درمان جوش کودک با طب سنتی
درمان جوش کودک با طب سنتی
۲۱ دی, ۱۳۹۶
رشد حرکتی کودک تا دو سالگی
رشد حرکتی کودک تا دو سالگی
۲۲ دی, ۱۳۹۶
درمان زخم سر کودک با طب سنتی

درمان زخم سر کودک با طب سنتی
منظور از زخم جراحتی است که در بدن به وجود می‌آید و ممکن است در هر عضوی پدیدار شود. در سر کودکان نیز گاهی زخم‌هایی پدید می‌آید که به آن زخم سر یا ریش یا قروح هم گفته می‌شود.

علت زخم سر کودک
علت قرحه، «خلط عفونی و گرم» است که به دلیل رطوبت زیاد ایجاد شده و راه پوست را باز کرده است.

درمان زخم سر کودک با طب سنتی
برای درمان زخم سر کودکان درمان‌های مختلفی وجود دارد. یکی از آنها این است که «ساقه نیشکر» را بسوزانید و خاکسترش را با «روغن» مخلوط کنید و به صورت «مرهم» مورد استفاده قرار دهید که هم برای زخم سر و هم برای رفع خارش مفید خواهد بود.
سوزاندن «ساقه نیشکر» باید زمانی باشد که شیره شیرین ساقه‌های نیشکر گرفته شده و نی‌های آن باقی مانده باشد.
همچنین اگر «روغن مغز تخم کدوی شیرین» را با «دم‏الاخوین» یا «مغز تخم کدو» را نرم ساییده و به صورت «ضماد» برای این بیماری استفاده شود مجرب خواهد بود.
برای گرفتن «روغن مغز تخم کدو» به این شیوه عمل کنید که تخم کدو را به هر میزان که می‌خواهید برداشته و پوست آن را بگیرید و بکوبید. سپس مقداری «آب گرم» بر آن بپاشید و فشار دهید تا روغن آن خارج شود.
اگر روغن تخم کدو کم بود، «مغز تخم کدو»، «مغز تخم هندوانه»، «مغز تخم خیارین» را با «دم‏الاخوین» و «گِل ارمنى» همراه با مقدار کمی «آب» و یا بدون «آب» بسایید و موضع زخم را با آن «ضماد» کنید.
برای درمان این عارضه «ضماد» دیگری معرفی می‌شود که روش ساخت آن چنین است. «خبث الفضه»، «مُرداسنگ»، «اسفیداج» از هر کدام به مقدار ۷۳ / ۱۲ گرم، «دم الاخوین»، «گلنار»، «قنبیل»، «حنا» از هر یک ۳۶ / ۶ گرم، «زراوند طویل»، «مغز بادام تلخ سوخته» هر کدام ۱۸ / ۳ گرم، همه را بکوبید و به طور ملایم با «سرکه» تر کنید. آنگاه با «روغن گل» حل کرده و بر زخم مورد نظر «طِلا» کنید.
اگر تمایل به این باشد که «زردچوبه» نیز به این دارو اضافه شود، مقدار ۳۶ / ۶ گرم از آن مناسب است.
نیز می‌توانید «زراوند طویل»، «خبث الحدید»، «خبث الفضه»، «مُرداسنگ» را با «روغن زیتون» مخلوط کرده و برای این عارضه به صورت «ضماد» استفاده کنید.
«ضماد» دیگری که می‌توان ساخت و برای این منظور به کار برد این است که «مُرداسنگ»، «مغز بادام تلخ» و «زرد چوبه» را با «سرکه» و «روغن گل سرخ» آغشته و به صورت «ضماد» و به طور مکرر استفاده کرد.
«مرهم» مفید دیگر برای زخم سر کودکان این است که مجموع «نمک» و «زاگ سوخته» و «گوگرد» و «سیماب کشته» و «مازو» و «زردچوبه»‏ و «مرداسنگ» و «زریوند» را ساییده و به صورت «مرهم» با «روغن گل» و «سرکه» بر روی زخم گذاشته و یا مالیده شود که برای بهبود زخم سر کودک مؤثر خواهد بود.
تجربه‌ها نیز نشان می‌دهد که اگر «برگ‌های گیاه حنا» همراه با «زفت سیاه» به طور برابر کوبیده و با «روغن زیتون» یا «روغن گل سرخ» آمیخته شود و به صورت معجون درآید و بر روی زخم‌های موجود در سر کودکان قرار گیرد، آنها را بهبود می‌بخشد.
برخی هم معتقدند که اگر «برگ چغندر» را هر چند که کوفته هم نشده باشد، روی زخم‌های دیرعلاجی که در سرهای کودکان است، به طور مرتب گذاشته شود، چرک یا عفونت آنها را پاک می‌کند.
همچنین اگر «صابون» با «روغن گل سرخ» جوشانده شود و روی زخم‌های موجود در سر کودکان مالیده شود رطوبت آنها را خشک کرده و آنها را از بین می‌برد.
صابون همان ماده‌ای است که از سود، پتاس، روغن نباتی، یا ماده چربی‌دار دیگر تشکیل شده باشد و برای شست‌وشوی بدن و لباس به کار می‌رود.
و نیز هنگامی که «گیاه صبر» در «آب بارهنگ» یا «سرکه» حل شود و بر زخم‌های مرطوب سر کودکان «طِلا» شود آنها را از بیخ می‌کند.