مراحل تولد نوزاد
22 سپتامبر, 2018
سقط جنین از نظر فقهی
22 سپتامبر, 2018

علائم شروع زایمان
شاید مادر نگران باشد که مبادا متوجه نشود که زایمان چه وقت شروع می شود. این امر خیلی بعید است. هر چند ممکن است نخستین انقباض های زایمانی با انقباض هایی که معمولاً در هفته های آخر بارداری رخ می دهد اشتباه شود، احتمالاً متوجه خواهد شد که چه وقت زایمان واقعاً دارد شروع می شود. زیرا علائمی وجود دارد که این امر را نشان می دهد:

خروج ترشحات آغشته به خون
توده مخاط غلیظ و خونینی که در دوران بارداری گردن رحم را مسدود می سازد معمولاً قبل از نخستین مراحل بارداری یا در حین آن مراحل از مهبل خارج می شود.
این حالت ممکن است چند روز قبل از شروع زایمان رخ دهد، بنابراین مادر، قبل از تماس با بیمارستان یا ماما صبر کند تا این که دردهای منظم در شکم یا پشت رخ دهد یا کیسه آب پاره شود.

پاره شدن کیسه آب
کیسه مایعی که کودک را احاطه کرده است ممکن است در هر مرحله ای در حین زایمان پاره شود. ممکن است مایع به طور ناگهانی و سیل آسا از مهبل بیرون بریزد، اما بیش تر به این شکل است که آب قطره قطره خارج می شود زیرا معمولاً در این زمان سر کودک در لگن درگیر شده است و مانع خروج یک باره مایع می شود.
در این مرحله بایستی فوراً با بیمارستان یا ماما تماس گرفته شود. حتی اگر انقباض های زایمانی آغاز نشده باشد باید مادر را به بیمارستان بُرد، زیرا خطر عفونت وجود دارد. تا رسیدن مادر به بیمارستان می توان از یک حوله تمیز برای خشک کردن بدن مادر استفاده کرد.

پیشنهاد مطلب:

همه چیز درمورد تولد نوزاد و مراحل زایمان

وظایف پدر در دو هفته اول تولد نوزاد

انقباض های زایمانی
این انقباض ها ممکن است به صورت درد خفیفی در پشت آغاز شود، یا ممکن است ران های مادر تیر بکشد. با گذشت زمان، احتمالاً انقباض ها به شکم سرایت می کند، که تا حدی شبیه دردهای شدید زمان قاعدگی است.
مادر هر وقت به نظرش رسید که انقباض ها منظم است، می تواند زمان بین آن ها را یادداشت کند. اگر فکر می کند زایمان شروع شده است، با بیمارستان یا ماما تماس بگیرد اگر فاصله انقباض ها زیاد است (بیش تر از ۵ دقیقه) یا درد خیلی شدید نیست، لازم نیست فوراً به بیمارستان برود. زایمان برای نخستین بار معمولاً حدود ۱۲ تا ۱۴ ساعت به طول می انجامد، و اغلب بهتر است چند ساعت از آن را در خانه باشد. آرام حرکت کند و هر وقت نیاز داشت استراحت کند. اگر کیسه آب پاره نشده است می تواند در وان آب گرم بخوابد، یا غذایی سبک بخورد. از بیمارستان احتمالاً به وی خواهند گفت که صبر کند تا انقباض ها خیلی شدید شود و تقریباً هر پنج دقیقه تکرار شود و بعد به بیمارستان برود.

پیشنهاد مطلب:

اهمیت آرامش نوزاد پس از تولد

شروع کاذب زایمان
در سراسر دوران بارداری، انقباض های رحمی رخ می دهد. در هفته های آخر این انقباض ها که انقباض های «براکستون هیکس» نامیده می شوند، شدیدتر می شوند به طوری که شاید مادر فکر کند زایمان شروع شده است. اما انقباض های واقعی زایمان به صورت خیلی منظم رخ می دهند و هر چه می گذرد شدیدتر و فاصله آن ها کوتاه تر می شود، بنابراین قاعدتاً می توان تشخیص داد که زایمان واقعاً شروع شده است یا خیر. گاهی انقباض ها شروع می شود، اما کم کم ضعیف می شود و از بین می رود. به این نوع انقباض ها نباید اهمیت داد چون به وقت خود دوباره آغاز خواهند شد.

اندازه گیری زمان بین انقباض ها
برای اندازه گیری زمان بین انقباض ها مادر در مدت یک ساعت به انقباض ها توجه کند و زمان شروع و پایان هر یک را یادداشت نماید. با نزدیک شدن زایمان، انقباض ها شدیدتر می شود و فاصله زمانی بین آن ها کمتر می شود و هر یک از آن ها حداقل ۴۰ ثانیه طول می کشد.
در این مرحله، عضلات رحم منقبض می شود تا گردن رحم باز شود و نوزاد بتواند از آن خارج شود. اگر نخستین زایمان مادر باشد، این مرحله به طور میانگین ده تا دوازده ساعت به طول خواهد انجامید.
اگر مادر در مرحله اول زایمان ناگهان احساس وحشت کرد طبیعی است. هر قدر هم که خود را آماده کرده باشد، این احساس که بدنش تحت تسخیر فرایندی قرار گرفته است که کنترلی روی آن ندارد ممکن است هراسناک باشد. تا جایی که می تواند آرامش خود را حفظ کرده و سعی کند با بدنش همراه شود. در این شرایط وجود همسر یا یک دوست خوب در کنار مادر بسیار ارزشمند است، خصوصاً اگر درباره زایمان اطلاعاتی داشته باشد و در کلاس های دوران بارداری شرکت کرده باشد.

دیدگاه ها بسته شده است