درمان آسم و تنگی نفس کودک با طب سنتی

درمان سردرد کودکان با طب سنتی
درمان سردرد کودکان با طب سنتی
۲۷ دی, ۱۳۹۶
رشد-شخصیتی-کودک
رشد شخصیتی کودک
۳ بهمن, ۱۳۹۶
درمان آسم و تنگی نفس کودک با طب سنتی

درمان آسم و تنگی نفس کودک با طب سنتی
تنگی نفس و خرخر در شب‌ها پدید می‌آید و حالتی است که در اواخر شب کودکان را دچار گریه شدید می‌کند. این بیماری باعث تنگی نفس و سرفه و در موارد حاد حمله و مرگ می‌شود.

علت آسم و تنگی نفس
آسم ناشی از افزایش حساسیت و ایجاد التهاب در مجاری تنفسی است. علت واقعی آسم ژنتیک است ولی کلیه آلرژی های محیطی و گرد و غبار باعث بروز آن می‌شود.

درمان آسم و تنگی نفس کودک با طب سنتی
درمان تنگی نفس و خرخری که شبها کودکان را دچار می‌سازد این است که تا مدتى به او غذا ندهند و به او «ماء العسل گرم» قطره قطره بخورانند و «تخم کتان» را بریان کرده کوفته و با «عسل» خمیر کنند و اندک اندک به کودک بدهند تا لیس بزند.
بیمار را از استنشاق هواى خشک محفوظ نگاه دارید و بن‏ هاى گوش او را با روغن گرم کرده پیوسته چرب ‏کنید و اگر لازم است که کودک استفراغ کند و از این کار گریه نمی‌کند برای او مفید است و گریه در ابتدا بسیار مضر است.
گرفتن «نبات» در دهان و گاهى خوردن «حلواى مغز بادام عسلى» برای کودکان‏ نافع است.
حکایت ۱:
چندین طفل و کودک به مجرد «لعق» (لیسیدن) «تخم کتان» و «عسل» و خوردن «طعام نرم» و چرب کردن سینه و حلق، بهبود یافتند.

حکایت ۲:
طفلى دوساله که دچار این مرض شده بود و با این درمان‏ها بیماری‌اش برطرف نمى‏شد و غذاى او «شورباى برنج» با «جوجه مرغ» بود، شب چهارم درد گوش پیدا کرد و در آخر شب تب کرد از شدید بودن درد فتیله آغشته به «عسل» در گوش او نهادند، درد تسکین یافت و با تب، «ماده» که بر نای (مجرای تنفس) او ریخته شده بود پخته شد و دو روز را عرق کرد و صحت یافت.

حکایت ۳:
کودکى را نیز که شب «مغز گردو» خورده بود و در پی آن آب خورده بود و در جاى گرم خوابیده بود، نیمه‏شب چنان نفس او تنگ شد که نزدیک بود جان خود را از دست بدهد و هرچقدر به او شیرینى می‌دادند ضرر داشت. یکى از افراد مقداری «رب شاه‏توت» به او خورانید بهتر شد و به همین مداومت صحت یافت. به زودى در چند مورد دیگر که علت‌های مشابهی داشتند آزموده شد و بسیار مفید بود.

حکایت ۴:
کودکى نیز که در انبار کاه کهنه رفته بود و بازى مى‏کرد. هنگامی که از آنجا بیرون آمد به این بیماری دچار شد و نزدیک بود بمیرد. گفته شد که «جند» ساییده بر بینى و گوش و کف‏هاى دست ‏و پاى و شقیقه او مالیدند و اندکى هم به او خورانیدند و سینه او را چرب کردند و «شورباى چرب بدون ادویه» به او دادند هنگامی که اشتها پیدا کرد، صحت یافت و آن را مقدمه صرع تشخیص دادند.
طبق پژوهش‌هایى که در مورد کودکان و بزرگسالان مبتلا به آسم شده است اگر دو لیوان متوسط (هر لیوان ۲۴۰ گرم) «قهوه غلیظ» خورده شود، ظرف یکى دو ساعت حمله آسمى را برطرف مى‏سازد و تا ۶ ساعت هم اثرش باقى مى‏ماند.
با خوردن ۲- ۳ فنجان «قهوه غلیظ سیاه» ممکن است حمله آسم کاهش یابد و برطرف شود، علت توصیه قهوه این است که مقدار کافئین آن از کولا و چاى بیشتر است، ولى باید توجه شود که کارشناسان آسم، خوردن قهوه را مکرر و به ‏طور مستمر با این تصور که از حمله‏ هاى آسم جلوگیرى شود به خصوص در مورد کودکان توصیه نمى‏کنند. به‏ هرحال قهوه جانشین داروهاى ضد آسم نیست ولى در مواقعى که حمله آسم هست اگر دسترسى سریع به داروهاى ضد آسم نباشد قهوه مى‏تواند کمک کند.
«نمک قلیای مصفی» خاصیت‌هاى زیادى دارد اندازه خوراکش تا نیم ۵۹ / ۱ گرم است براى تنگی نفس مفید است. اندازه خوراکش براى بزرگسالان ۷۵ / ۰ گرم و براى کودکان ۳۷ / ۰ گرم است.
«خولنجان» نیز در تنگی نفس کودکان مفید است.
برای درمان تنگی نفس همراه با حرارت در کودکان، بهتر است که «پونه» را با «آب رازیانه»‌ای که در شیر خیسانده شده است، جوشانده و به کودک بنوشانند.