شیر دادن به نوزاد بعد از عمل سزارین
شیر دادن به نوزاد بعد از عمل سزارین
۲۴ شهریور, ۱۳۹۶
درمان چاقی کودکان
راه درمان چاقی کودکان
۲۹ شهریور, ۱۳۹۶
شیر دادن هنگام باردارى

شیر دادن هنگام باردارى

شیر دادن هنگام باردارى
مطالب روشنى درباره سلامت یا زیان‏هاى احتمالى شیر دادن مادر به نوزاد هنگام باردارى وجود ندارد. بسیارى از متخصصان زنان و زایمان، مادران را از شیر دادن به کودک هنگام باردارى منع مى‏کنند. براى این ممنوعیت از نظر علمى دلایلى وجود دارد. شیر دادن به نوزاد باعث تولید هورمونى به نام اکسى‏توسین و ظاهر شدن آن در خون مادر مى‏شود. این هورمون عضلات رحم را وادار به انقباض مى‏کند که مى‏تواند باعث سقط جنین شود. اما به عقیده بسیارى از متخصصان زنان و زایمان که درباره سیستم هورمونى دوران باردارى اطلاع دارند، عملاً این عمل صورت نمى‏گیرد. به نظر مى‏رسد که رحم قبل از هفته بیست و چهارم باردارى به تحریک هورمونى جواب نمى‏دهد، بنابراین مادر باردار مى‏تواند با اطمینان حداقل تا هفته بیستم باردارى بچه خود را شیر بدهد. شواهد جدید نیز نشان مى‏دهد که شیر دادن مادر در دوره باردارى براى جنین اشکالى به وجود نمى‏آورد.
بسیارى از مادران در زمان باردارى یا در برهه‏اى از آن، با موفقیت و بدون این که اشکالى براى خود یا کودک به‏وجود آورند، فرزند خود را شیر مى‏دهند. مادرانى که سابقه سقط جنین دارند یا هنگام شیر دادن به نوزاد انقباضاتى در رحم خود احساس مى‏کنند، باید به پزشک مراجعه و با توجه به وضع خود با او مشورت کنند و در صورت لزوم شیر دادن را قطع نمایند.
بیشتر مادران شیرده در زمان باردارى سر سینه‏شان حساس مى‏شود، به‏طورى که شیر دادن براى آنها دشوار مى‏شود. طعم شیر نیز ممکن است در سه ماه آخر باردارى تغییر کند. به این دلیل، یک کودک نوپا که هنوز از شیر مادر تغذیه مى‏کند ممکن است نسبت به شیر مادر بى‏میل شود و شیر خوردن را ترک کند. کاهش مقدار شیر نیز، علامت دیگرى در دوره باردارى است. اگر کودکى زیر یک سال دارید که هنوز به شیر مادر علاقه دارد، بهتر است براى جبران کمبود شیر، به او شیر خشک یا غذاى جامد نیز بدهید.
در دوران حاملگى، شیر مادر از نظر مقدار و کیفیت تغییر مى‏کند و فرصت مناسبى براى از شیر گرفتن کودک به‏وجود مى‏آورد. حساس شدن سینه‏ها نیز بسیارى از مادران را وادار مى‏کند که به کودک خود کمتر شیر بدهند و او را از شیر بگیرند. اگر این حساسیت وجود نداشته باشد، مادران علاقه‏مند هستند که مدت بیشترى به کودکان خود شیر بدهند.
اگر کودک علاقه زیادى به شیر نشان مى‏دهد و حاضر نیست که از شیر گرفته شود، بهتر است شیر دادن را به اندازه‏اى که برای‏تان زحمتى ندارد ادامه دهید. زمان شیر دادن را کوتاه کنید و وعده‏هاى آن را – مثلاً به موقع خوابیدن یا استراحت یا هر وقتى که برای‏تان راحت است – محدود نمایید. یکى از امتیازات شیر دادن در زمان باردارى آن است که هنگام تولد نوزاد، کودک بزرگ‏تر موقعیت خود را در آغوش مادر حفظ کرده است! مادرانى که پس از زایمان، فرزند قبلى را نیز شیر مى‏دهند؛ حساسیت و رقابت او را نسبت به نوزاد از بین مى‏برند و رفاقت بیشترى بین دو فرزند به وجود مى‏آید.