احکام جنابت
احکام جنابت
19 ژوئن, 2018
طرز تهیه غذای کمکی نوزاد – سوپ ایتالیایی ماکارونی الفبا شکل
طرز تهیه غذای کمکی نوزاد – سوپ ایتالیایی ماکارونی الفبا شکل
19 ژوئن, 2018
تغییرات مادر و جنین از لقاح تا هفته چهارم بارداری

تغییرات مادر و جنین از لقاح تا هفته چهارم بارداری

جدول هفته به هفته – هفته اول تا چهارم

تغییرات مادر و جنین از لقاح تا هفته چهارم بارداری

تخمک گذاری
در حدود روز چهاردهم چرخه قاعدگی، یک تخمک (سلول جنسی زن) بالغ از یکی از تخمدان‌های شما آزاد می‌شود. این تخمک توسط زبانه‌های واقع در انتهای لوله فالوپ گرفته شده و به درون این لوله‌ها کشیده می‌شود. تخمک می‌تواند تا ۲۴ ساعت به حیات خود ادامه دهد تا با اسپرم (سلول‌ جنسی مرد) احتمالی ترکیب شود. اما اگر بارور نشود، در قاعدگی بعدی همراه با سلول‌های جداره رحم از مهبل دفع می‌شود.

 

پیشنهاد مطلب: علائم اولیه بارداری

همه چیز در مورد آزمایش ها و سونوگرافی های دوران بارداری

 

لقاح
هنگام تماس جنسی، مرد ممکن است ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون اسپرم به داخل مهبل زن بریزد. بسیاری از آنها به بیرون برمی‌گردند یا در طول راه از دست می‌روند، اما بعضی از آن‌ها در مخاط ترشح شده توسط گردن رحم (سرویکس) که در حدود زمان تخمک‌گذاری رقیق و چسبناک می‌شود شنا می‌کنند و با عبور از رحم به لوله فالوپ می‌رسند. اگر تخمکی آزاد نشده باشد، اسپرم‌ها می‌توانند تا ۴۸ ساعت در لوله فالوپ زنده بمانند.
اسپرم‌ها (سلول‌های جنسی مرد) حامل ماده‌ای هستند که می‌تواند پوشش خارجی تخمک را حل کند، تا یکی از آن‌ها بتواند در آن نفوذ کند. به محض اینکه یکی از اسپرم‌ها موفق شد وارد تخمک شود، اسپرم دیگری نمی‌تواند وارد آن شود. اسپرم وارد شده دم خود را از دست می‌دهد و سر آن شروع به متورم شدن می‌کند. سپس با تخمک ادغام می‌شود و یک سلول واحد را تشکیل می‌دهد.

تقسیم سلول
تقریباً بلافاصله بعد از لقاح، سلول مذکور شروع به تقسیم شدن می‌کند. همراه با پایین آمدن در امتداد لوله فالوپ، به تقسیم خود ادامه می‌دهد و سلول‌های بیشتر و بیشتری را تشکیل می‌دهد.

رسیدن به رحم
تقریباً در روز چهارم پس از لقاح، تخمک به حفره رحم می‌رسد. در این زمان به صورت توده‌ای گِرد با حدود ۱۰۰ سلول در آمده است که مرکز آن پر از مایع است، اما هنوز کوچک‌تر از آن است که با چشم غیر مسلح دیده شود. این توده تا چند روز به صورت شناور در حفره رحم باقی می‌ماند.

لانه گزینی
تقریباً در پایان هفته سوم، تخمک بارور شده شروع به جاسازی خود در جداره نرم و ضخیم رحم می‌کند. این فرآیند را لانه‌گزینی می‌نامند. وقتی تخمک محکم به جداره رحم چسبید، لقاح کامل شده است.
زبانه‌های اسفنجی متصل به سلول‌های خارجی جنین شروع به فرو رفتن در جداره رحم می‌کنند تا به رگ‌های خونی بدن مادر متصل شوند. این زبانه‌ها بعداً جفت را تشکیل می‌دهند. بعضی از سلول‌ها نیز به شکل بند ناف و پرده‌هایی که جنین را محافظت می‌کنند در می‌آیند. سلول‌های داخلی به سه لایه تقسیم می‌شوند، که هر یک از این سه لایه به شکل بخش‌های مختلف بدن کودک در می‌آید.

avatar