رشد اجتماعی نوزاد تا یک سالگی
رشد اجتماعی نوزاد تا یک سالگی
12 ژانویه, 2018
رشد مهارت های دستی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی
رشد مهارت های دستی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی
12 ژانویه, 2018
رشد اجتماعی کودک تا دوسالگی

رشد اجتماعی کودک تا دوسالگی

رشد اجتماعی در ۱۲ تا ۱۵ ماهگی
کودک شما گردهمایی‌های اجتماعی را دوست دارد و گفت‌وگوها را تعقیب و در فواصل گفت‌وگو سر و صدا می‌کند. او می‌تواند یک یا دو کلمه با معنی به زبان بیاورد، از شما چیزی بخواهد، تشکر خود را نشان دهد، و با شنیدن کلمه «نه» از انجام کارها خودداری کند. سعی می‌کند در فعالیت‌ها مثمر ثمر باشد. او دوست دارد دست شما را برای احساس اطمینان و امنیت بگیرد.

در این مرحله:
– کودک خود را تا حد ممکن در فعالیت‌ها شرکت دهید و او را در نزدیک‌ترین مکان به جمع بنشانید. صندلی مخصوص او را در کنار میز غذا، روروک او را در مرکز اتاق، و محل نشستن او در اتومبیل را بین دیگران قرار دهید.
کودک شما ممکن است از غریبه‌ها بترسد یا آن‌ها را دوست نداشته باشد. برای تقویت استقلال وی، او را به ماندن با دیگران عادت دهید.
– آموزش تشکر کردن را آغاز کنید.
– هر وقت نیاز به پشتیبانی دارد، دست او را بگیرید و حمایتش کنید.

رشد اجتماعی در ۱۵ تا ۱۸ ماهگی
کودک شما بیشتر کمک می‌کند، هم در کارهای روزمره خانه و هم در پوشیدن و از تن درآوردن لباس‌های خود. او نسبت به افراد خانواده،‌حیوانات خانگی، و عروسک‌ها محبت نشان می‌دهد. او به بزرگ‌سالان توجه و علاقه رو به افزایشی نشان می‌دهد و دوست دارد از آن‌ها تقلید کند. او به گردهمایی‌های اجتماعی علاقه‌مند است. او در کنار یک کودک دیگر، ولی نه با او، بازی می‌کند.

در این مرحله:
– غریزه یاری‌گری او را با واگذار کردن کارهای کوچک روزانه به او تقویت کنید.
– اجازه دهید بعضی از لباس‌هایش را خودش بپوشد،‌او می‌تواند جوراب‌هایش را بپوشد و کلاهش را به سر بگذارد.
– هر وقت می‌توانید او را با کودکان دیگر آشنا کنید. او به خاطر لذتی که از شما کسب می‌کند،‌انگیزه لازم برای برقراری روابط دوستانه با دیگران را پیدا می‌کند. رفتار محبت‌آمیز با بستگان، کودکان دیگر، عروسک‌ها،‌و حیوانات دست‌آموز را تشویق کنید.

کودک چگونه می‌آموزد که خودش لباس بپوشد را نیز بخوانید.

او را تشویق به اظهار محبت کنید
محبت و توجه او را نسبت به دیگران،‌مثل خواهر و برادر،‌بستگان، حیوانات دست‌آموز، یا اسباب بازی ها تحسین کنید.

رشد اجتماعی در ۱۸ ماهگی تا دو سالگی
کودک شما ممکن است به صورت افراطی به وسایل جلب توجه مثل چنگ زدن به دست شما، زدن شما،‌و انجام کارهای ممنوعه متوسل شود و غالباً از اطاعت سرباز می‌زند. با این حال با سایر بچه‌ها کمتر دعوا و بیشتر همکاری می‌کند. او ممکن است برای انطباق با هم‌بازی، رفتار خودخواهانه‌اش را تعدیل کند.

در این مرحله:
– وسایل ارتباط و تعامل او با دیگران را فراهم آورید. تا آن‌جا که می‌توانید او را با کودکان دیگر درگیر کنید، او را وادارید با آن‌ها بازی کند، و انواع وسایل بازی برای تسهیل اجتماعی شدن او در اختیارش بگذارید.
– با تقدیر از موفقیت‌های کودک خود،‌از بروز رقابت جلوگیری کنید. این کار به او احساس عزت نفس می‌دهد. هرگونه مشارکت از سوی او را تحسین کنید.
– همیشه به طرق جلب توجه او پاسخ دهید، ولی سعی کنید با منحرف کردن حواس او به طرق مختلف، از منفی‌کاری او جلوگیری کنید.

شاید خواندن ” هشت راه بازی کردن با کودکان ” و ”  ۱۵ ترفند برای زمانی که با کودک خود کتاب می خوانید “خالی از لطف نباشد.

رشد اجتماعی در ۲ تا ۵ / ۲ سالگی
کودک شما ممکن است از شریک شدن با بقیه اکراه داشته باشد و احساس رقابت در او دیده می‌شود. او سعی می‌کند خواست خود را به دیگران تحمیل کند. دوست دارد مستقل باشد ولی در عین حال تأیید بزرگ‌ترها را نیز می‌طلبد. ممکن است نسبت به اعمال قدرت با کج خُلقی کردن واکنش نشان دهد، که باید نادیده گرفت.

در این مرحله:
– همواره از تلاش‌های او پشتیبانی کنید. از شکست‌ها چشم‌پوشی کنید و نشان دهید چگونه می‌توان به آرامی مشکلات را حل کرد. هر موفقیتی را تحسین کنید.
– آموزش رفتار مؤدبانه و احترام به مالکیت اشخاص را آغاز کنید. در مورد مقررات غیر قابل تخطی مثل مقررات ایمنی، همیشه یک‌نواخت و قاطع عمل کنید.
– انضباط را به صورت محدود به کار ببرید ولی در مورد آن یک‌نواخت و عادلانه رفتار کنید. انضباط بیش از حد ممکن است منجر به مشکلات رفتاری شود، و انضباط کم‌تر از حد لازم نیز می‌تواند سبب رفتار ضد اجتماعی گردد.
– مشارکت را به صورت بازی درآورید. بازی‌هایی را آغاز کنید که مستلزم دادن چیزهایی به دیگران باشد. به این ترتیب،‌کودک می‌آموزد که با دیگران مشارکت کند.

برای مشاهده مراحل رشد اجتماعی کودک لینک های زیر را ببینید:

رشد اجتماعی نوزاد تا یک سالگی

رشد اجتماعی کودک تا دوسالگی

 

دیدگاه ها بسته شده است