قدرت-شنوایی-نوزاد-سالم
قدرت شنوایی نوزاد سالم
۱۵ اسفند, ۱۳۹۶
نیروی-جسمانی-نوزاد-سالم
نیروی جسمانی نوزاد سالم
۱۶ اسفند, ۱۳۹۶
تنفس-کردن-نوزاد-سالم

تنفس-کردن-نوزاد-سالم

اگر نحوه تنفس نوزاد، در حالت خواب مورد توجه قرار گرفته شود، نوعی بی‌نظمی در آن مشاهده می‌شود. تنفس نوزاد در فواصل معین قطع، و گاهی پس از ده تا پانزده ثانیه بدون هیچ مشکلی از نو شروع می‌شود. این بی‌نظمی در نوزاد نارس یا زیر وزن نرمال، بیشتر و مشخص‌تر است. بعد از گذشت چند ماه از تولد، تنفس نظم بهتری پیدا می‌کند و البته سرعت آن همیشه بیشتر از سرعت تنفس در افراد بزرگ‌تر است. گاهی نزدیک به انتهای تنفس، نوزاد نفس عمیقی مانند آه، می‌کشد و سپس تنفس دوره‌ای را شروع می‌کند.

پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله قدرت شنوایی نوزاد سالم را مشاهده کنید

تنفس نوزاد علاوه بر بی‌نظمی، با سر و صدا نیز همراه است. علت این امر، جمع شدن بزاق و ماده مخاطی در حلق نوزاد است. جریان هوا ضمن عبور از این مایعات، صدای غلغل یا قرقره کردن تولید می‌کند.

نوزاد از راه بینی راحت‌تر نفس می‌کشد و چون این مسیر تنگ است، یک گرفتگی جزئی، سر و صدای زیادی به‌وجود می‌آورد. تنفس از راه دهان به‌ندرت صورت می‌گیرد. وقتی دهان نوزاد در حال خواب باز می‌ماند، زبان نوزاد به عقب برگشته و به سقف دهان می‌چسبد و تنفس را از راه دهان مشکل می‌سازد.

اگر نوزاد تنفس منظمی ندارد جای هیچ نگرانی نیست و این مسأله نباید والدین را دچار نگرانی کند چرا که اغلب نوزادان وقفه‌های تنفسی بسیار کوتاه تا ۱۰ ثانیه دارند ولی بلافاصله تنفس طبیعی خود را از سر می‌گیرند، اما چنان‌چه وقفه‌های تنفسی با کبودی همراه باشد و بیشتر از ۱۰ ثانیه طول بکشد، دیگر یک موضوع طبیعی تلقی نمی‌شود و باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر