مشخصات-نوزاد-رسیده-(Term)
مشخصات نوزاد رسیده (Term)
۸ اسفند, ۱۳۹۶
نوزاد-زیادرس
نوزاد زیادرس
۹ اسفند, ۱۳۹۶
تولد-نوزاد-کم-وزن-و-مراقبت-ویژه-از-نوزادان-کم-وزن

تولد-نوزاد-کم-وزن-و-مراقبت-ویژه-از-نوزادان-کم-وزن

نوزادان کامل اما با وزن پایین

نوزادان رسیده اما کم وزن؛ آنهایی هستند که به دلیل مشکلات داخل رحمی در طول بارداری یا اواخر بارداری، عواملی سبب نرسیدن آنها به وزن دل‌خواه شده است.

علت کم وزنى این نوزادان به هنگام تولد، ناکافى بودن دوران باردارى نیست، بلکه به دلیل بیمارى مادرزادى و یا وجود مشکلات پیچیده در رابطه با رشد داخل رحمى مى‏باشد. به این نوزادان اصطلاحاً «نوزادان کوچک‏تر از سنشان» گفته مى‏شود.

با وجود این که از نظر تکامل و عملکرد ارگان‏هاى بدن مشکلى ندارند، اما به همان دلیلى که رشد آن‌ها را تحت‏الشعاع قرار داده، باید تحت مراقبت‏هاى ویژه قرار گیرند. در هر حال، کم وزن بودن نوزاد به هنگام تولد به هر دلیل که باشد، (زیر ۵ / ۲ کیلوگرم) به کنترل و مراقبت ویژه‏اى نیازمند است.

پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مشخصات نوزاد رسیده را مشاهده کنید.

مراقبت‏هاى ویژه از نوزادان کم وزن

نوزادى که با وزن کمتر از ۲ کیلوگرم به دنیا مى‏آید، قادر به تنظیم درجه حرارت بدن خود نیست و ممکن است پس از تولد در ظرف چند دقیقه دچار سرماخوردگى گردد. به همین دلیل این نوزادان را پس از تولد به درون دستگاه‏هاى مخصوصى، که متناسب با درجه حرارت بدن نوزاد است، انتقال مى‏دهند. علاوه بر این، امروزه سیستم‏هاى مدرن الکتریکى ویژه‏اى موجود مى‏باشند که قادرند به‏طور دائم، اعمال حیاتى ارگان‏هاى بدن نوزاد را (درجه حرارت، فعالیت، قلب، تنفس و…) یا مجهز بودن به زنگ خطرى که بلافاصله پس از هر تغییر غیرطبیعى به صدا در مى‏آید، تحت کنترل قرار دهند.

نوزادانى که عملکرد ریه‏ها هنوز به‏طور کامل در آن‌ها صورت نمى‏گیرد و یا دچار مشکلات تنفسى مى‏باشند، در دستگاه‏هاى مخصوصى که تنفس آن‌ها را به‏طور مصنوعى ممکن مى‏سازد، نگهدارى مى‏شوند.

امروزه وجود دستگاه‏هاى مخصوص و بسیار پیش‌رفته جهت نگه‌دارى نوزادان، این امکان را فراهم ساخته تا نوزادانى که به هنگام تولد حتى زیر ۱ کیلوگرم وزن دارند، در داخل این دستگاه‏ها روند رشد طبیعى خود را ادامه دهند.

مسلماً این قبیل نوزادان بایستى براى مدتى طولانى (حتى ۲ ماه)، در داخل دستگاه باقى بمانند که در این صورت به والدین آن‌ها توصیه مى‏شود با نوزاد بسترى شده ارتباطى نزدیک و دائمى داشته باشند.

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر