عادات بد شبانه نوزاد
۱۱ فروردین, ۱۳۹۶
مشکلات شیر خوردن‌های شبانه
۱۱ فروردین, ۱۳۹۶

شب بیداری و مادران شاغل
کودک شب‌خیز و مادر شاغل
اگر شما به صورت تمام وقت یا نیمه‌وقت خارج از منزل کار می‌کنید و انتظار دارید که کودک عادات خواب خود را تغییر دهد، صحنه‌های زیر در منزل شما به نمایش در خواهد آمد. سناریوی آن از زندگی عادی یک مادر و فرزند تهیه شده است.
مادر، بعد از اتمام کار، کودک را از پرستاری که با خوشحالی می‌گوید: «چه پسر خوبی، تمام روز را خوابیده بود» تحویل گرفته است. این پسر خوب که روز را خوابیده، تمام شب را بیدار خواهد بود. او تمام روز را با پرستار سازگار بوده و حالا برای دریافت محبت بیشتر از طرف مادر، شب‌خیزی را شروع می‌کند.
حتی کودکان شش ماهه هم سعی می‌کنند عواطفی را که نیاز دارند دریافت نمایند. آن‌ها فکر نمی‌کنند که مادر از کار برگشته و خسته است. او باید شب را استراحت کند یا باید او را تنها بگذارم تا استراحت کند. سناریوی دیگر در مورد بچه‌های بزرگ‌تر است زمانی که مادر از سر کار برمی‌گردد، ناگهان بچه‌ها تصمیم می‌گیرند در رخت‌خواب پدر و مادر بخوابند. بچه‌هایی که شب‌ها با رضایت و میل می‌خوابیدند، حالا برای پدر و مادر تبدیل به میهمانان ناخوانده نیمه شب‌ها می‌شوند. کلید حل مشکل این است که کودکی را که شب بیدار شده با روش دیگری به خواب برگردانید.
مادر شاغل معجزه‌گر بزرگی است و اعجاز در شب، بخشی از تغییری است که در زندگی ایجاد می‌نماید.
در اینجا چند نکته برای خواباندن نوزاد شب‌خیز گفته می‌شود:

شیردادن به نوزاد را ادامه دهید
بعضی از مادران اعتراف می‌کنند که پس از پایان مرخصی زایمان و چند روز کار با وجود خستگی زیاد به فرزندشان شیرداده و احساس آرامش بیشتری نموده‌اند. احتمالاً این احساس آرامش از تولید هورمون شیر به وجود می‌آید. امتیاز دیگر شیردادن با سینه این است که رشته وابستگی بین مادر و کودک که با بازگشت به کار قطع شده بود، بار دیگر به هم می‌پیوندد و رابطه عاطفی بی‌نظیری بین شما و فرزندتان ایجاد می‌شود. بنابراین شیردادن، به نوزاد کمک می‌کند تا خود را با شرایط جدید وفق دهد. برای این‌که شما و فرزندتان بتوانید شب‌ها با آرامش بیشتری استراحت کنید، تمام روش‌های از پیش گفته شده را آزمایش کنید. مادران شاغل به مرور زمان به این نتیجه می‌رسند که اگر کودک را شب‌ها در کنار خود بخوابانند، بقیه افراد خانواده بهتر می‌توانند استراحت کنند. چون کودک تمام روز را دور از مادر به سر برده، کمبود وجود مادر را به این ترتیب می‌تواند جبران کند و با آرامش خاطر استراحت نماید و مادر نیز راحت‌تر می‌تواند به کودک شیر دهد. از پرستار کودک جداً بخواهید که اجازه ندهد کودک تمام روز بخوابد. یعنی شرایطی ایجاد کند که کودک از بیدار بودن بیشتر لذت ببرد. او جانشین مادر است و باید با کودک مادرانه رفتار نماید. اختلالاتی که بر اثر بازگشت شما به کار در خواب نوزاد ایجاد می‌شود به سن کودک بستگی دارد. در سنین بین نُه تا پانزده ماهگی کودکان جدایی از مادر را به سختی تحمل می‌کنند؛ و هنگامی که مادر از آن‌ها دور شود، نمی‌توانند درک کنند که مادر هنوز وجود دارد و این جدایی موقتی است. محبت مادری در طول شب، مانند کنار فرزند خوابیدن و شیردادن، اضطراب از جدایی را که کودک در طول روز با آن‌ها به سر برده، تخفیف می‌دهد.
در مورد نوزادان و بچه‌های بزرگ‌تر که پس از بازگشت مادر به کار، شب‌ها مکرر از خواب بیدار می‌شوند، توصیه می‌شود یک تشک در پایین تخت‌خواب بیندازید و به کودک اجازه دهید که شب‌ها نزدیک شما بخوابد و از این کار لذت ببرد. از این‌که وابستگی کودک به شما زیاد شود، نگران نباشید.
طی بررسی‌ها و مطالعاتی که در مورد خانواده‌های بزرگ داشتم، به این نتیجه رسیدم که هر چه خانواده بزرگ‌تر و تعداد بچه‌ها بیشتر باشد نگرانی از «وابستگی» و
«لوس شدن» بچه‌ها کمتر خواهد بود. گوش‌کردن به حرف یک انسان کوچک ضعف نیست، بلکه احترام به انسانی کوچک با احتیاجات بزرگ است.

خوابیدن پدر و فرزند با همدیگر
اگر خوابیدن شما در کنار کودک زیاد موفقیت‌آمیز نبود، از پدر بخواهید که شب‌ها پیش او بماند. خوابیدن در کنار کودک برای بعضی مادران ناراحت‌کننده است، چون بسیار حساس هستند و به دفعات از خواب برمی‌خیزند. بخشی از برنامه هماهنگی و انطباق پس از بازگشت مادر به کار این است که فرزند را زیاد به خود وابسته نکند و پدر را هم در این رابطه سهیم کند.
پدر را به تدریج به مراقبت شبانه از کودک عادت دهید. نوزاد مجبور است با روش مراقبت متفاوت پدر نیز خود را هماهنگ سازد و پدر هم باید در روش‌های پدرانه خود برای نگه‌داری و مراقبت شبانه کودک دقت بیشتری کند. طبیعی است که گاه‌گاهی مادر می‌خواهد از پشت در اتاق کودک مراقب پدر باشد تا مطمئن شود وظیفه پدری خود را درست انجام می‌دهد. اما سعی کنید. در مقابل این وسوسه مقاومت نمایید. این کار در درجه اول شما را عصبی می‌کند و ضمناً همسرتان را هم نسبت به کار خود و اعتماد و اطمینان شما مشکوک می‌کند.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر