اصول رشد
اصول رشد
۲۰ دی, ۱۳۹۶
رشد جا به جایی - حرکتی کودک
رشد جا به جایی – حرکتی کودک
۲۱ دی, ۱۳۹۶
رشد ذهنی کودک

رشد ذهنی
وزن مغز کودک در طی سال اول زندگی دو برابر می‌شود. این افزایش وزن تا حدودی ناشی از افزایش تعداد سلول‌های مغزی و تا حدودی به دلیل رشد «اتصالات» بین سلول‌ها و قسمت‌های مختلف مغز است. بدون این اتصالات انسان قادر به فکر کردن نخواهد بود و یادگیری نیز از طریق این اتصالات شروع می‌شود.
این اتصالات در نوزاد هنگامی که وی به چیزی علاقه‌مند می‌شود و تلاش ذهنی می‌کند، شروع به تشکیل یک شبکه می‌کنند. هنگام تحریک هر یک از حواس کودک، همین کار انجام می‌گیرد. بنابراین از بدو تولد، هر صدا، تصویر، تماس، احساس، بو، و مزه موجب ساخته شدن اتصالات بیشتری می‌شود.
ایجاد درک عمومی مستلزم کنار هم قرار گرفتن قسمت‌های متعددی است. برای پیش‌رفت رشد ذهنی بایستی بینایی ، شنوایی ، حافظه ، و مهارت‌های حرکتی با هم پیش بروند. قوای عقلی کودک برای درک این‌که در اطراف او چه می‌گذرد وابسته به حواس و حرکات بدن می‌باشد. به عنوان نمونه، بدون بینایی، کودک نمی‌تواند یک اسباب‌بازی را ببیند. بدون حافظه، اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش او را هیجان‌زده نمی‌کند. بدون هماهنگی مغز و عضلات، کودک نمی‌تواند دستش را به‌سوی اسباب‌بازی در حال حرکت دراز کند. بدون هماهنگی دست و چشم،‌کودک نمی‌تواند اسباب بازی را بگیرد. بدون گرفتن و بازی‌کردن با اسباب‌بازی، کودک نمی‌تواند تصوری از آن اسباب‌بازی داشته باشد.
همگام با افزایش درک عمومی، بسیاری از مهارت‌های مغزی و بدنی به سرعت رشد می‌کنند و توسعه می‌یابند. برخی از عوامل تعیین کننده در این زمینه عبارت‌اند از: اجتماعی بودن، شخصیت کودک، و محیطی که والدین برای او ایجاد می‌کنند.

برای مشاهده مراحل رشد ذهنی کودک لینک های زیر را ببینید:

رشد ذهنی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی

رشد ذهنی نوزاد تا یک سالگی

رشد ذهنی کودک تا دو سالگی