جلوگیری از چاق شدن کودک
جلوگیری از چاق شدن کودک
۲۹ شهریور, ۱۳۹۶
شیر دادن فرزند خوانده
شیر دادن به فرزند خوانده
۵ مهر, ۱۳۹۶
شیرخوردن دوقلوها سه قلوها

شیرخوردن دوقلوها و سه قلوها
تغذیه دوقلوها از شیر مادر
شیر دادن به دوقلوها به زحمت، مسئولیت‌پذیری، حوصله و قدرت ابتکار بیشتری نیاز دارد و در عوض پاداش و نتیجه آن هم مضاعف است. حتی یک نوزاد به تنهایی بیشتر اوقات روز و چندین بار در طول شب به شیر مادر نیاز پیدا می‌کند و پرورش و نگه‌داری او به انرژی و حوصله زیادی نیاز دارد، حال آن که نیروی لازم برای نگه‌داری از دوقلوها دو برابر است.

برای این که نگه‌داری از دوقلوها برای‌تان آسان شود و با موفقیت به آن‌ها شیر بدهید، به نکات زیر توجه کنید:
– شیر دادن را با روش صحیح شروع کنید. بیشتر دوقلوها نارس و ناتوان هستند و این امر شیر دادن به آن‌ها را مشکل می‌سازد. نوزادان نارس خواب‌آلود هستند و تا دو هفته نیروی کافی را برای مکیدن سینه مادر ندارند. بنابراین در روزهای اول برای شیر دادن به آن‌ها بهتر است از کارشناس تغذیه با شیر مادر کمک بگیرید. کلید موفقیت در تغذیه دوقلوها، تولید شیر کافی برای رفع گرسنگی آن‌هاست. به این دلیل مادر باید روش صحیح بغل کردن و شیر دادن نوزاد را یاد بگیرد تا سینه‌اش ناراحت نشود و شیر کافی تولید کند. اگر نوزاد روش درست تغذیه را یاد نگیرد، در گرفتن سینه و مکیدن آن بدعادت و تنبل خواهد شد. آموختن روش صحیح شیر خوردن به دوقلوها اهمیت زیادی دارد.
– در روزهای اول، هر نوزاد را به تنهایی شیر بدهید و پس از مدتی، شیر دادن به طور هم‌زمان را شروع کنید. در ابتدا برای مادر آسان‌تر است که نوزادان را جداگانه شیر بدهد تا بتواند با حوصله و دقت، طرز گرفتن سینه را به آن‌ها یاد بدهد. پس از این که آن‌ها طرز تغذیه صحیح را یاد گرفتند، شیر دادن هم‌زمان برای مادر عملی‌تر و آسان‌تر خواهد بود.
بیشتر مادران در بیشتر نوبت‌های تغذیه، دوقلوها را به طور هم‌زمان شیر می‌دهند و یک یا دوبار هم در روز هر کدام را به تنهایی و خصوصی شیر می‌دهند. این امر وقتی ممکن است که یکی از دوقلوها گرسنه و دیگری در خواب باشد. اگر هر دو نوزاد دارای رفتار و روحیه و نیاز یکسان باشند، تغذیه هم‌زمان آن‌ها برای مادر عملی‌تر است.
گاهی یکی از دوقلوها پُرنیاز و گرسنه و دیگری آرام و ساکت و کم‌توقع است. در این صورت بهتر است برنامه شیر دادن به آن‌ها را طبق اشتهای بچه گرسنه‌تر تنظیم کنید و وقتی که بچه پُرنیاز یا گرسنه شروع به شیر خوردن کرد، کودک دیگر را هم برای تغذیه بیدار کنید. شیر دادن هم‌زمان، برنامه خواب دوقلوها را تنظیم می‌کند.

وضعیت شیر دادن به دوقلوها
سه وضعیت یا روش مختلف برای شیر دادن به دوقلوها وجود دارد:
۱- وضعیت کلاچ: که دو نوزاد را روی دو زانوی خود و روی بالش بنشانید و سر آن‌ها را به سینه خود بچسبانید تا تغذیه را شروع کنند. این وضعیت به مادر اجازه می‌دهد که خم شدن و حرکت سر آن‌ها را هنگام شیر خوردن کنترل کند.
۲- وضعیت ضربدری: دوقلوها را طوری در بغل بگیرید که به طور ضربدری قرار بگیرند. دست خود را زیر باسن آن‌ها بگذارید و برای راحتی، بالشی زیر دست و در صورت لزوم روی دامن خود بگذارید و هم‌زمان شیر دادن به آن‌ها را شروع کنید.
۳- وضعیت موازی: در این روش برخلاف روش ضربدری، دوقلوها به طور موازی در بغل مادر قرار می‌گیرند. در روش ضربدری پای نوزادی که از سینه راست شیر می‌خورد، به طرف چپ قرار می‌گیرد و برعکس پای نوزادی که از سینه چپ شیر می‌خورد، به طرف راست است. در وضعیت موازی، پای دوقلوها هم جهت است. در این وضعیت هم برای راحتی خود زیر دست و روی دامن خود بالشی قرار دهید و برای این که پایتان بالا بیاید و دوقلوها را خوب نگه دارید، از یک زیرپایی استفاده کنید.

دوقلو

برنامه شیر خوردن دوقلوها
بهتر است دوقلوها به طور نوبتی از دو پستان مادر شیر بخورند، یعنی اگر یکی در وعده اول از سینه راست شیر می‌خورد، در نوبت بعدی از سینه چپ تغذیه کند. معمولاً یکی از پستان‌ها دارای شیر بیشتر و برای تغذیه نوزاد مناسب‌تر است. در روش نوبتی هر دو نوزاد به طور مساوی از این پستان پُرشیر استفاده می‌کنند.
برنامه‌ای برای تغذیه دوقلوها مناسب است که برای مادر و بچه‌ها عملی باشد. تغذیه هم‌زمان و خواب هم‌زمان اگر برای مادر عملی باشد، بهترین برنامه است.
در ماه‌های اول، دوقلوها معمولاً کنار یکدیگر و در یک تخت بهتر می‌خوابند و این عادتی است که در ۹ ماه زندگی در رحم به آن خو گرفته‌اند. بعد از شش ماهگی که دوقلوها کمی ناآرام و فعال می‌شوند، ممکن است یکدیگر را بیدار کنند. در این صورت شاید لازم باشد که آن‌ها را جداگانه بخوابانید.

مسئولیت و همکاری پدر برای مراقبت از دوقلوها
همکاری با مادر برای نگه‌داری از دوقلوها از وظایف مهم پدر است. پدر باید این مسئولیت را وظیفه خود بداند و منتظر درخواست مادر نباشد. البته نقش هر یک از والدین در پرورش فرزندان، به ویژه در نگه‌داری از دوقلوها نقش تعریف شده‌ای نیست. درست است که فقط مادر می‌تواند به نوزاد شیر بدهد، اما پدر هم می‌تواند وظایفی را به عهده بگیرد که کار تغذیه نوزاد را آسان کند.
مادرانی که در شیر دادن به دوقلوهایشان موفق بوده‌اند، این توفیق را مرهون همکاری همسرشان هستند. اهمیت این همکاری وقتی به‌خوبی روشن می‌شود که شیر خشک به عنوان غذای کمکی به بچه‌ها داده می‌شود. مادر تغذیه طبیعی را به عهده دارد و پدر به آن‌ها شیرخشک می‌دهد. نگه‌داری از دوقلوها کار مشکلی است و اگر بار این مسئولیت سنگین فقط بر دوش مادر باشد، او را فرسوده خواهد کرد. پدر می‌تواند با انجام بعضی از کارهای منزل، خستگی مادر را کاهش دهد.
در سال اول زندگی دوقلوها، مسئولیت سنگین نگه‌داری و تغذیه آن‌ها مادر را گیج و فرسوده می‌کند. خستگی مادر در این مدت به قدری زیاد است که خود را فراموش می‌کند و هر کاری را به‌طور خودکار انجام می‌دهد، بدون این که چیزی از آن را به یاد بیاورد. این سال پرکار و پرمسئولیت به زودی سپری می‌شود و والدین می‌توانند نتیجه زحمات خود را که پرورش دو کودک سالم و بانشاط است ببینند و از آن لذت ببرند.

شیردادن به سه قلوها
در رابطه با سه قلویی ابتدا یک پستان برای هر بچه و سپس بچه سوم از هر دو پستان تغذیه شود، اما همیشه یک نوزاد آخرین نفر نباشد، در صورتی که با تمام تلاش‌ها شیر مادر کافی نباشد و نیاز به شیر کمکی باشد هر دو نوزاد تا حد امکان از شیر مادر تغذیه شوند آنگاه شیر کمکی با فنجان یا قاشق به هر دو نوزاد خورانده شود. در این مورد نباید یک نوزاد با شیر مادر و نوزاد دیگری با شیر خشک تغذیه شود.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر