نکات ایمنی هنگام خواب نوزاد
۱۱ فروردین, ۱۳۹۶
خواب نوزادان پرنیاز
۱۱ فروردین, ۱۳۹۶

خواب و رشد مغزی نوزاد
نه تنها خواب به بدن کمک می‌کند تا انرژی‌هایش را نگهداری و ذخیره کند، بلکه خوابیدن برای رشد مغزی نوزاد نیز بسیار مهم است.
دانشمندان معتقدند که خوابیدن به رشد مغز کمک می‌کند، زیرا که در حین خواب سبک REM مغز استراحت نمی‌کند و به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. در حقیقت، جریان خون به مغز در زمان خواب Rem به ۲ برابر مقدار معمولش می‌رسد. زیرا که باقی اعضای بدن در خواب به سر می‌برند و در نتیجه به جریان خون زیادی نیاز ندارند. این افزایش جریان خون به مغز به خصوص به قسمتی از مغز که عمل کنترل خود به خود تنفس را بر عهده دارد زیاد می‌شود.
در مدت زمان Rem بدن شروع به افزایش تولید پروتئین‌های عصبی خاصی می‌کند که سازنده قالب مغز می‌باشند.
هم‌چنین در زمان خواب سبک، مغز شروع به پردازش اطالاعاتی می‌کند که در زمان بیداری کسب کرده است، اطلاعاتی که به نظر مفید می‌آیند را در حافظه ثبت می‌کند و اطلاعات نامربوط و غیر مهم را پاک می‌کند. این عمل در یادگیری نوزاد، که دنیایی جدید به سویش گشوده شده است بسیار حائز اهمیت است.
بسیاری از دانشمندان معتقدند که خواب سبک (Rem) باعث تحریک‌کردن مغز در حال رشد نوزاد شده و تصاویر مفیدی را که برای رشد فکری نوزاد بسیار مهم است را در اختیار مغز می‌گذارد. در حین خواب سبک قسمت‌های بالایی مغز هم‌چنین فعال می‌مانند، در حالی‌که در حین خواب سنگین یا N Rem قسمت‌های بالایی مغز نیز بسته شده و بدن نوزاد شما، از طریق قسمت‌های پایینی مغز کنترل می‌شود.
یکی از دلایلی که نوزادان بخش بیشتری از خوابشان را در مقایسه با بزرگ‌سالان در Rem به سر می‌برند می‌تواند این باشد که مغز آن‌ها بسیار سریع در حال رشد است (کودکان تا ۲ سالگی به ۷۵ درصد رشد مغزی کامل خود می‌رسند) و برای این رشد نیاز دارند تا بیشتر فعال باقی بماند.
جالب است که بدانید کودکانی که زودتر به دنیا می‌آیند تقریباً ۹۰ درصد زمان خوابشان را در Rem به سر می‌برند، به احتمال بسیار زیاد دلیل آن این است که بتوانند رشد مغزی‌شان را سرعت بخشند و زمانی را که در شکم مادرشان برای رشد از دست داده‌اند به این طریق جبران کنند.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر