حواس پرتی کودک شیرخوار
حواس پرتی نوزاد هنگام شیر خوردن
۲۴ آبان, ۱۳۹۶
گاز گرفتن سینه توسط نوزاد
گاز گرفتن سینه توسط نوزاد
۲۴ آبان, ۱۳۹۶
برنامه شیردهی نوزاد

تغذیه زنجیری نوزاد در چند ماه اول
نوزاد تقریباً به‌طور پیوسته در حال شیر خوردن است. به این نحوه شیر خوردن، تغذیه به روش ماراتون یا «تغذیه زنجیری» می‌گویند. در این مراحل رشد سریع، یعنی حدود هفته‌های سوم و ششم و حدود ماه‌های سوم و ششم، قاعده عرضه و تقاضا به خوبی کارساز است و جوابگوی نیاز غذایی نوزاد می‌باشد. در این دوران رشد سریع، نوزاد بیشتر شیر می‌خورد و مادر نیز برای جواب دادن به نیاز نوزاد ، شیر بیشتری تولید می‌کند. اگر نوزاد در مرحله‌ای از دوره پُرنیازی باشد، علاقه دارد در ماه‌های اول تمام روز در بغل مادر باشد و از سینه او تغذیه کند تا به‌تدریج با زندگی جدید آشنا شود و به آن اُنس بگیرد.
در طول روزهایی که توقعات نوزاد بالا می‌رود، به‌طور موقت کلیه کارها و مسئولیت‌های خارج از منزل را که باعث مصرف نیروی شما می‌شوند، کنار بگذارید. کودک فقط مدت کوتاهی در این حالت است و به‌زودی این مرحله را پشت سر می‌گذارد. تعطیل کردن یا تأخیر در انجام کار منزل در این مدت کوتاه به کسی لطمه‌ای نمی‌زند. خستگی و فرسایش مادران شیرده در این دوره فقط مربوط به توقعات زیاد نوزاد نیست، بلکه سایر توقعات افراد خانواده و کارهای زیاد منزل در این امر دخالت بیشتری دارند.
دقت کنید که نوزاد هنگام شیر خوردن، به‌خوبی تغذیه شود و هوا با شیری که می‌خورد، مخلوط نشود. برای این که از وارد شدن هوا در دهان کودک جلوگیری کنید، باید متوجه باشید که هنگام شیر خوردن هاله پستان را خوب گرفته است یا نه. در طول شیر خوردن و پس از آن، نوزاد را روی زانوی خود بنشانید و با نواختن به پشت او، وی را وادار به آروغ زدن کنید. بگذارید کودک به‌طور متناوب از دو سینه‌تان تغذیه کند تا با خوردن شیر چرب و غنی، مدت زیادتری سیر بماند. اگر می‌توانید، نوزاد را به بغل خود ببندید تا شیر دادن برای‌تان آسان‌تر شود. حتی اگر کودک گرسنه نباشد، در تماس نزدیک با بدن شما احساس آرامش می‌کند. از دادن غذای کمکی به نوزاد پرهیز کنید. ممکن است بگویند که چون شیرتان کافی نیست، باید از شیر خشک هم استفاده کنید، ولی این کار اغلب ضرورتی ندارد. کودک وقتی گرسنه می‌شود، با ارسال پیام و محرک‌های فرعی، مادر را از نیاز خود آگاه می‌کند و بدن مادر نیز مطابق با نیاز کودک، شیر بیشتری تولید می‌کند. هر وقت کودک به خواب می‌رود، با او بخوابید و خود را وسوسه نکنید که حتماً با استفاده از این فرصت، کاری انجام دهید. بهتر است در این فرصت به استراحت و تجدید قوا بپردازید تا بتوانید از عهده نگهداری و مراقبت از بچه پُرنیاز خود برآیید. این مشکل تغذیه زنجیری نیز، مانند مشکلات دیگر به‌زودی برطرف خواهد شد.

سایر مشکلات عادی شیرخوردن نوزاد

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر