آموزش-کنترل-مدفوع-کودک
آموزش کنترل مدفوع به کودک
۳ بهمن, ۱۳۹۶
والدین چگونه میتوانند بر رشد کودک کمک کنند
والدین چگونه میتوانند بر رشد کودک کمک کنند
۱۰ بهمن, ۱۳۹۶
عوامل موثر بر رشد کودک - تندرستی

عوامل موثر بر رشد کودک - تندرستی

عوامل موثر بر رشد کودک – تندرستی
از میان عواملی که به کودک شما برای رسیدن به خودشکوفایی کمک می‌کند، تندرستی از همه مهم‌تر است زیرا به کودک کمک می‌کند با قدرت بیشتری، نسبت به وقتی که سلامتی او مختل باشد، با مشکلات دست و پنجه نرم کند. عاری بودن از هرگونه نقص جسمانی جدی که کودک را در تلاش‌های خود زمین‌گیر می‌کند، یک امتیاز است.
بیشتر ما آن‌گونه که باید متوجه تندرستی کودکان خود نیستیم، ولی این موضوع نقش بسیار مهمی در رشد و تکامل آن‌ها دارد. این مسئله را می‌توان با نگاهی به آثار شایع عدم سلامتی دریافت. با وجود این‌که بیماری‌های معمول دوران کودکی به‌ندرت اثر دائمی بر رشد و تکامل کودک دارند، ولی یک بیماری شدید و طولانی، اگر هم‌زمان با دوره‌ای از رشد سریع رخ دهد، ممکن است سبب وقفه این روند شود.
اکثر کودکان در زمان بیماری غیرفعال می‌شوند و ممکن است عضلات قسمتی از توان خود را از دست بدهند و به سادگی خسته شوند، بنابراین احتمال دارد رشد و تکامل کودک موقتاً متوقف گردد.
بیماری تقریباً همیشه کودک را تحریک‌پذیر می‌کند و احتمال این‌که مضطرب شود و کج خلقی کند افزایش می‌یابد. بیماری و نقاهت غالباً با محدودیت فعالیت همراه است و این امر کودک را بسیار سرخورده می‌کند تا جایی که بعضی اوقات اعتمادبه‌نفس خود را به عنوان یک فرد و نیز در ارتباط با دیگر کودکان از دست می‌دهد.
بیماری غالباً نقطه شروعی برای ناسازگاری‌هایی مثل بهانه‌گیری در غذا خوردن و سایر مشکلات رفتاری می‌باشد. این موضوع به‌خصوص هنگامی که بیش از حد به بچه توجه شود صادق است، زیرا در آن صورت ممکن است نگرش نادرستی نسبت به ارزش و اهمیت خود پیدا کند. کودک ممکن است آن‌قدر به توجه خاص عادت کند که پس از بهبودی، حالت تهاجمی و طلب‌کار پیدا کند. اگر این رفتار استمرار یابد، مسلما بر رشد و تکامل او در همه زمینه‌ها و به‌ویژه در زمینه ارتباط با دیگران، تأثیر می‌گذارد.
بیماری‌های مزمن، خصوصاً مواردی مانند صرع و دیابت، در صورتی که برخورد مناسبی با آن‌ها نشود، عمدتاً به خاطر این‌که سبب بی‌ثباتی عاطفی و گاهی احساسات منفی نیرومند می‌شوند، می‌توانند در رشد کودک مانع ایجاد کنند. این بیماری‌ها به این دلیل که سبب وابستگی عاطفی به سایر اعضای خانواده می‌شوند، می‌توانند بر رشد کودک اثر منفی بگذارند.
برخی از عوارض جسمانی خاص مثل خستگی و کوفتگی بیش از حد ممکن است کودک را تحریک‌پذیر و ستیزه‌جو سازند، که قطعاً بر واکنش‌های او نسبت به مردم و واکنش مردم نسبت به او تأثیر می‌گذارد. سوءتغذیه و نداشتن رژیم غذایی متعادل ممکن است سبب کاهش سطح انرژی شود که نه تنها فعالیت‌های جسمانی و خصوصیاتی از قبیل کنجکاوی و ماجراجویی را کاهش می‌دهد، بلکه قدرت، استقامت، و در نتیجه شادکامی و یادگیری را نیز کم می‌کند. سوءتغذیه و فقدان توازن غذایی همچنین ممکن است سبب کم‌رویی، تحریک‌پذیری، افسردگی و رفتار ضداجتماعی شود. یک ناراحتی جزئی مانند اگزما یا سایر بثورات پوستی می‌تواند سبب تحریک و رنج جسمانی شود که این خود ممکن است باعث واکنش‌های احساسی افراطی، ناتوانی در تمرکز، و فقدان اراده برای تعقیب یک موضوع تا به آخر یا انجام کامل کارها شود.

عوامل موثر در رشد کودک:

والدین چگونه میتوانند بر رشد کودک کمک کنند

عوامل موثر بر رشد کودک – تندرستی

تاثیر شادی کردن بر رشد کودک

تاثیر تعداد فرزندان بر رشد کودک

رابطه خصوصیات شخصیتی با ترتیب تولد

تاثیر جنسیت بر رشد کودک

عوامل موثر بر رشد کودک – شخصیت

عوامل موثر بر رشد کودک – هم دلی

صفات مشخصه کودک ناسازگار

چگونه به کودک آسیب پذیرخود کمک کنید

تاثیر امنیت عاطفی بر رشد کودک

تاثیر فشار روانی بر رشد کودک

تاثیر جدایی و طلاق والدین بر رشد کودک

 

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر