معایب قنداق کردن نوزاد
معایب قنداق کردن نوزاد
۱۴ دی, ۱۳۹۶
آشنایی با روحیه و تیپ نوزادان
آشنایی با روحیه و تیپ نوزادان
۱۴ دی, ۱۳۹۶
ماساژ دادن نوزاد

ماساژ دادن نوزاد
با توجه به بررسی‌های به عمل آمده، ماساژ دادن کودکان تازه تولد یافته می‌تواند به رشد مغز و دستگاه عصبی آن‌ها کمک کند، گردش خونشان را بهتر کند، بر استحکام عضلاتشان بیفزاید و از شدت استرس و تحریک‌پذیری آن‌ها بکاهد. این پژوهش، که روی کودکان دیررس به عمل آمد، بعداً روی کودکان عادی نیز آزمایش شد و اثربخشی آن به اثبات رسید.
اما برای آشنایی با نحوه فعال شدن حواس باید گفت:
بعد از حس شنوایی ، که در رحم مادر فعال می‌شود، دومین حسی که در نوزاد تقویت می‌شود و رشد می‌کند لامسه یا لمس کردن است.
نوزاد پس از تولد با درجه حرارت متعادلی از رحم مادر آشنا می‌شود. گریه او در واقع نشان می‌دهد که او این تغییر را درک می‌کند. در واقع حواس قبل از احساسات و عواطف رشد می‌کنند. کودک بی‌آن‌که معانی‌اش را بداند، احساس گرما، سرما، درد و گرسنگی می‌کند.
به نظر می‌رسد که بهترین زمان ماساژ دادن کودک زمانی است که به سه ماهگی می‌رسد. مادران ماساژ دادن را به ملایمت و زمانی شروع کنند که عجله‌ای نداشته باشند.
طبیعتاً برخی از کودکان در مقایسه با همتایان خود بهتر با ماساژ کنار می‌آیند. ماساژ می‌تواند آستانه تحریک کودک را افزایش دهد.

لازمه‌های ماساژ
در این هنگام وسایل زیر مورد نیاز می‌باشند:
– میز تعویض پوشک (می‌توان از کف اتاق نیز برای ماساژ دادن استفاده کرد.)
– بالش
– پارچه ضد آب
– دو حوله
– روغن مخصوص بدن بچه

ماساژ دادن نوزاد
ده اقدام برای آرامش بخشیدن به کودک
مادر از همان ابتدا مراقب باشد که کلیه اقلام مورد نیاز را در اختیار داشته باشد. نیز به خاطر داشته باشد که قبل از ماساژ دادن به نوزادش بگوید که می‌خواهد با او چه کار کند. بعد هر یک از مراحل ده‌گانه را به او توضیح دهد. اگر در هر لحظه احساس کرد که کودک ناراحت است. برنامه ماساژ را متوقف سازد. انتظار نداشته باشد که از همان جلسه نخست کودک خودش را دربست در اختیار ماساژ او قرار دهد، باید به اندازه کافی تحمل داشته باشد.

۱٫ مادر مراقب باشد که محیط و فضا برای کاری که انجام می‌دهد آماده باشد. درجه حرارت اتاق باید حدود ۲۳ یا ۲۴ درجه سانتی‌گراد باشد و باد کورانی نداشته باشد. روی میز ماساژ، پارچه ضد آب را روی بالشی پهن کند و روی آن حوله‌ای بیندازد.

۲٫ برای تجربه آماده باشد. از خود بپرسد آیا می‌توانم واقعاً در این لحظه با کودکم باشم، یا بهتر است در فرصت مناسب‌تری این کار را انجام دهم؟ اگر فکر می‌کند از آمادگی کافی برخوردار است دست‌هایش را بشوید و چند نفس عمیق بکشد تا در آرامش کامل قرار بگیرد. بعد نوزادش را آماده کند. او را به پشت بخواباند و با او حرف بزند. به او بگوید که می‌خواهد او را ماساژ بدهد. در همین حال، کمی روغن به کف دست خود بمالد. بعد چند لحظه کف دست‌هایش را به هم بمالد تا روغن گرم شود.

۳٫ از کودک خود برای شروع ماساژ اجازه بگیرد. باید از پاهای کودک شروع کند تا به سر او برسد. در حال کار با او صحبت کند: «حالا می‌خواهم پاهایت را بلند کنم، می‌خواهم کف پایت را ماساژ بدهم.»

۴٫ با پاها و ساق‌های او شروع کند. با شَست‌های خود ماساژ را شروع کند. کف پا و پاشنه آن را به سمت انگشتان ماساژ بدهد. به تمام نقاط کف پا فشار بیاورد، به آرامی فشار بدهد. به‌تدریج از سمت پاها به سمت ساق‌ها بیاید. بعد به سراغ ران‌ها برود.

۵٫ بعد نوبت به شکم می‌رسد. دست خود را با ملایمت روی شکم نوزاد بگذارد و این ناحیه را ماساژ بدهد. از هر دو شَست خود استفاده کند. بعد از ناحیه شکم به سمت سینه برود.

۶٫ سینه. به کودک خود بگوید: «دوستت دارم عزیزم.» و بعد با دو انگشت شَست خود ناحیه سینه او را به شکل دایره‌ای شکل ماساژ بدهد.

۷٫ بازوها و دست‌ها. زیر بازوی او را ماساژ بدهد. با کف دو دست خود بازوهای کودک را ماساژ بدهد. هر یک از انگشتان دست او را به ملایمت ماساژ بدهد. اطراف مچ دست او را با شَست دستان به شکل دایره‌ای شکل ماساژ بدهد.

۸٫ صورت. توجه داشته باشد که صورت باید با نرمی و ملایمت خاصی ماساژ داده شود. روی بینی، روی گونه‌ها، اطراف گوش‌ها را با انگشت شست ماساژ بدهد.

۹٫ سر و ناحیه پشت. پشت سر نوزاد را با حرکات دایره‌ای شکل ماساژ بدهد، بعد به سراغ شانه‌های او برود. پشت او را با حرکات دایره‌ای شکل شَست ماساژ بدهد. بگذارد دست‌هایش تمام ناحیه پشت و ستون فقرات کودک را ماساژ بدهند.

۱۰٫ بعد با گفتن تمام شد عزیزم به ماساژ کودک پایان دهد.

مادران اگر تمام این نکات را رعایت کنند کودک‌شان مشتاقانه در انتظار ماساژ بعدی خواهد بود. بار دیگر به آن‌ها توصیه می‌شود که به حساسیت‌های کودک خود احترام بگذارند. اگر او گریه کرد به ماساژ خود ادامه ندهند. می‌توانند در صورت لزوم چند هفته‌ای صبر کنند و برنامه ماساژ را دوباره شروع کنند. همین اندازه باید گفت اگر با نوزادشان به‌خوبی برخورد کنند او را در خوابیدنش یاری داده‌اند.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر