بازی با کودک
هشت راه بازی کردن با کودکان
۱۱ آذر, ۱۳۹۵
تخم مرغ کودک
غذا دادن به کودکان – تخم مرغ
۲۸ آذر, ۱۳۹۵
تاتی تاتی

تاتی تاتی

راه افتادن نوزاد کی و چگونه اتفاق می افتد؟
تلاش برای راه رفتن از اولین روز تولد نوزاد آغاز میشود. در طول سال نخست زندگی تلاش کودک معطوف به تقویت قدرت عضلانی و هماهنگی و تسلط بر حرکات فیزیکی میشود. که نتیجه این تلاش ها منجر به نشستن، خزیدن و چهار دست و پا رفتن میشود. هنگامی که او این مهارت ها را آموخت، آماده است تا کم کم بدن خود را کشیده و به حالت ایستاده درآید و با استفاده از نقاط اتکا و گرفتن مبلمان و میز و … به گشت زنی در اطراف اتاق بپردازد. در این مدت او اعتماد به نفس و تعادل لازم را نیز کسب کرده است.
یادگیری راه رفتن در کودک نیازمند تمرین زیادی است، که ممکن است زمان زیادی هم ببرد و تسلط بر آن پیشرفت بزرگی در روند مستقل شدن کودک شما بحساب می آید.

۱۲ تا ۱۸ ماهگی ( تاتی تاتی )
اکثر کودکان اولین گام های خود را در حدود یک سالگی خود بر میدارند. اما محدوده نرمال برای راه افتادن کودکان بسیار وسیع است. اگر کودک یک ساله شما هنوز راه نمیرود، نگران نباشید. چیزی که مهم است پیشرفت مهارت های او در راه رفتن است. کودکانی که خزیدن و چهار دست و پا رفتن را دیرتر شروع میکنند، زمان بیشتری (چند هفته یا ماه) برای خوب راه رفتن سپری میکنند. البته تا زمانی که روند مهارت یابی او ادامه دارد جای نگرانی نیست.
پس از برداشتن اولین قدم ها، کودک خم شدن و دوباره ایستادن را می آموزد. اگر کودک شما تازه راه افتاده است، به احتمال زیاد شیفته اسباب بازی هایی میشود که میتواند بکشد یا هل دهد و به او در تاتی تاتی کردن کمک میکند.
اگر برای خرید واکر وسوسه شده اید، باید بگوییم که: واکر به راحتی کودک را در معرض افتادن از پله ها و موقعیت های خطرناک قرار میدهد. به همین دلیل وسیله ی مناسبی برای یادگیری راه رفتن بشمار نمی آید. انتخاب کفش و جوراب مناسب برای کودک را نیز بخوانید.

۱۹ تا ۲۴ ماهگی
حال کودک شما مطمئن تر روی پای خود راه میرود. راه رفتن در حالی که چیزی مانند یک توپ در دست دارد، احساس بهتری به او میدهد. او خود را با حمل اشیاء سنگینتر به چالش میکشد. پس از دیدن تلاش او برای بلند کردن اشیاء سنگینی مثل یک کیف تعجب نکنید. همچنین او از کشف مکان هایی که میتواند برود هیجان زده خواهد شد. انتخاب کفش

۲۵ تا ۳۰ ماهگی
حال کودک شما دو ساله شده است. اعتماد به نفس لازم جهت انجام برخی بازی ها مانند دنبال بازی را نیز پیدا کرده است. راه رفتن او بسیار بهتر شده و با کمک بزرگترها میتواند روی پاشنه پا نیز حرکت کند.
در این سن او از بالا و پایین پریدن لذت میبرد. اکنون زمان مناسبی است برای تصمیم گیری در مورد اینکه به او اجازه پریدن روی مبلمان را بدهید یا نه!

۳۱ تا ۳۶ ماهگی
هنوز هم چیزهایی برای یادگیری وجود دارد. مانند حفظ تعادل هنگام راه رفتن روی جدول خیابان یا ایستادن روی یک پا، که نیازمند تمرکز و تلاش است. او میتواند بایستد و دوباره بدود. زیرکانه از پاهای خود استفاده کند و با کمی تامل به چپ و راست خم شود.

راه رفتن کودک

راه رفتن کودک

کی باید نگران شد؟
یادگیری مهارت در کودکان بسیار متفاوت است. بعضی زودتر شروع میکنند، بعضی دیرتر. اما اگر فکر میکنید کودکتان توانایی فیزیکی ضعیفی دارد یا تاخیر زیادی در راه افتادن او حس میکنید ( مثلا ۱۸ ماه)، موضوع را با دکتر متخصص اطفال مطرح کنید.
تاخیر در کسب این مهارت میتواند دلایل کاملا منطقی داشته باشد. شاید او در حال یادگیری مهارت دیگری مانند صحبت کردن است. اغلب کودکان سنگین تر و کودکانی که زودتر از موعد به دنیا آمده اند، دیرتر راه می افتند.
اکثر کودکان گهگاه روی پنجه پا راه میروند. بویژه وقتی چیزی کف اتاق پهن نباشد. به یاد داشته باشید که کودک شما نباید این کار را بیش از حد انجام دهد.
اگر حس میکنید کودک شما همیشه روی انگشتان پای خود راه میرود، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. این مدل راه رفتن کودک ممکن است دلایلی مانند مشکلات جسمی (مثل کوتاهی تاندون ها) که موجب میشود کودک نتواند پای خود را روی سطوح صاف بگذارد داشته باشد. همچنین میتواند نشانه ای از یک اختلال حرکتی جدی تر مثل فلج مغزی خفیف باشد.
شاید پاهای کودک شما هنگام راه رفتن کمی به داخل خم شود که تقریبا در تمامی کودکان به مرور زمان بهبود میابد. اگر بهبود نیافت به پزشک مراجعه نمایید.
در سالهای اول زندگی پاهای کودکان در هنگام راه رفتن حالت پرانتزی دارد، که باید پس از دو سالگی حالت راست به خود بگیرد.

و اما بعد…
در چهار سالگی کودک میتواند برای چند ثانیه روی یک پا بایستد. در ۵ سالگی میتواند جست و خیز کند. شاید در ابتدا جست و خیز کردن یک مهارت ساده به نظر رسد. اما در واقع یک مهارت پیچیده است که نیازمند سطح پیچیده ای از هماهنگی و تعادل است.
در آخر، اگر به فکر افزایش مهارت های فیزیکی فرزند خود هستید میتوانید او را به شرکت در فعالیت های ورزشی مانند ژیمناستیک یا فوتبال ترغیب کنید.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر