دمل
۹ فروردین, ۱۳۹۶
زگیل و درمان خانگی زگیل
۹ فروردین, ۱۳۹۶

زرد زخم
این عفونت پوستی شایع میکروبی و شدیداً مسری، عمدتاً در کودکان خردسال، خصوصاً نوزادان رخ می‌دهد. در کودکان غالباً دهان و ناحیه بینی و در نوزادان ناحیه زیر پوشک مبتلا می‌شود، هرچند هرجای دیگر بدن نیز ممکن است مبتلا شود. میکروب ایجاد کننده زرد زخم از طریق بریدگی، نیش حشرات، یا عوارض پوستی مانند اگزمای آتوپیک یا گال وارد پوست می‌شود و آن را آلوده می‌سازد.

علائم
علائم زردزخم با پیشرفت عفونت تغییر می‌کند:
– در آغاز، پوست قرمز می‌شود و تاول‌های ریز به صورت خوشه‌ای پدیدار می‌شود.
– تاول‌ها پاره می‌شود و زخم‌های سرباز و مرطوبی باقی می‌ماند که کم‌کم بزرگ می‌شوند.
– همراه با خشک شدن سطح زخم‌ها، پوسته‌هایی به رنگ کاه تشکیل می‌شود.
جراحات زرد زخم درد ندارد، اما گاهی اندکی خارش دارند. بدون درمان، این عارضه ممکن است چندین هفته یا حتی چندین ماه دوام بیاورد.

مراجعه به پزشک
اگر احتمال می‌دهید کودک شما به زرد زخم مبتلا شده، باید ظرف ۲۴ ساعت مورد معاینه پزشک قرار گیرد. پزشک ممکن است پماد آنتی‌بیوتیک تجویز کند، که باید چند بار در روز به زخم‌ها زده شود. اگر عفونت گسترده باشد، ممکن است آنتی‌بیوتیک خوراکی نیز تجویز شود.

شیوه کمکی
قبل از زدن پماد، باید پوسته‌ها را با ملایمت توسط گاز آغشته به آب نمک بردارید و سپس محل آن‌ها را خشک کنید. برای پیش‌گیری از گسترش عفونت، کودک نباید به زخم‌ها دست بزند. رخت‌خواب، حوله، و وسایل حمام کردن را جدا نگه دارید. تا زمانی که عفونت به طور کامل محو نشده است، کودک باید دور از بچه‌های دیگر نگه داشته شود. با درمان، زردزخم معمولاً ظرف حدود ۵ روز بهتر می‌شود.

ظاهر زردزخم
زردزخم ابتدا به شکل تاول‌های کوچک است.

پیش‌گیری از زردزخم
کودک باید هر روز حمام کند. تمیز نگه داشتن ناحیه‌ای از بدن کودک که زیر پوشک قرار می‌گیرد و حفاظت آن از رطوبت به پیش‌گیری از جوش پوشک کمک می‌کند و به این ترتیب احتمال عفونت را کاهش می‌دهد. اهتمام به کوتاه و تمیز نگه‌داشتن ناخن‌های کودک احتمال عفونت از طریق خاراندن بدن را کاهش می‌دهد. وقتی کودک سرما خورده یا آب‌ریزش بینی دارد، زدن کمی وازلین به بینی و لب فوقانی قاعدتاً به حفاظت پوست از خراشیده شدن در اثر پاک کردن مداوم بینی کمک خواهد کرد.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر