معنی اسم ها و نام های دخترانه و پسرانه - ی
معنی اسم ها و نام های دخترانه و پسرانه – ی
۱۵ خرداد, ۱۳۹۷
درمان پزشکی ناباروری
درمان پزشکی ناباروری
۲۰ خرداد, ۱۳۹۷
عوامل موثر در باروری

عوامل موثر در باروری

عوامل موثر در باروری

باروری به فرصت‌های زوج‌ها برای بچه‌دار شدن برمی گردد. اگر شما قدرت باروری داشته باشید، احتمال حامله شدن شما در یک برهه از زمان وجود دارد. باوجود این‌که حاملگی فوری صورت نمی‌گیرد، اما اگر هم زن و هم مرد قدرت باروری داشته باشند، قادر به بچه‌دار شدن هستند. عوامل به خصوصی در تعیین قدرت باروری نقش دارند.

اختلالات جنسی
تحقیقات نشان داده است که ۲۰ درصد جمعیت جهان دچار اختلالات جنسی است. بسیاری از مسائل جنسی مانند فقدان میل جنسی، ناتوانی جنسی، ارضای زودرس، خستگی جنسی، ناباروری و دیگر مسائل ریشه در عدم تعادل مواد شیمیایی و هورمون‌ها در بدن دارد.

تعیین زمان تخمک‌گذاری
اگر علاقه‌مند به تقویت قدرت باروریتان هستید، یکی از مهم‌ترین قدم‌ها این است که ببینید در چه زمان‌هایی باوریتان افزایش می‌یابد. خیلی از زوج‌ها به این خاطر برای بچه‌دار شدن مشکل دارند که در زمان‌هایی رابطه جنسی برقرار می‌کنند که زن تخمک‌گذاری نمی‌کند. راه‌های مختلفی برای کنترل قدرت باروریتان وجود دارد. می‌توانید با کنترل دمای پایه بدنتان شروع کنید. برای بالاتر بردن احتمال حاملگی، رابطه جنسی را باید قبل از تاریخ تخمک‌گذاری انجام دهید.

پیشنهاد مطلب: تعیین زمان دقیق تخمک گذاری

حالت‌های مختلف رابطه جنسی
اگر برای حامله شدن مشکل دارید، شاید بهتر باشد که شما و همسرتان از حالت‌های مختلف برای انجام رابطه جنسی استفاده کنید. همسرتان باید تا می‌تواند اسپرم را نزدیک به گردنه رحم خارج کند. بعضی از حالت‌ها باعث می‌شود اینکار آسان‌تر صورت گیرد. از آمیزش در حالت نشسته و ایستاده خودداری کنید چون باعث می‌شود که اسپرم از بدن شما بیرون بریزد. برای اطمینان یافتن از اینکه اسپرم از بدنتان بیرون نریزد، بعد از انجام آمیزش چیزی درحدود ۱۵ دقیقه ران‌ها را به سمت بالا نگه دارید.

پیشنهاد مطلب: مراحل تخمک گذاری و تشکیل نطفه

تغذیه صحیح
بر اساس تحقیقات انجام شده یک رژیم غذایی مناسب حاوی مکمل‌ها و ویتامین‌های لازم می‌تواند در درمان ناباروری موثر باشد و شاید هیچ عاملی به اندازه مشکلات تغذیه‌ای در افزایش میزان ناباروری تاثیر نداشته باشد.
افراد نابارور باید به تغذیه خود توجه داشته باشند و اهمیت استفاده از مواد غذایی صحیح را در درمان، همزمان با روش‌های کمک درمانی ناباروری خوب درک کنند
رژیم غذایی صحیح شامل مکمل‌ها و ویتامین‌های لازم درتعادل هورمونی زوجین است که نقش بسزایی دارد. بسیاری از پژوهشگران کوشیده‌اند تا نقش تغذیه را در بهبود عملکرد بیضه‌ها و کیفیت اسپرم نشان دهند. در یک تحقیق، افزایش ۷۴ درصدی در تعداد اسپرم‌های نرمال و ۳ درصد در اسپرم‌های غیر نرمال را پس از مصرف یک دوره مکمل اسید فولیک و روی گزارش کرده‌اند که موثر بوده است…
یک رژیم غذایی متعادل به تنظیم هورمون‌ها و تغذیه دستگاه تناسلی‌تان کمک می‌کند. همچنین باعث می‌شود وزنتان هم در حالت نرمال بماند که در قابلیت باروری نقش مهمی ایفا می‌کند. حامله شدن برای خانم‌هایی که کمبود وزن یا اضافه وزن زیادی داشته باشند دشوارتر می‌شود چون میزان چربی بدن نقش مهمی در تولید هورمون‌های جنسی دارد. گنجاندن برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی در رژیم غذاییتان اهمیت بسیار زیادی دارد.
ویتامین C و آنتی اکسیدان ها: این ویتامین‌ها از نقص یافتن اسپرم جلوگیری می‌کند و جنبندگی آن را افزایش می‌دهد. همچنین میزان استرس را در تخمک‌ها و دستگاه تناسلی کاهش می‌دهد.
روی: کمبود این ماده موجب کاهش یافتن میزان هورمون تستوسترون و اسپرم در مردها می‌شود.
کلسیم و ویتامین D: مصرف روزانه این مواد مغذی به افزایش قابلیت باروری در آقایان کمک می‌کند.
اگر برای باردار شدن مشکل دارید، باید از مصرف برخی مواد غذایی و شیمیایی خودداری کنید:
الکل: الکل تا %۵۰ باعث کاهش قابلیت باروری می‌شود. این ماده همچنین تولید اسپرم را کاهش داده و تولید اسپرم‌های غیرعادی و نابهنجار را افزایش می‌دهد.
کافئین: کافئین که در قهوه، چای، شکلات، و نوشابه یافت می‌شود، قابلیت باروری را هم در خانم‌ها و هم در آقایون کاهش می‌دهد. حتی خوردن یک فنجان کوچک قهوه در روز هم شانس بچه‌دار شدن شما را پایین می‌آورد.
زنواستروژن: این‌ها استروژن‌هایی هستند که در مواد شیمیایی محیطی و آفت‌کش‌ها یافت می‌شود. برخی از غذاها نیز ممکن است این ماده را در خود داشته باشند که اگر مصرف شود، تنظیم هورمونی شما را مختل می‌کنند که یکی از مهم‌ترین عوامل در عدم باروری است.

پیشنهاد مطلب: عوامل ناباروری در زنان و مردان

ورزش
ورزش متعادل نیز می‌تواند راه خوبی برای تقویت قابلیت بارداری باشد. ورزش اگر با یک رژیم غذایی خوب و سالم همراه شود، باعث می‌شود بتوانید وزن بدنتان را در حد سلامت نگه دارید. چربی اضافی باعث افزایش میزان استروژن در بدن می‌شود که چرخه باروری خانم‌ها را از توازن خارج می‌کند. ورزش کمک می‌کند تا این چربی اضافی را بسوزانید و سطح هورمون‌های بدن را به حالت نرمال برگردانید. اما توجه داشته باشید که در ورزش هم نباید افراط کنید چون ورزش بیش از حد باعث صدمه زدن به باروری می‌شود. بهترین ورزش‌ها، ورزش‌های هوازی سبک مثل پیاده روی، شنا و دوچرخه سوای است.

آرامش
آرامش خود را حفظ کنید، چون یکی از شروط اساسی باروری آرامش است. چراکه صاحب فرزندنشدن خود به تنهایی از استرس‌های مهم زندگی است.
خانواده‌هایی که اولاد ندارند، مجبورند فشارهای چندگانه را تحمل کنند. خوشبختانه این طرز تفکر که فقط زن در فرزنددارنشدن مقصر است، تا حد زیادی از بین رفته است. پیش از این، چنین طرز تفکری باعث استرس فراوان برای زن می‌شد و با ازدواج دوباره شوهر، فشار روانی بر زن غلبه می‌کرد.
طی دو دهه اخیر گام‌های بلندی در رابطه با تشخیص و درمان ناباروری برداشته شده است و حدود ۶۵ درصد از زوج‌های نابارور با استفاده از روش‌های موجود صاحب فرزند شده‌اند.
اگر زوجین تحت تاثیر نگرانی‌های خود و استرس‌های وارده از اطرافیان باشند؛ افزایش زمان ناباروری، چندان غیرطبیعی نخواهد بود.
هر گونه استرس در میزان باروری زوجین تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین داشتن روحیه ای شاداب در طول زمان اقدام به باروری، لازمه موفقیت است. استرس زوجین علاوه بر اینکه میزان موفقیت انعقاد نطفه را کاهش می‌دهد، در صورت تشکیل نطفه، تاثیر منفی بر اخلاق و رفتار کودک در آینده خواهد داشت
هرقدر در زندگی مشترک خود آرامش بیشتری داشته باشید و از روابط زناشویی خود لذّت بیشتری ببرید؛ احتمال بچه دار شدنتان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

امام حسن علیه‌السّلام در این باره فرموده‌اند:
«امّا درباره فرزند؛ اگر مرد با دلی آرام و بدنی بدون اضطراب به سراغ همسر خویش برود، دو نطفه با استواری و مانند دو جنگاور به هم می‌آویزند … و اگر با دلی ناآرام و بدنی آشفته به سراغ او برود؛ دو نطفه آشفته و لرزان می‌شوند…»

به فرموده کلام مجید:
«هیچگاه از رحمت الهی مایوس نشوید.»
چون قدرت او ما فوق همه مشکلات و سختی‌ها است و:
«چرا که تنها کافران بی‌ایمان که از قدرت خدا بی‌خبرند از رحمتش مایوس می‌شوند.»

دعا

پیشنهاد مطلب: توصیه‌های مذهبی برای درمان ناباروری

قطعاً غیر از عوامل طبیعی و مادی، عوامل دیگری در هستی وجود دارند که می‌تواند اثرآفرینی کند، که دعا یکی از مهم‌ترین آن‌هاست.
در روایات بسیار وارد شده که برای طلب فرزند این دعا را هفتاد مرتبه بخوانید:
«رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِینَ وَ اجْعَلْ لِی مِنْ لَدُنْکَ وَلِیّاً یَبَرُّ بِی فِی حَیَاتِی وَ یَسْتَغْفِرُ لِی بَعْدَ وَفَاتِی وَ اجْعَلْهُ خَلْقاً سَوِیّاً وَ لَا تَجْعَلْ لِلشَّیْطَانِ فِیهِ شِرْکاً وَ لَا نَصِیباً اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْتَغْفِرُکَ وَ أَتُوبُ إِلَیْکَ إِنَّکَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِیم؛
پروردگارا، مرا تنها مگذار و تو بهترین ارث برنده هستی، از نزد خودت یاوری برای من قرار ده که در زندگیم از من سود برد و پس از مرگم بر من استغفار کند، و او را فرزندی سالم بر من قرار ده، و شیطان را در او سهم و نقشی نباشد. خداوندا، من بسوی تو توبه نموده و بخشش تو را می‌طلبم، تو بخشنده و مهربانی.»

کسی به حضرت امام علی النقی علیه السلام عرض کرد که دارای فرزند نمی‌شود، حضرت تبسم نمود و فرمود:
انگشتری خریداری نما که نگین آن فیروزه باشد و بر آن نقش کن:
«رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِین.»
راوی گفت پس چنین کردم و یک سال بر من نگذشت تا این‌که به من فرزند پسری عنایت گردید.
در جایی دیگر نیز روایت شده است که اگر شخصی فرزند می‌خواهد بعد از نماز جمعه دو رکعت نماز بگذارد و رکوع و سجود را طولانی کند، سپس بگوید:
«لَاتَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوَارِثِینَ؛ اللَّهُمَّ هَبْ لِی مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّیَّهً طَیِّبَهً إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعَاءِ اللَّهُمَّ بِاسْمِکَ اسْتَحْلَلْتُهَا، وَ فِی أَمَانَتِکَ أَخَذْتُهَا، فَإِنْ قَضَیْتَ فِی رحم‌ها وَلَداً، فَاجْعَلْهُ غُلَاماً مُبَارَکاً زَکِیّاً وَ لَا تَجْعَلْ لِلشَّیْطَانِ فِیهِ شِرْکاً وَ لَا نَصِیباً.»
و دعاهایی از این قبیل که در کتب ادعیه به آن اشاره شده است.
البته در دعا باید آداب و شرایطی را نیز رعایت کرد تا به استجابت نزدیک شود. به عنوان نمونه کسی که در درگاه الهی آبرویی ندارد و تنها در مواقع مشکلات به سمت خدا روی می‌آورد، احتمال دارد که هرگز دعایش پذیرفته نشود. همچنین رسیدن به اضطرار و خالصانه خواندن خدا، نقش به سزایی در مستجاب شدن دعا دارد. به هر حال انسان باید با امید به استجابت دعا، به آن اقدام نماید و همیشه به آنچه خدای تعالی مقدر کرده است، راضی باشد.