روش های مراقبت از کودک پس از واکسیناسیون

نکات مهم در واکسیناسیون
نکات مهم در واکسیناسیون
۱۸ اسفند, ۱۳۹۵
جنس لباس نوزاد
انتخاب لباس برای کودک – جنس لباس نوزاد
۱۹ اسفند, ۱۳۹۵
مراقبت از کودک پس از واکسیناسیون

مراقبت از کودک پس از واکسیناسیون

روش های مراقبت از کودک پس از واکسیناسیون

اقدامات بعد از واکسیناسیون

نوزاد در ۱۸ ماهه اول زندگی، باید حدود ۲۰ واکسن دریافت کند، تا او را در برابر انواع عفونت ها و ویروس های احتمالی در طول زندگی مصون دارد.

اما قبل از هر چیز باید دانست که تزریق واکسن به نوزاد، یک سری عوارض جانبی دارد که ممکن است سبب تب و لرز و بیماری کودک شود.

بنابراین والدین باید در نظر داشته باشند که کسب اطلاعات کافی در این زمینه بسیار ضروری است و باید با روش های مراقبت از کودک پس از تزریق واکسن به خوبی آشنا باشند:

 

۱- قبل از تزریق هر گونه واکسن به نوزاد و یا کودک خود، از پزشک کودک بخواهید تا اطلاعات کلی را درباره تزریق این واکسن خاص و عوارض احتمالی آن را در اختیار شما قرار دهد. معمولاً در مطب پزشکان اطفال، جزوات و یا بروشورهایی به این منظور آماده شده و در اختیار مراجعه کنندگان قرار داده می شود. این اطلاعات را میتوانید از واکسیناسیون و واکسن های کودکان دریافت کنید.

 

۲- درباره علایم حساسیت (آلرژی) کودک به واکسن، اطلاعات مناسبی را کسب کنید. این اطلاعات سبب می شود تا والدین به محض مشاهده این گونه علایم در کودک خود، به پزشک او اطلاع دهند و یا مراقبت های لازم را انجام دهند. موارد عدم استعمال واکسن را نیز بخوانید.

مشکلات تنفسی، خشن شدن صدا، تورم گلو، احساس ضعف، سریع شدن ضربان قلب، سرگیجه، رنگ پریدگی، بثورات جلدی از جمله عوارضی می باشد که می تواند پس از تزریق واکسن به کودک ظاهر شود.

 

۳- پس از تزریق واکسن، حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در مطب پزشک و یا درمان گاه صبر کنید تا در صورت شروع شدن واکنش های آلرژی زا در کودک، سریعاً او را به پزشک نشان دهید. در برخی موارد واکنش های جدی در کودک رخ می دهد که تنها پزشک می تواند آن را کنترل کند و ممکن است اگر والدین بخواهند مجدداً کودک را به مراکز درمانی ارجاع دهند، زمان طلایی از دست برود و کودک با مشکلات جدی سلامتی روبه رو شود.

 

۴- اگر با علایمی مانند رنگ پریدگی، گریه طولانی مدت کودک پس از چند ساعت، لرزه اندام های بدن و هر گونه علامت غیرطبیعی در کودک پس از تزریق واکسن روبه رو شدید، سریعاً او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

 

۵- زیر نظر پزشک، در صورتی که علایمی مانند تب در کودک بروز کرد به او استامینوفن دهید تا تب او را کنترل کنید. پزشک مقدار استامینوفن را تعیین می کند. می توانید هر ۴ تا ۶ ساعت استامینوفن به او دهید.

 

۶- به کودک خود مقدار زیادی مایعات دهید تا هم تب او را کنترل کند و هم آب از دست رفته بدن او در طی تب جبران شود، مثل آب، آب میوه، سوپ و … .

قبل از واکسیناسیون کودک، برای جلوگیری از تب احتمالی، به او استامینوفن دهید و هرگز برای پایین آوردن تب کودک، از آسپیرین استفاده نکنید.

 

آرام کردن نوزاد پس از تزریق واکسن

– با نشان دادن اسباب بازی مورد علاقه اش، حواس او را پرت کنید.

– برای کودک آرام آرام صحبت کنید و شعر بخوانید، مخصوصاً نوزادان با صدای مادر آرامش لازم را کسب می کنند و درد ناشی از واکسن را فراموش می کنند.

– در صورتی که او سیر است، می توانید پستانک در دهان او قرار دهید تا آرام شود.

سایر نکات مهم در واکسیناسیون را نیز ببینید.

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر