میکروسفالی – کوچک بودن دور سر شیرخوار
۶ فروردین, ۱۳۹۶
صدمه دیدن سر کودکان
۶ فروردین, ۱۳۹۶

ماکروسفالی (بزرگ بودن دور سر)
به شیرخواری ماکروسفال گفته می‌شود که بر اساس جداول مخصوص، دور سر وی بیش از ۲ انحراف معیار بالای حد متوسط برای همان سن، جنس و نژاد باشد.
۲ درصد جمعیت طبیعی، ماکروسفال هستند، بدون اینکه یافته غیرطبیعی در مغزشان یافت شود. در واقع دور سر بزرگ می‌تواند به شکل یک صفت ارثی به ویژه از سوی پدر به فرزندان منتقل شود. از سوی دیگر ماکروسفالی می‌تواند علل مختلف دیگری داشته باشد (جمع شدن آب بیش از حد در مغز (هیدروسفالی)، تجمع خون در پرده‌های مغزی، ضخیم شدن استخوان‌های جمجمه یا ذخیره غیرطبیعی مواد چربی یاموکوپلی ساکارید در مغز). با کمک تصویربرداری مغز اکثر اوقات می‌توان علت ماکروسفالی را تشخیص داد. بعضی از سندرم‌های کروموزومی مثل سندرم داون با بزرگی سر همراهند. از علل قابل درمان ماکروسفالی، کم‌کاری غده تیروئید و بیماری ریکتز (نرمی استخوان) هستند. در مواجهه با شیرخواری که دور سر بزرگ دارد، برای بررسی علت و در صورت امکان بر طرف کردن آن، حتماً باید با پزشک متخصص مشاوره کرد.

کودک دچار ماکروسفالی چه علائم دیگری دارد؟
ممکن است ملاج شیرخوار بزرگ‌تر از حد طبیعی و در مواردی برآمده باشد و یا در سنی که باید بسته شود، همچنان باز بماند. در بعضی بیماری‌های پوستی-عصبی که با بزرگی سر همراهند، لکه‌های پوستی شیر قهوه‌ای رنگ روی بدن شیرخوار به چشم می‌خورد و یا در بیماری‌های ارثی مغز، علائم مربوط به بیماری‌های زمینه‌ای دیده می‌شود (سفتی اندام‌ها یا بزرگی کبد و طحال). همچنین تأخیر در کسب مهارت‌های تکاملی، عقب‌افتادگی ذهنی، تشنج و مشکلات بینایی ممکن است وجود داشته باشد.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر