تیک عصبی و ناراحتی اعصاب کودکان و درمان آن با طب سنتی

معاینات پزشکی نوزاد
معاینات پزشکی نوزاد پس از تولد
۷ دی, ۱۳۹۶
علت و درمان فلج کودکان با طب سنتی
علت و درمان فلج کودکان با طب سنتی
۱۲ دی, ۱۳۹۶
تیک عصبی و ناراحتی اعصاب کودکان و درمان آن با طب سنتی

تیک عصبی کودکان و درمان آن با طب سنتی
هنگامی که یک عضله و یا گروهی از عضلاتی که توسط «سیستم اعصاب محیطی» کنترل می‌شوند به طور مکرر و غیر ارادی دچار انقباض شوند، تیک عصبی صورت گرفته است. این وضعیت بیشتر در عضلات صورت دیده می‌شود. اما این مشکل می‌تواند در دست‌ها و پاها هم ایجاد شود و یا اینکه به صورت صداهایی مثل خُرخُر کردن یا صاف کردن گلو نیز بروز کند.
از برخی انواع تیک‌های عصبی که شایع هستند، می‌توان به چشمک زدن مکرر، جمع کردن دهان و بالا انداختن شانه و حرکات پرشی گردن اشاره کرد.
تیک‌های عصبی دردی ندارند و معمولاً خیلی سریع و کمتر از یک ثانیه ایجاد می‌شوند.
با این‌حال این تیک‌ها ممکن است باعث شوند که فرد حالت عصبی پیدا کند و توسط دیگران مسخره شود. تیک‌های عصبی معمولاً در دوران کودکی آغاز می‌شود و در پسرها بسیار شایع‌تر از دخترها است.
کودکانی که دچار تیک‌های عصبی هستند، هنگام انجام کار و یا در خواب معمولاً تیک‌هایشان از بین می‌رود.
سندروم تورت نیز یک نوع تیک محسوب می‌شود که کودکان مبتلا به آن ممکن است دچار ترس و اختلالات یادگیری هم باشند.

علت تیک عصبی
علت اغلب تیک های عصبی شناخته شده نیست؛ اما این تیک‌ها ممکن است همراه با استرس باشند؛ زیرا معمولاً وقتی که کودکان ناراحت یا خسته هستند، این تیک‌ها ایجاد می‌شوند.

درمان تیک عصبی
برای درمان تیک عصبی در کودک بیشتر مواقع هیچ درمانی لازم نیست و فقط باید استرس او را کم کرد. تیک‌های عصبی به خصوص آن‌هایی که در کودکان ایجاد می‌شوند، معمولاً در عرض یک سال از بین می‌روند. با این حال در تعداد کمی از کودکان این تیک‌ها باقی می‌ماند و تا زمان بزرگسالی ادامه می‌یابد.
اگر کودک دچار تیک سندرم تورت شده باشد، «کاکُل ذرت» برای درمان و از بین بردن تیک او مفید خواهد بود. نحوه استفاده آن چنین است: می‌توانید روزی یک یا دو مرتبه هر بار یک قاشق غذاخوری از نیم‌کوب‌کرده‌ «کاکل ذرت» را بجوشانید و آب آن را به کودک بدهید تا بنوشد.

ناراحتی اعصاب کودکان و درمان آن با طب سنتی
ناراحتی اعصاب یک عنوان کلی برای بیماری‌های عصبی است و هرگاه سیستم عصبی در معرض عوامل گوناگونی مانند فشار، تحریکات و تغییرات قرار گیرد، دچار ناراحتی می‌شود. بیماری‌هایی مانند افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، گوشه‌گیری و … می‌توانند زیر مجموعه این عنوان قرار بگیرند.

علت ناراحتی اعصاب
علت به وجود آمدن ناراحتی‌های اعصاب می‌تواند اثر فشار، تحریکات یا تغییرات محیطی بر سیستم عصبی باشد.

درمان ناراحتی اعصاب
برای بهبودی و درمان ناراحتی اعصاب در کودک، از «برگ گیاه نعنا» استفاده می‌شود.
همچنین گیاه «آبرون صغیر» برای این بیماری مفید است. از برگ‌های آن برای رفع ناراحتى اعصاب کودکان استفاده مى‌شود.

داء الرقص و درمان آن با طب سنتی
داء الرقص بیمارى عصبى است که با حرکات سریع پرشى نامنظم و غیر ارادى مشخص مى‏شود.
این حرکات در صورت، تنه و اندام‌ها به وجود می‌آید. راه رفتن و تکلم، اکثراً به طور محسوس مختل مى‏شود. بیمار حالت تحریک‌پذیرى، بى‌قرارى و بى‌خوابى پیدا مى‏کند. پیدایش حرکات شکلکى در صورت، حرکات نابهنجار بدن و اندام‌ها، لغزش پا یا سکندرى خوردن بسیار شایع است. از نشانه‌ها و علامات این بیماری، تب روماتیسمى یا بیمارى روماتیسمى قلب است.

علت داء الرقص
علت این بیماری رطوبت بیش از حد در کودکان است.

درمان داء الرقص
برای درمان داءالرقص در کودکان گیاه «بلسکی» مفید خواهد بود. همچنین دم‏کرده سرشاخه‏هاى گلدار گیاه «شیرپنیر» براى تسکین عوارض داء الرقص دختران استفاده می‌شود.