزومی ندارد.

در افراد مبتلا به هموفیلی واکسن هپاتیت B بایستی زیر جلد تزریق شود.

با توجه به وضعیت اپیدمیولوژیک کشور ایمن سازی علیه اوریون و سرخجه در برنامه ایمن سازی کشور توصیه نشده است، در جوامعی که به صورت محدود واکسیناسیون بر علیه این بیماری انجام میشود، اگر پوشش ایمن سازی کمتر از ۷۰درصد باشد، امکان ابتلا در سنین بالا افزایش می یابد و در نتیجه خطرات بیشتری از نظر ایجاد سندرم (نشانگان) بعد از سرخجه ایجاد می شود، لذا نبایستی به واکسیناسیون محدود کودکان مبادرت کرد.

فعلاً دوز (Dose: مقدار دارو) یادآور واکسیناسیون هپاتیت B توصیه نمیشود.

گروه های در معرض خطر برای ایمن سازی هپاتیت B شامل دانشجویان گروه پزشکی، جراحان، پزشکان، پرستاران، دندان پزشکان، کمک دندان پزشکان، بیماران تحت دیالیز، کارشناسان و تکنسین های آزمایشگاه های تشخیص طبی و … است.

سایر نکات مهم در واکسیناسیون و روش های مراقبت از کودک پس از واکسیناسیون

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر