ادرار-کردن-نوزاد-سالم
ادرار کردن نوزاد سالم
۱۹ اسفند, ۱۳۹۶
حرف-زدن-نوزاد-سالم
حرف زدن نوزاد سالم
۲۰ اسفند, ۱۳۹۶
مدفوع-نوزاد-سالم

مدفوع-نوزاد-سالم

در روزهای اول پس از تولد، مدفوع نوزاد دارای ماده سیاه رنگ و چسبناک و قیری، به نام مکونیوم است که از باقیمانده محتویات کیسه آب، در روده نوزاد به‌وجود می‌آید.

بعد از چند روز، رنگ مدفوع به قهوه‌ای مایل به سبز تبدیل شده و چسبندگی آن کمتر می‌شود.

بالاخره پس از ۱ تا ۲ هفته رنگ آن زرد شده و به وضع عادی در می‌آید.

مدفوع نوزادی که از شیر مادر تغذیه می‌کند، زرد رنگ و دان‌دان، مثل خردل است و بوی پنیر یا دوغ می‌دهد.

مدفوع-نوزاد-سالم-مدفوع

مدفوع-نوزاد-سالم-مدفوع

تغییر در وضع مدفوع، نشان دهنده تغییر در شیر مادر است. اگر چربی شیر زیاد شود، مدفوع رنگ زرد و خردلی پیدا می‌کند. شیر مادر، یک مُلیّن طبیعی است و بنابراین اجابت مزاج در نوزادانی که شیر مادر می‌خورند زیادتر و مدفوع آن‌ها شُل‌تر از نوزادانی است که از شیر خشک تغذیه می‌کنند. تغذیه مصنوعی (شیر خشک) باعث سفتی، تیرگی و بدبو شدن مدفوع می‌شود. اضافه کردن آهن به شیر خشک یا غذای کودک، رنگ سبزی به مدفوع می‌دهد.

پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ادرار کردن نوزاد سالم را مشاهده کنید

تعداد دفعات اجابت مزاج در نوزادان، متفاوت است. بعضی از نوزادان پس از هر بار خوردن شیر مادر، مدفوع شلی دفع می‌کنند. تعداد اجابت در نوزادی که خوب از شیر مادر تغذیه می‌کند دو تا پنج بار در روز است و اغلب صدای کار کردن شکم نوزاد در طول شیر خوردن شنیده می‌شود. اگر نوزاد وضع عمومی خوبی دارد، تغییر رنگ مدفوع که معمولاً زرد خردلی است به رنگ سبز، نباید باعث نگرانی شود. گاهی نیز مدفوع سفت است و فشاری که هنگام دفع ناگهانی آن به‌وجود می‌آید، باعث زخم رکتوم (مقعد) می‌شود. وجود این زخم، روی مدفوع یا پوشک، لکه‌های ریز خونی به جا می‌گذارد. این زخم به آسانی ترمیم و بهبود می‌یابد و با استفاده از شیاف گلیسرین که پزشک تجویز می‌کند، می‌توان بهبود آن را تسریع نمود.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر