همه چیز در مورد تناسب و زیبایی اندام در دوران بارداری
همه چیز در مورد تناسب و زیبایی اندام در دوران بارداری
۲ مرداد, ۱۳۹۷
مشکلات جنینی و نوزادی در بارداری دوقلویی
مشکلات جنینی و نوزادی در بارداری دوقلویی
۹ مرداد, ۱۳۹۷
علایم و دلایل سقط جنین

علایم و دلایل سقط جنین

سقط جنین از نظر پزشکی

سقط جنین

سقط جنین یعنی از دست دادنِ جنین در بیست هفته اول حاملگی در حالی وزن جنین زیر ۵۰۰ گرم است.

اگر مادری، بعد از بیست هفتگی جنینش را از دست بدهد، یا از دست دادن جنین در وزن بالاتر از ۵۰۰ گرم اتفاق بیفتد، به آن مرده زایی می گویند.

 

انواع سقط جنین

به طور کلی سقط جنین ها به چند دسته تقسیم می شوند:

۱- سقط جنین عادی یا مرضی (خود به خودی)

۲- سقط جنین ضربه ای:

سقطی است که در اثر منازعات یا تصادفات و اتفاقات رخ می دهد.

۳- سقط جنین طبی یا درمانی (قانونی):

در جایی که ادامه حاملگی برای زن خطرناک و جان وی به علت بیماری و… در خطر باشد و یا قطع دوران بارداری ، برای جلوگیری از عوارض جسمانی یا روانی زن حتی امری ضروری برای نجات زندگی مادر مطرح گردد، این نوع سقط رخ می دهد.

در سال های اخیر با نمونه برداری از جفت در اوایل بارداری، کشیدن مایع جنینی و سونوگرافی می توان به برخی از ناهنجاری ها پی برد.

گاهی پزشک اطمینان دارد جنین در داخل رحم و یا بلافاصله پس از تولد فوت خواهد کرد؛ در این موارد اقدام به ختم حاملگی می گردد.

البته از این موارد به عنوان ضرورت های پزشکی یاد می شود که باید دید آیا در نظر شرع و قانون نیز ضرورت است یا نه؟

۴- سقط جنین جنایی یا عمدی:

به سقط هایی اطلاق می شود که عمداً به حاملگی پایان داده و جنین را سقط نمایند.

به طور کلی، سقط عمدی مشکلی بسیار جدی برای سلامت عمومی مادر و یکی از عوامل مؤثر مرگ و میر زنان باردار است. پنهان نمودن این واقعیت، جایگاهی ندارد. البته معمولاً آمار تعداد زنانی که در اثر سقط های غیرمجاز جان خود را از دست داده اند در دسترس نیست؛ اما یکی از علل عمده گرایش برخی کشورها به سقط قانونی، همین سقط های غیرقانونی و مرگ و میر ناشی از آن بوده است.

در سقط جنین عمدی و درمانی، انگیزه های مختلفی مانند: عدم تمایل به فرزندآوری، مخفی نمودن حمل ناشی از راه نامشروع، حفظ جان یا سلامت مادر، جلوگیری از اشاعه بیماری های خاص، تولد نوزادان ناقص و… دخالت دارد.

چنین انگیزه هایی ممکن است در دیگر کشورها – به ویژه کشورهای غیرمسلمان – با توجه به باورهای خاص آنان، موجب مشروعیت این عمل شده، گاه مبنای قوانین آن ها قرار گیرد.

پیشنهاد مطلب:

بارداری مجدد پس از مرده زایی

وضعیت روحی مادر پس از مرده زایی

مرده زایی و زایمان جنین فوت شده

علایم و دلایل سقط جنین

علایم و دلایل سقط جنین

سقط جنین مرضی (خودبه خودی)

این نوع سقط، خلاف میل و خواسته زن و شوهر و یا هر شخص دیگری، به علت بیماری های مربوط به مادر و جنین – بدون این که فردی در سقط آن دخالت داشته باشد – انجام می شود.

حدود شصت درصد از سقط ها در سه ماهه اول بارداری ، علل ژنتیکی دارند.

شایع ترین مثال برای علل محیطی ناهنجاری در جنین انسان، ابتلا به بیماری سرخجه است که از هفته هشتم تا دهم موجب سقط شده و اگر هم سقط صورت نگیرد باعث ناهنجاری هایی مثل: آب مروارید، نقایص مغزی، کری، میکروسفالی و عقب ماندگی ذهنی می گردد.

وقتی که تخم بارور مشکلات کروموزومی دارد، احتمالاّ مادر دچار وضعیتی می شود که نطفه ناکام نامیده می شود (در مجامع پزشکی معمولاّ به آن نقص باروری ابتدایی می گویند).

در این موارد، تخم بارور در رحم القا می شود و جفت و کیسه جنین شروع به رشد می کنند، اما جنین حاصل از آن خیلی زود از رشد باز می ماند یا اصلاّ تشکیل نمی شود. از آن جا که جفت شروع به ترشح هورمون می کند، تست حاملگی مثبت می شود و مادر نشانه های ابتدایی حاملگی را خواهد داشت، اما آزمایش، کیسه جنینی را خالی نمایش می دهد.

در موارد دیگر، جنین اندکی رشد می کند اما دچار ناهنجاری هایی است که ادامه حیات را غیرممکن می کند، و رشد قبل از شروع ضربان قلب باز می ایستد.

از عوامل محیطی دیگر می توان از استفاده از اشعه ایکس و استفاده از داروها در طول حاملگی و بعضی رژیم های غذایی نام برد.

سن بالای مادران و تشابه ژنتیکی، عوامل دیگری در ناهنجاری جنینی است.

ناهنجاری های جنین به تغییراتی گفته می شود که در داخل رحم تحت تأثیر بعضی عوامل در جنین ایجاد می شود و از تکامل فیزیکی آن جلوگیری کرده یا آن را مختل می سازد. ناهنجاری علل متعددی دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

۱- نواقص کروموزومی و ژنتیکی

۲- عفونت های داخلی ناشی از امراض سیفلیس و سرخچه

۳- بیماری های مادر از جمله دیابت – الکل

۴- مصرف دارو در مدت حاملگی و اثرهای سوء آن در جنین

۵- موارد چندعلتی یا ناشناخته

 

گاهی در سقط جنین، مادر، تخمک بارور را قبل از این که بفهمد باردار شده است، از دست می دهد و در زمان مقرر عادت ماهانه می شود.

بیش تر موارد سقط جنین در ۱۲ هفته نخست رخ می دهد. معمولاً به این دلیل که کودک به طور طبیعی رشد نمی کند، اغلب تا این زمان زن هنوز نمی داند که باردار است.

علایم و دلایل سقط جنین

علایم و دلایل سقط جنین

علائم سقط جنین

معمولاً خونریزی از مهبل نخستین علامت است. در این صورت باید فوراً به پزشک مراجعه کرد. اگر خونریزی خفیف و بدون درد باشد و در حول و حوش زمان قاعدگی اتفاق بیفتد، اغلب می توان مانع از سقط جنین شد. احتمالاً سونوگرافی انجام می شود تا معلوم شود جنین زنده است یا نه و این که احتمال ادامه بی خطر بارداری وجود دارد یا خیر.

اگر خونریزی شدید باشد و خانم باردار درد داشته باشد، احتمالاً جنین مرده است. در این صورت ممکن است لازم باشد مادر، در بیمارستان بستری شود تا رحم تحت بیهوشی عمومی پاکسازی شود.

 

احساسات مادر فرزند از دست داده

یک خانم باردار حتی اگر کودک را در اوایل بارداری از دست بدهد، احساس خسران شدیدی به او دست خواهد داد. گاهی دیگران درک نمی کنند که مادر نیاز به سوگواری برای کودک و گذشت زمان برای رفع اندوه از دست دادن او دارد. احساس نگرانی در مورد این که آیا خواهد توانست در آینده کودکی طبیعی و سالم به دنیا آورد نیز شایع است. ممکن است احساس گناه نیز داشته باشد، اما خود را ملامت نکند، زیرا حقیقتاً تقصیر و گناه از مادر نیست.

هیچ خطری ندارد که هر وقت خواست سعی کند کودک دیگری به دنیا بیاورد، هر چند برخی پزشکان توصیه می کنند که حداقل تا سه بار قاعدگی صبر کند. جز در صورتی که چند بار سقط جنین پشت سر هم داشته باشد، به هیچ وجه دلیلی وجود ندارد که مرتبه بعدی بارداری موفقیت آمیزی نداشته باشد.

پیشنهاد مطلب:

بارداری مجدد پس از مرده زایی

وضعیت روحی مادر پس از مرده زایی

مرده زایی و زایمان جنین فوت شده