انواع گریه نوزاد
انواع گریه نوزاد
۲۰ فروردین, ۱۳۹۶
روش های آرام سازی نوزاد
روش های آرام سازی نوزاد
۲۰ فروردین, ۱۳۹۶
دلایل گریه نوزاد

دلایل گریه نوزاد

دلایل گریه نوزاد
دلایل گریه کردن نوزادان
کودک قطعاً در سال اول زندگی زیاد گریه خواهد کرد.
وقتی پدر و مادر نوزاد جدید را برای اولین بار به خانه می‌برند، با مسئولیت مهمی روبه‌رو می‌شوند: فراهم آوردن شرایط مناسب و آسایش او.
هنگام گریه نوزاد، اولین پرسش این است: «چه کار می‌توانیم بکنیم؟» اگر نوزادان می‌توانستند صحبت کنند، پاسخ به نیازها و خواسته‌های آن‌ها چندان دشوار نبود و فقط باید گوش می‌دادیم. ولی اکنون صحبت‌کردن در حد و توان آن‌ها نیست.
گریه اولین شکل صحبت‌کردن نوزاد و تنها راهی است که می‌تواند با شما رابطه برقرار کند؛ تا دریابید گرسنه است، تنهاست، خسته است، پوشکش خیس است، جایش ناراحت است، سرد یا گرمش است و یا آزرده است.
برای پدر و مادرها مدتی طول می‌کشد تا بتوانند گریه نوزاد به سبب گرسنگی را از گریه حاصل خستگی بازشناسند.
آیا درک تفاوت این گریه‌ها غیر ممکن است؟ ابتدا چنین به نظر می‌رسد. ولی پس از مدتی والدین در درک خواسته‌های کودکان استاد می‌شوند! آن‌ها برای درک زمان تعویض پوشک هیچ‌گاه به کمک نیاز نخواهند داشت، ولی به بقیه پیشنهادهای تشخیصی نیز باید توجه کنند.
اغلب شما نمی‌توانید با قاطعیت دریابید که کودک چرا گریه می‌کرد یا چرا آرام شد. اگر راه‌حل‌های ساده مثل شیردادن و نوازش کودک را امتحان کردید و روش‌های آرام کردن را که معمولاً مؤثر واقع می‌شود، اجرا کردید و هیچ‌یک نتیجه نداد، ممکن است علت دیگری برای گریه کودک وجود داشته باشد.
اغلب اوقات وقتی کودک گریه می‌کند پدر و مادر از خود سؤال می‌کنند: «آیا او غمگین است؟» بعضی‌ها هم می‌گویند: «گریه می‌کند تا نگذارد که ما شاممان را بخوریم»! با آن‌که گریستن بالغ‌ها اغلب زمینه منفی دارد، گریه کردن گه‌گاهی ابداً چیز بدی نیست. در واقع، یک انسان معمولی در طول عمرش نزدیک به سی سطل اشک تولید می‌کند. اما دلایل گریه‌کردن بزرگ‌ترها، اغلب با دلایل گریه کردن نوزادها متفاوت است.
در بچه‌ها اندوهی در کار نیست. بچه‌ها برای سلطه‌جویی بر دیگران گریه نمی‌کنند، قصد آن را هم ندارند که روز شما را خراب کنند. به جای همه این‌ها صرفاً بچه هستند. بچه‌ها هرگز تجربه ما را ندارند. گریه آن‌ها از آن رو است که به شما بگویند: «می‌خواهم بخوابم.» یا «گرسنه هستم» یا «به اندازه کافی خسته شده‌ام» و یا «کمی سردم است».
همیشه از خود بپرسید: آیا من به نیاز کودکم توجه دارم یا نسبت به عواطف و احساسات خودم واکنش نشان می‌دهم!؟ ممکن است شما انگیزه‌ها، احساسات و مشکلات خود را به فرزند در حال گریه‌تان انتقال دهید.

 

گرسنگی
نوزاد هنگام گرسنگی، صدای کوتاه شبیه سرفه در پشت گلو ایجاد می‌کند و بعد، اولین گریه را آغاز می‌کند. گریه او ابتدا کوتاه و مختصر است، اما به‌تدریج زیاد و شدید می‌شود.
مکیدن لب‌ها، تکان دادن زبان، متمایل شدن سر به یک سمت، کشیدن مچ به سمت دهان، از نشانه‌های گرسنگی نوزاد است.
بهترین راه اطلاع از گرسنگی توجه‌کردن به آخرین باری است که کودک غذا خورده است. چنان‌چه پس از خوردن مقدار دیگری غذا، گریه متوقف شد، بدانید فرزندتان سعی می‌کرده بگوید هنوز گرسنه است.
گاهی کودک به دوره جهش رشد وارد می‌شود و اشتهایش ناگهان افزایش می‌یابد و مثلاً مقدار غذایی که تا دیروز او را سیر می‌کرده، امروز برایش کافی نیست.

با تعداد دفعات و طول مدت شیر دادن به نوزاد بیشتر آشنا شوید.

 

خواب
اگر فرزندتان قبل از چرت یا زمان خواب و یا حتی کمی زودتر یا دیرتر از زمان برنامه‌ریزی شده گریه می‌کند، ممکن است فقط خسته باشد. مسافرت طولانی و زیاد، از خانه بیرون ماندن طولانی مدت، حضور میهمانان فراوان در خانه، کودک را خسته می‌کند و این یعنی باید زودتر بخوابد، در حالی که در روز آرام و ساکت‌تر دیگری، کودک ممکن است بخواهد دیرتر بخوابد. سعی کنید زمان خواب کودک را منظم کنید تا در انجام فعالیت‌های روزانه او مشکلی ایجاد نشود.

با خواب نوزاد و راه های خواباندن نوزاد و برنامه مناسب خواب نوزاد بیشتر آشنا شوید.

 

مدفوع کردن
ناله‌کردن یا گریه کردن به هنگام غذا خوردن، به خود پیچیدن، توقف غذا خوردن، نشانه‌های مدفوع ممکن است با گرسنگی اشتباه گرفته شود.

 

دمای محیط
ممکن است دلیل گریه کردن کودک شما مربوط به محیط اطرافش باشد. ممکن است کودک سردش باشد؛ دمای اتاق کودک باید ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد باشد، یعنی دمایی که برای بزرگ‌سالانی با لباس کم نیز مناسب است.
– سرمای شدید
گریه‌کردن به همراه لرزش لب تحتانی، راست شدن موهای بدن، لرزیدن، پوست ممکن است آبی و کبود شود، همه این‌ها از نشانه‌های احساس سرمای شدید در نوزاد است. احساس سرما می‌تواند پس از حمام‌کردن کودک اتفاق افتد. عوض‌کردن پوشک و لباس کودک هم می‌تواند به او احساس سرما بدهد.
– گرمای شدید
از بیش از حد گرم نگه‌داشتن کودک نیز خودداری کنید، بیش از حد ملحفه روی کودک بار نکنید. اگر پشت گردن کودک گرم و مرطوب به نظر می‌رسد، احتمالاً گرمش است. در این صورت مقداری از ملحفه‌ها را از روی کودک بردارید و لباس‌هایش را کم کنید تا خنک شود. اگر کودک عرق کرده است، شاید انداختن حوله زیر زیرانداز او موجب راحت‌تر خوابیدن او شود. دقت کنید که چراغ یا آفتاب به چشم او نزند.
نوزاد در گرمای شدید، جای تنفس منظم نفس‌نفس زدن‌های نامنظم دارد و ناله کردنش به نفس نفس زدن شبیه است. اگر کودک در این حالت، پنج دقیقه به حال خود رها شود شروع به گریه می‌کند. گریه‌ای شبیه به گریه ناشی از درد.
به نظر داغ و عرق کرده می‌رسد اما احساس گرما متفاوت از تب است. پوست خشک می‌شود. در این صورت، باید درجه حرارت نوزاد را اندازه بگیرید.

دمای اتاق نوزاد را بخوانید.

 

خستگی یا خستگی بیش از اندازه
خستگی نوزاد با بدخلقی و نق زدن، شروع می‌شود. منظم نیست، اما اگر به سرعت متوقف نشود به گریه تبدیل می‌گردد. سه شیون کوتاه و بعد گریه شدید آغاز آن است. بعد دو نفس و به دنبال آن گریه شدیدتر از قبل می‌شود.
نوزاد پلک می‌زند، خمیازه می‌کشد، اگر او را در رخت‌خوابش نگذارند به کمرش قوس می‌دهد، با پاهایش لگد می‌زند، دست‌هایش را تکان می‌دهد. ممکن است دست به گوشش بزند یا صورت را چنگ بزند. اگر او را در آغوش بگیرید ممکن است جیغ بکشد. اگر به گریه‌اش ادامه دهد، صورتش سرخ می‌شود. معمولاً گریه ادامه پیدا می‌کند و اگر کودک به حال خود گذاشته شود به خواب می‌رود.
در مجموع، اغلب گریه کودک را به حساب گرسنه بودن او می‌گذارند. بنابراین، به زمان گریه کردن کودک توجه کنید. ممکن است کودک بعد از بازی و یا وقتی کسی با او حرف می‌زند گریه کند.

 

تحریک‌شدن بیش از اندازه
بچه‌ها به واقع خشمگین نمی‌شوند. این تصور بزرگ‌ترها است. این رفتار نوزاد همان تحریک بیش از اندازه است.
گریه طولانی و شدید شبیه به خستگی بیش از اندازه، نشانه تحریک زیاد نوزاد است. تکان خوردن دست و پا، دور کردن سر از منبع روشنایی، بازی نکردن با هر کسی که قصد بازی با او را داشته باشد، از نشانه‌های دیگر است.
تحریک نوزاد معمولاً وقتی است که به اندازه کافی بازی کرده است و یا وقتی بزرگ‌ترها از حدی بیشتر برای سرگرم کردن او تلاش می‌کنند.
گاهی نوزاد تحمل سر و صدا و شلوغی محیط را ندارد. برای مثال: تلویزیون در اتاق روشن است، برادر بزرگ‌تر دارد با تلفن اسباب‌بازی‌اش حرف می‌زند و آویز بالای سر نوزاد سروصدا راه انداخته است. یک دقیقه خود را به جای کودک بگذارید! به جایی نمی‌رسید که با تمام قوا فریاد بزنید: «ساکت!»
اگر از سر و صدای زیاد محیط سردرد می‌گیرید، بدانید که گاهی به کودک نیز چنین احساسی دست می‌دهد. صداها را اندکی کمتر کنید. کودک را به اتاق آرام‌تری ببرید بگذارید در یک لحظه فقط بر یک مورد تمرکز داشته باشد. با کودک همراه شوید، یکی دو دقیقه با صدای آرام با او حرف بزنید یا برایش شعر بخوانید. حالِ او و البته شما بهتر می‌شود.
مطالعات نشان داده است از هر پنج کودک چهار کودک، روزانه حداقل به مدت ۱۵ دقیقه تا یک ساعت بدون هیچ دلیل مشخصی گریه می‌کنند. این گریه‌ها معمولا با حضور بقیه اعضای خانواده و جنب‌وجوش و سروصدای زیاد در منزل، در بعدازظهر اتفاق می‌افتند؛ زیرا برای کودک، بعدازظهر می‌تواند پایان یک روز خسته‌کننده از مشاهده مناظر جدید، استشمام بوهای تازه و شنیدن صداهای ناآشنا باشد. بعضی کودکان بعد از تحریک بیش از حد حواس پنجگانه‌شان، دوست دارند با یک گریه مفصل استراحت کنند – بعضی از مامان‌ها نیز ممکن است همین را دوست داشته باشند!
ساعت و زمان این گریه‌ها را در طول هفته یادداشت کنید تا دریابید آیا هر روز در ساعت معینی اتفاق می‌افتند. در این صورت، با فرا رسیدن زمان موعود، می‌توانید بچه را در تختش بگذارید و با علم به این‌که هیچ مشکل خاصی برای او وجود ندارد، اجازه دهید دوره گریه‌اش را سپری کند.

 

نیاز به تغییر
از نشانه‌های نیاز به تغییر، شروع بدخلقی کردن به جای گریه‌کردن فوری است. در این حالت، نوزاد از اشیایی که در برابر چشمانش قرار دارد روی برمی‌گیرد. با انگشتانش بازی می‌کند. وقتی موقعیت کودک را تغییر می‌دهید بدتر می‌شود. ممکن است کودک خسته باشد و به خواب احتیاج داشته باشد.

 

غذا خوردن بیش از اندازه
این اغلب وقتی اتفاق می‌افتد که خواب‌آلودگی یا تحریک بیش از اندازه را با گرسنه بودن اشتباه می‌گیریم. نوزاد بعد از خوردن غذا بداخلاقی و حتی گریه می‌کند و قی می‌کند.

 

وجود کارهایی که کودک از آن‌ها متنفر است
انجام کارهایی که مطابق میل کودک نیست ولی اجتناب‌ناپذیر است، باعث گریه می‌شود مانند:
لباس پوشاندن و در آوردن
ترس از حمام کردن
– ریختن قطره به چشم یا بینی
این‌ها از مواردی است که نوزادان از آن بدشان می‌آید.
تنها کاری که می‌توانید بکنید آن است که این کارها را هر چه سریع‌تر انجام دهید و بعد کودک را نوازش کنید تا آرام شود.

 

خلق عصبی والدین
خود شما ممکن است علتی برای ناراحتی کودک‌تان باشید. شاید شب است و شما خسته‌اید؛ شاید بدخلقی کودک موجب بدخلقی شما شده است. دانستن این‌که کودک شما اغلب فقط به احساسات خود شما واکنش نشان می‌دهد شاید کمک کند تا با او آرام‌تر باشید. گاهی غرولند شما موجب می‌شود که کودکی که ناراحت است به مراتب بیشتر گریه کند.

 

عوض کردن پوشک
کودکی که وول می‌خورد و مادر یا پدری که از این وضع خسته شده‌اند، ترکیب ناخوشایندی درست می‌کنند! در دنیا هیچ پدر و مادری وجود ندارد که صادقانه از عوض کردن پوشک لذت ببرد و هیچ کودکی با مسئله تعویض پوشک مشتاقانه روبه‌رو نمی‌شود.
علت وول خوردن کودک و گریه او شاید عدم علاقه به ارتفاع باشد. میز پوشک عوض کردن او را رها کرده و حوله بزرگ و رنگارنگی روی فرش پهن کنید و پوشک فرزندتان را روی آن تعویض نمایید. دستمال‌های مرطوب پاک‌کننده، ممکن است سرد بوده و کودک را به طور ناخوشایندی شوکه کند و موجب گریه طولانی مدت کودک شوند. جعبه آن را در مجاورت شوفاژ یا نور آفتاب قرار دهید.
موقع تعویض پوشک اسباب‌بازی‌هایی در اختیار کودک قرار دهید و روبه‌روی میز تعویض پوشک، آینه‌ای آویزان کنید.

 

نیاز به نوازش
گاهی نوزاد فقط نیاز به نوازش و آرام کردن دارد. اگر زود متوجه بشوید و دستی به پشت بچه بکشید و نوازشش کنید احتمالاً نیاز به بغل کردن کودک نخواهد بود. نوزاد غان و غون می‌کند. به اطراف نگاه می‌کند، انگار دنبال شما می‌گردد و به محض این‌که او را در آغوش می‌کشید گریه‌اش تمام می‌شود.

 

سر رفتن حوصله نوزاد
ممکن است از نظر کودکی که روی صندلی مخصوصش نشسته، تماشای شما که لباس‌های خشک را تا می‌زنید، جالب باشد؛ ولی حتی یک نوزاد دو ماهه گاهی ممکن است به انگیزش بیشتری نیاز داشته باشد. نوزاد را فعال نگه دارید. بگذارید بداند سقف خانه تنها جایی نیست که مجبور است همیشه به آن نگاه کند.

 

احتیاج به مکیدن
گاهی کودک به مکیدن نیاز دارد (به‌خصوص زمان دندان درآوردن) زیرا مکیدن عملی آهنگین و آرامش‌بخش است. اگر کودک میل به غذا ندارد، پستانکی در دهانش بگذارید و یا حتی انگشت شست نوزاد و یا خودتان را در دهانش قرار دهید تا بمکد (رعایت تمیزی انگشتان ضروری است).

 

دندان درآوردن
یک دندان درد عادی را در نظر بگیرید، با تجسم این درد، چگونه می‌توانید نوزادتان را به خاطر گریه کردن سرزنش کنید؟ ناراحتی دندان درآوردن، از چند ماه قبل از بیرون آمدن اولین دندان‌ها آغاز می‌شود و شما می‌توانید مطمئن باشید بدخلقی نوزاد به علت دندان درآوردن اوست، به خصوص در صورت جاری شدن آب دهانش و یا علاقه به گاز گرفتن اشیا.
برای آرام شدن درد نوزاد قاشقی که اندکی در فریزر سرد شده است، می‌تواند کمک کند. به خصوص اگر از جنس نقره باشد. هم‌چنین حوله‌های تمیز کوچکی را لوله کنید و در فریزر بگذارید. در اختیار داشتن حوله‌های کوچک به خشک کردن آب اطراف دهان نوزاد هنگام دندان درآوردن کمک می‌کند.
می‌توانید روی لثه‌ها آبلیمو بمالید. یا یک قاچ لیموترش به دست کودک بدهید.
هم‌چنین می‌توانید نان‌های فانتزی را فریز کنید و اجازه دهید کودک خودش به دندان بگیرد.
از طب فشاری استفاده کنید. نقاط مناسب برای دندان درآوردن (و دندان درد و میگرن)، پشت دست در بافت بین شست و انگشت اشاره است. این محل را با شست به آرامی مالش دهید و شست را آهسته بگردانید.

 

تنهایی
همه ما گه‌گاهی نیاز داریم در آغوش گرفته شویم. گفته می‌شود این کار احساس امنیتی را که هنگام قرار داشتن در رحم مادر داشته‌ایم، برایمان تداعی می‌کند. پس تعجب‌آور نیست که بعضی کودکان دوست دارند محبت ضربان منظم قلب را احساس کنند. کودک را بلند کنید و در آغوش بگیرید و یا روی فرش یا روی مبل دراز بکشید و او را روی سینه‌تان قرار دهید تا ضربان قلب‌های‌تان با هم هماهنگ شود.

 

ناراحت شدن از چیزی
همیشه به دقت توجه کنید، زیرا علت گریه می‌تواند، گیر کردن دست یا پای کودک در گوشه‌ای از مثلاً تختش یا هر محل دیگر و یا نشستن او روی یک اسباب‌بازی نوک‌تیز مثل یک آجر پلاستیکی باشد.

 

خلقیات متفاوت
نوزادان خلقیات متفاوتی دارند، دقیقاً مثل بزرگ‌سالان. این امر تا حدودی اتفاقی است و به بخت و اقبال شما وابسته است که فرزندتان کودکی پرجنب و جوش و عصبانی باشد و یا آسان‌گیر؛ البته هر یک از فرزندان‌تان ممکن است خلقیاتی متفاوت با بقیه داشته باشند. پس با وجود تمام تلاش‌های شما، یکی از فرزندان‌تان احتمالاً بیش از بقیه گریه می‌کند. ولی ناامید نباشید، این نوع گریه تا ابد ادامه نمی‌یابد. در ضمن این مدت، اگر گریه کودک آزارتان می‌دهد، به خود استراحتی بدهید، زیرا نوزاد تنش در وجود شما را احساس می‌کند و این امر حالش را بدتر و در او احساس ناخوشایندی ایجاد می‌کند. البته، این بدان معنا نیست که احساس‌های شما موجب گریه کودک می‌گردد، بلکه ناخواسته باعث ادامه یافتنش می‌شود.
سعی کنید فردی را که گاهی چند ساعت یا حتی چند دقیقه به شما کمک کند، پیدا کنید تا شما هم وقت اندکی برای پرداختن به خودتان داشته باشید. مطمئن باشید حتی زمانی اندک، تفاوتی بزرگ می‌تواند ایجاد کند.

 

موارد غیر منتظره
کودک خیس نیست؟ خوابش نمی‌آید؟ گرسنه نیست؟ پس دنبال یک مشکل غیر عادی بگردید. شاید بخشی از چسب پوشک یا نوک سنجاق پوشک پارچه‌ای در شکمش فرو می‌رود. پدری می‌گفت: برای یافتن علت بدخلقی کودک، بعد از بیرون آوردن تمام لباس‌های او، مشاهده می‌کند رشته‌ای نخ محکم دور شست کوچولویش پیچیده شده است. چنین چیزی هر کسی را بداخلاق می‌کند!

 

ناراحتی یا بیماری
ممکن است علت گریه‌کردن نوزاد، بیماری او باشد، خصوصاً اگر گریه‌کردن او با حالت عادی فرق داشته باشد.
همیشه اگر کودک شما هرگونه علائم غیر عادی از خود بروز داد با پزشک تماس بگیرید.

با بیماری های نوزادان آشنا شوید.

 

– سرماخوردگی
گاهی ممکن است کودک سرما خورده باشد و چندان هم ناخوش نباشد، اما انسداد بینی او مانع شیر خوردن یا مک‌زدن شست او شود و بنابراین چون نمی‌تواند به طریقی که عادت دارد خود را آرام کند، گریه کند. در این مورد پزشک ممکن است قطره بینی تجویز کند تا کودک راحت نفس بکشد.

همه چیز درمورد سرماخوردگی کودکان و درمان آن

 

– گوش درد
یکی دیگر از دلیل‌هایی که ممکن است کودک را به گریه وادار سازد، گوش درد است. اگر کودک گوش خود را می‌کشد یا به یک پهلو می‌خوابد نشانه گوش درد اوست که باید به پزشک مراجع نمود.

عفونت گوش کودکان و نوزادان را بخوانید.

 

– قولنج (کولیک)
کولیک یک اصطلاح کلی است برای گریه های غیرقابل کنترل در کودکی که از سایر جهات سالم است. بعضی کودکان دچار قولنج (کولیک) می‌شوند که اغلب کولیک سه ماهه یا کولیک شبانگاهی نامیده می‌شود.
این ناراحتی با جیغ کشیدن‌های منظم، شدید و غیر قابل آرام کردن مشخص می‌شود که هر روز در زمان خاصی رخ می‌دهد؛ این زمان معمولاً اواخر عصر یا اول شب است. این حالت در حدود سه هفتگی ظاهر می‌شود و تا ۱۲ یا ۱۴ ماهگی ادامه می‌یابد. گریه کودک ممکن است تا سه ساعت طول بکشد.
بعضی فرضیات علمی، این گریه‌ها را مربوط به روده‌ها می‌دانند. مثلاً می‌گویند: دستگاه گوارش نوزادان دارای مقادیر بسیار کم آنزیم‌ها و شیره‌های گوارشی است که مسئول هضم مواد غذایی هستند و این باعث گریه نوزاد می‌شود.
یا بر اساس برخی مطالعات، چون سیستم عصبی در کودکان در حال تکامل است، به آسانی دچار هیجان می‌شود.
بعضی از کارشناسان نیز این نظریه را مطرح می‌کنند که در کودکی که دچار خستگی یا تحریک بیش از حد می‌شود، کولیک می‌تواند راه‌کار او برای قطع محرک‌های اطراف باشد تا وی بتواند بخوابد. شیرخوارانی که در معرض تماس با دود سیگار هستند احتمال بیشتری برای ابتلا به کولیک دارند.
همیشه نخستین باری که کودک‌تان به طور آرام‌ناپذیر جیغ کشید به پزشک مراجعه کنید. کولیک ضرری ندارد، اما ممکن است آن را اشتباه تشخیص دهید و متوجه علائم وخیم دیگر نشوید.
اگر کودک شما کولیک شبانگاهی داشته باشد، تنها کاری که می‌توانید بکنید یاد گرفتن تحمل آن است، با این یقین که کودک شما بیمار یا غیرطبیعی نیست و کولیک ادامه نخواهد یافت. این زحمت را به‌تنهایی به دوش نکشید؛ این سه ماه زمان دشواری برای شما، همسرتان، و کودک‌تان خواهد بود. این سه نکته را به یاد داشته باشید:
– سعی کنید کودک‌تان را تا آن‌جا که می‌توانید آرام کنید. اما اگر مطمئن هستید که اشکالی در مورد کودک وجود ندارد، شاید اگر چند دقیقه او را در گهواره‌اش رها کنید مفید واقع شود.
– به دارو متوسل نشوید، کولیک را نمی‌توان درمان کرد. گریپ میکسچر بی‌ضرر است و بعضی کودکان را آرام می‌کند. با رابط بهداشت یا ماما صحبت کنید. آن‌ها به شما اطمینان خواهند داد که این مرحله طبیعی و گذرا است.
– یک شب به خودتان استراحت بدهید. همسرتان یا یکی از بستگان را به جای خودتان بگذارید.

 

جوش پوشک یا سوزش باسن
این ناراحتی نیز ممکن است موجب گریه‌کردن کودک شود. پوشک او را در آورید، او را کاملاً تمیز کنید، و بقیه روز او را بدون پوشک، روی حوله یا پوشک باز بگذارید. اقداماتی برای جلوگیری از بدتر شدن جوش انجام دهید.

 

– دل درد و نفخ شکم
همه تازه متولدین، هوا را می‌بلعند که این می‌تواند در معده آن‌ها تولید گاز بکند. گاز در ضمن می‌تواند در اثر خوردن شیر به طور نامنظم ایجاد شود.
جیغ کشیدن شدید و جیغ بدون هشدار قبلی، از نشانه‌های آن است.
ممکن است نوزاد در فاصله شیون‌ها نفسش را نگه دارد و بعد دوباره جیغ بکشد. تمام بدن گرفته و سخت می‌شود. نوزاد پاهایش را روی شکمش می‌آورد. دردی را به نمایش می‌گذارد و زبانش به سمت بالا تکان می‌خورد.
برای پیش‌گیری از این وضعیت، هنگام غذا دادن، کودک را تا حد ممکن به حالت عمودی و مستقیم بگیرید. هم‌چنین سوراخ‌های سر پستانک را بررسی کنید. اندازه مناسب سوراخ سر پستانک نیز ورود هوا به معده کودک را کاهش می‌دهد. (اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌شود، منافذ نوک سینه معمولاً بهترین اندازه را دارند.) گاهی نوزاد را در حین شیرخوردن به آروغ زدن وادار کنید تا هوای بلعیده شده را بیرون دهد. وارد آوردن فشاری خفیف به شکم کودک (با خواباندن او به شکم روی دامان خود و یا عمود گرفتن او روی شانه‌تان) و وارد کردن ضربه‌های آهسته یا مالش پشت شانه‌های او، به خروج هوا از معده کمک می‌کند.
راه‌حل‌های دیگری نیز برای آرام کردن کودک از دل‌درد و برطرف‌کردن آن وجود دارد:
– خورد و خوراک خود را بررسی کنید
اگر به نوزادتان شیر می‌دهید و خود در غذاهای‌تان همه چیز به خصوص غذاهای پر ادویه می‌خورید؟ بدانید که اثر هر نوع غذایی که می‌خورید، از طریق شیر به نوزاد منتقل می‌شود. اگر خوردنی غیرعادی یا بیش از حد معمول خورده‌اید، ممکن است نوزاد آن را دوست نداشته باشد. کافئین، شکلات، فلفل و… اثر نامطلوبی بر معده کوچولوی نوزاد دارند. بعضی غذاها مثل کلم، پیاز، موجب نفخ معده کودک می‌شوند و بعضی مثل سیر، مزه‌ای دارند که ممکن است به ذائقه نوزاد خوش نیایند. حتی قطع مصرف لبنیات شاید بد نباشد، چون بعضی نوزادها در چند ماه اولیه زندگی، نسبت به شیر گاو بسیار حساس‌اند.
اگر از شیر خشک برای تغذیه نوزاد استفاده می‌کنید، ممکن است شیر خشکی که انتخاب کرده‌اید با معده نوزاد سازگار نباشد و باعث ایجاد حالت تهوع و یا منجر به واکنش‌های آلرژیک خفیف شود. در صورت وجود مشکل جدی، قبل از تعویض شیرخشک، با پزشک متخصص کودکان مشورت کنید.
– زمانی برای آرامش
بعضی پدر و مادرها معتقدند دل‌درد کودک منشأ جسمی ندارد، بلکه به علت حساسیت نوزاد به محیط پیرامونش است. فرصتی برای آرامش و سکوت به نوزاد بدهید. تلویزیون، رادیو و لامپ‌های پرنور را خاموش کنید. نوزاد را روی سینه خود بخوابانید و بگذارید آهنگ ضربان قلبش با قلب شما و یکنواختی نفس‌های‌تان هماهنگ شود.
– ماساژ
ماساژ را همه دوست دارند. در مورد نوزاد، مالیدن کمی روغن بچه روی شکم او و ماساژ آهسته‌ای به سمت پایین، می‌تواند هر نوزادی را دوباره به یک نوزاد دوست‌داشتنی تبدیل کند، زیرا درد ناشی از نفخ معده را کمتر می‌کند. بدین منظور، می‌توانید یکی از کتاب‌های موجود درباره ماساژ کودک را مطالعه و یا در صورت امکان، در یکی از کلاس‌های آموزشی مربوط شرکت کنید.
– ورزش
نوزاد را به پشت بخوابانید و قوزک پاهایش را بگیرید. پاهای نوزاد را با حرکت دوچرخه به آرامی حرکت دهید. این ورزش به او کمک می‌کند از شر گازهای معده رها شود و یبوست او نیز برطرف گردد. وارد آوردن فشار مختصری به شکم نوزاد نیز نوعی ورزش است. یکی دیگر از ورزش‌ها رساندن دست و پای مخالف نوزاد به همدیگر است.
استفاده از تاب، تماشای پنکه‌های سقفی، نشستن روی دستگاه خشک‌کن لباس و …راه‌های دیگر برای آرام نمودن نوزاد است.

 

اضطراب
اضطراب از هفت یا هشت ماهگی به بعد دلیل جدیدی برای گریه‌کردن نوزادان است، زیرا تقریباً از این زمان به بعد کودک شما وابستگی تزلزل‌ناپذیر خود به شما را کشف می‌کند. شما «پایگاه مطمئن» او هستید. او خوش‌حال می‌شود که دنیای اطراف خود را اکتشاف کند، مشروط به این‌که بتواند شما را در محدوده دید خود حفظ کند. اگر او را ترک کنید، یا از میدان دید او خارج شوید، ممکن است گریه کند. با او صبور باشید و بگذارید به‌تدریج به افراد و شرایط جدید عادت کند.

 

درد ناشی از کوفتگی
در زمانی که کودک راه می‌افتد درد در اثر برخورد با جاهای مختلف یکی از دلایل همیشگی برای جاری شدن اشک کودک است. اغلب شوک وارده موجب گریه‌کردن کودک می‌شود و نه آسیب، بنابراین نوازش و هم‌دردی و دادن اسباب‌بازی برای منحرف کردن توجه کودک، معمولاً موجب می‌شود که کودک فوراً موضوع را فراموش کند.

 

سرخوردگی
تلاش کودک در انجام کارهایی که خارج از توانایی‌اش است، باعث سرخوردگی او می‌شود، و هر روز بیشتر و بیشتر موجب گریه کودک می‌شود. از این مسئله نمی‌توان اجتناب کرد. اما والدین می‌توانند با ساده کردن دسترسی او به اهدافش از سرخوردگی کودک و گریه ناشی از آن جلوگیری کنند؛ مثلاً با گذاشتن اشیاء مربوط به او در جایی که دستش برسد، می‌توانند کار او را آسان‌تر کنند.
انحراف توجه کودک از کاری که نمی‌تواند بکند، به کاری که از عهده‌اش برمی‌آید، بهترین راه‌حل این مشکل است؛ مثلاً والدین می‌توانند بازی یا اسباب‌بازی جدیدی به کودک نشان دهند تا فوراً گریه را فراموش کند. یا اگر سعی دارد کاری انجام دهد به او کمک کنند، اما نه این‌که کار را به‌طور کامل خودشان انجام دهند.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر