توصیه های امام رضا علیه السلام درباره گُل درمانی
توصیه های امام رضا علیه السلام درباره گُل درمانی
۲۷ تیر, ۱۳۹۷
تاثیر تغذیه بر ویار و زایمان
تاثیر تغذیه بر ویار و زایمان
۲۹ تیر, ۱۳۹۷
در دوران بارداری چه نخوریم - غذاهای مضر برای بارداری

در دوران بارداری چه نخوریم - غذاهای مضر برای بارداری

غذاهای مضر برای بارداری

تغذیه زیان‌آور

همان‌طور که مواد غذایی می‌تواند از طریق جفت به جنین برسد، بسیاری از مواد زیان‌بخشی که مادر به طور منظم می‌خورد یا می‌نوشد نیز از همان طریق به جنین می‌رسد.

غذاهای حاضری

از خوردن غذاهای کارخانه‌ای مانند کنسروها، سوپ‌های پاکتی، و … خودداری شود. به غذاهای حاضری اغلب قند و نمک اضافه می‌شود و ممکن است مقدار زیادی چربی، مواد نگهدارنده، ادویه و رنگ غذایی نیز در آن‌ها وجود داشته باشد. زن باردار بایستی برچسب غذاها را دقیقاً بخواند و از غذاهایی که مواد افزودنی ندارند استفاده کند.

غذاهای پیش‌پخته و منجمد شده

از خوردن غذا در اغذیه فروشی‌های خیابانی، غذاهای از پیش پخته که در سوپرمارکت‌ها فروخته می‌شود؛ و مرغ پخته آماده، باید خودداری کرد (مگر این‌که هنگام خوردن کاملاً داغ شود). این نوع غذاها ممکن است حاوی میکروب‌هایی باشد که می‌توانند وارد بدن جنین شوند و زندگی او را به خطر بیندازند.

پیشنهاد مطلب:

همه چیز درباره تغذیه صحیح و مفید دوران بارداری

توصیه های طب سنتی برای فصل تابستان

بهداشت جسمی زنان باردار

لبنیات غیر پاستوریزه

شیر و لبنیات غیر پاستوریزه و پنیر کهنه تهیه شده از شیر پاستوریزه یا غیر پاستوریزه، به دلیل خطر آلودگی به میکروب لیستریا ممکن است مضر باشند، بنابراین بهتر است از خوردن آن‌ها اجتناب کرد.

مصرف الکل
هرگونه الکل اگر در دوران بارداری مصرف شود از طریق جفت وارد جریان خون جنین می‌شود و می‌تواند مضر باشد. البته نوشیدن الکل در دین اسلام تحت هر شرایطی ممنوع است. بنابراین بهتر است به هیچ وجه الکل مصرف نکرده و به جای آن نوشیدنی‌های خانگی مصرف شود. حتی نوشیدنی‌های الکلی با درصد الکل پایین هم کاملاً عاری از افزودنی‌ها و مواد شیمیایی مضر نیستند. بعضی از آن‌ها حاوی درصدهای بالایی از این‌گونه مواد هستند که آثار نامعلومی بر سلامت کودک می‌گذارند.

قهوه، چای و شکلات داغ
کافئین که در نوشیدنی‌هایی مانند قهوه وجود دارد، بر دستگاه گوارش اثر سوء دارد. زنان باردار بایستی مصرف این نوشیدنی‌ها را به حداکثر سه فنجان در روز کاهش دهند یا در صورت امکان اصلاً مصرف نکنند. به جای آن تا می‌توانند آب معدنی بنوشند.

دَم کرده های گیاهی
اگر مادری در دوران بارداری خواست دم کرده گیاهی بنوشد، بهتر است ابتدا با یک داروساز آشنا با گیاهان دارویی یا متخصص گیاهان دارویی مشورت کند. بیشتر گیاهان دم‌کردنی از پیش بسته‌بندی شده ضرری برای جنین ندارد. اما برخی از آن‌ها آثار ناخواسته‌ای به دنبال دارد. چای برگ تمشک از دم کرده‌های گیاهی سنتی است که برای تسهیل زایمان تجویز می‌شود.

غذاهای اصلاح شده به صورت ژنتیک
در حال حاضر شواهد کافی وجود ندارد تا مطمئن باشیم که غذاهای تهیه شده به روش اصلاح ژنتیک بی‌خطر هستند. از طرفی شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد این‌گونه غذاها برای مادر یا کودک مضر است.
در مهندسی ژنتیک هیچ‌کس نمی‌تواند مطمئن باشد که ژن تزریق شده با دیگر ژن‌ها کنش و واکنش نخواهد کرد و فقط اثری را که از آن انتظار می‌رود بر جای خواهد گذاشت.
احتمالاً هنوز مدتی طول خواهد کشید تا شواهد کافی به دست آید که ثابت شود غذاهای تهیه شده با روش‌های مهندسی ژنتیک بی‌خطر هست یا نیست. بنابراین، بهترین کار آن است که راه مطمئن انتخاب شود و از مصرف این‌گونه غذاها اجتناب گردد.

پیشنهاد مطلب:

همه چیز در مورد مشکلات و عوارض شایع دوران بارداری

انواع حاملگی های پرخطر و علائم بارداری پرخطر

 

غذای حرام
اسلام تمام ابعاد و تمایلات روحی و جسمی انسان و نیز عوامل و امور مادی و معنوی مؤثر بر وجود او را که ای بسا بشر از ادراک آن‌ها عاجز است و راهی برای درک و فهم آن‌ها ندارد، کاملاً مورد توجه قرار داده، متناسب با آن، مقررات ویژه‌ای وضع نموده است؛ لذا از نخستین مرحله رشد جنین، یعنی از زمانی که نطفه در حال شکل گرفتن است، دستورهای خاصی را که تأمین‌کننده تمام نیازمندی‌های او است، صادر کرده است. مثلاً درباره رعایت تقوا و ترک محرمات توسط پدر و مادر و پرهیز آنان از غذای حرام در زمان به وجود آمدن نطفه و در زمان قرار گرفتن آن در رحم و نیز خودداری از تغذیه کودک با حرام پس از به دنیا آمدن، که آثار غیرقابل انکاری در زندگی آنان برجای می‌گذارد، توجه کامل شده است.
پیداست که زندگی هر فرد از زمانی آغاز می‌شود که سلول نر با سلول ماده ترکیب شده و طبق قانون مشخصی رشد می‌کند. هر یک از دو سلول نر و ماده، موجودات زنده‌ای هستند که جزئی از بدن انسان محسوب شده و یقیناً با سلول‌های دیگر بدن تفاوت دارند. اختلاف آن‌ها با سایر سلول‌ها بدین جهت است که سلول‌های نطفه‌ای توانایی جدا شدن از بافتی را که در آن روییده‌اند، داشته و می‌توانند برای مدت کوتاهی مستقل زندگی کنند.
پس منشأ وجود هر شخصی پیش از ترکیب اسپرم و تخمک و استقرار در رحم، در عالم خارج تحقق دارد و به گونه‌ای دارای استقلال است؛ از این رو در متون اسلامی به نطفه‌ای که از مال حرام به‌وجود آمده و آثار سویی که در پی می‌آورد، اشاره شده
است.
در تفسیر شریف برهان در ذیل آیه ۶۴ سوره إسراء؛ از امام صادق علیه‌السلام چنین نقل شده است:
«هر نطفه‌ای که از مال حرام به‌ وجود آید، شیطان در آن سهیم می‌شود.»
مسلم است که در این صورت صفات و خواص اهریمنی در وی به‌ وجود می‌آید.

از حضرت صادق علیه‌السلام نقل شده است:
«اثر مالی که از راه حرام به‌دست آمده، در نسل آشکار می‌شود.»
یعنی در نطفه‌ای که از مال حرام به ‌وجود آید و نیز در آن جنینی که از حرام تغذیه شود مقتضیات شر ایجاد می‌گردد.
و از پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم روایت شده است:
«هر گوشتی که از حرام روییده است آتش به آن سزاوارتر است.»

در روایتی دیگر آمده است که یکی از صحابه رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم از آن حضرت خواست که او را راهنمایی کند تا خداوند وی را مستجاب‌الدعوه قرار دهد. حضرت فرمود: «غذایت را حلال گردان، مستجاب‌الدعوه می‌شوی.»

حضرت علی علیه‌السلام نیز در جایی به کمیل فرمودند:
«ای کمیل همانا زبان از قلب نشأت می‌گیرد و آن‌چه را که در قلب است ظاهر می‌سازد و قوام قلب به غذا است، پس متوجه باش که قلب و جسمت از چه تغذیه می‌کند؛ اگر از حلال نباشد خداوند تعالی تسبیح و شکرت را نمی‌پذیرد.»

تجربه ثابت نموده است که افرادی که از مال حرام پرهیز نمی‌کنند و از راه‌های غیرمشروع ارتزاق می‌نمایند، نسلی نابهنجار و بی‌بندوبار به اجتماع تحویل می‌دهند که باعث وبال و ناراحتی برای خودشان و دیگران می‌باشند.