شب بیداری مادران شاغل
۱۱ فروردین, ۱۳۹۶
استراحت مادر هنگام خواب نوزاد
۱۱ فروردین, ۱۳۹۶

مشکلات شیر خوردن‌های شبانه
از حدود شش ماهگی به بعد، کودک شما می‌تواند تا صبح بدون شیر خوردن سر کند. اما امکان این امر نیز وجود دارد که عادت کند شب‌ها برای شیرخوردن بیدار شود. اگر می‌خواهید این شیرخوردن‌های شبانه را ترک دهید، ابتدا به تدریج وعده‌های شبانه را کاهش دهید، سپس کاملاً قطع کنید، اما تا وقتی که کودک گریه می‌کند نزدش باشید و او را آرام کنید.
– هنگام شیر دادن قبل از خواب، سعی کنید نگذارید کودک در حالی که سینه شما یا شیشه در دهانش است به خواب برود. او باید یاد بگیرد که خودش به خواب برود، و نه این‌که برای آرام شدن به مک زدن متکی باشد، به محض اینکه پلک‌هایش شروع به پایین افتادن کرد، او را از نوک سینه یا سر شیشه جدا کنید. سپس او را در رخت‌خوابش بگذارید.

– تا چند شب، وقتی بیدار شد به او شیر بدهید، اما مقدار آن را کاهش دهید. بعد از شیر دادن، چه خواب باشد و چه بیدار، او را به تختش بازگردانید، ببوسید، و بروید.

– اگر کودک را با شیر خودتان تغذیه می‌کنید، از این‌جا به بعد باید همسرتان کار را به عهده بگیرد، زیرا کودک بوی شیر شما را احساس می‌کند و می‌خواهد به شیر خوردن ادامه دهد. اگر به گریه‌کردن ادامه داد، پنج دقیقه صبر کنید، سپس برگردید و او را نوازش کنید و پشتش را بمالید تا خاطر جمع شود. سپس به رخت‌خواب بازگردید، حتی اگر هنوز گریه می‌کند.

– هر پنج دقیقه یک‌بار به سراغ او بروید. فقط در صورتی که به شدت گریه می‌کند او را بردارید. وقتی گریه‌اش فروکش کرد، او را به تختش بازگردانید و چند دقیقه دیگر او را تنها بگذارید. شاید این امر یکی دو ساعت طول بکشد، اما صبور باشید.

– تا چند شب بعدی، از شیردادن خودداری کنید. به جای آن، راهکارهای مربوط به شب‌بیداری کودک را به کار ببندید تا زمانی که کودکتان یاد بگیرد تمام مدت شب را بخوابد.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر