چاقی در کودکان و راه درمان چاقی کودکان
۵ فروردین, ۱۳۹۶
صرع یا اپی لپسی
۵ فروردین, ۱۳۹۶

تشنج ناشی از تب
تشنج ناشی از تب نوعی تشنج است که از دمای بالای بدن، یعنی دمای بالاتر از ۳۹ درجه سانتیگراد که همراه عفونت در بخشی از بدن غیر از مغز روی می‌دهد، ناشی می‌شود. تشنج ناشی از تب ممکن است در کودکان ۶ ماهه تا ۵ ساله رخ دهد. این نوع تشنج هر چند وحشت‌آور است، معمولاً خطرناک نیست.

علت
تشنج ناشی از تب از بالا رفتن سریع دمای بدن ناشی می‌شود و معمولاً در شروع بیماری‌ها همراه با تب رخ می‌دهد.
این نوع تشنج معمولاً با بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی فوقانی، هم‌چون سرماخوردگی همراه است. کودکان به این دلیل که مغزشان هنوز کامل نشده است به این نوع تشنج دچار می‌شوند.

علائم
نخستین مرحله تشنج حدود نیم‌دقیقه طول می‌کشد و ممکن است با این علائم همراه باشد:
– بیهوشی
– سخت شدن بدن
– توقف تنفس تا نیم دقیقه؛ تنفس وقتی مجدداً آغاز شد، ممکن است کم‌عمق و نامحسوس باشد.
– دفع غیرارادی ادرار یا مدفوع یا هر دو
مرحله دوم معمولاً کم‌تر از ۵ دقیقه طول می‌کشد. کودک در حالت بیهوشی باقی می‌ماند و ممکن است علائم زیر نیز وجود داشته باشد:
– حرکات تشنج‌آمیز دست و پا یا صورت یا هر دو
– بالا رفتن چشم‌ها و پدیدار شدن سفیدی آن‌ها
در پایان مرحله دوم، کودک هشیاری خود را به دست می‌آورد و ممکن است به مدت یک یا دو ساعت به خواب عمیق برود. هنگام بیدار شدن ممکن است گیج، خواب‌آلود و بدخلق باشد.

مراجعه به پزشک
اگر کودک تشنج دارد یا دمای بدن او بیش از ۳۹ درجه سانتی‌گراد است، باید فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر تشنج بیش از ۵ دقیقه طول کشید یا با وجود مصرف دیازپام، بیش از ۱۵ دقیقه طول کشید باید آمبولانس خبر کنید.

شیوه کمکی
اگر کودک شما تب دارد، باید سعی کنید آن را پایین بیاورید تا از تشنج پیش‌گیری شود.
اگر کودک دچار تشنج ناشی از تب شد، باید او را در وضعیت احیا قرار دهید. برای کاهش تب کودک اقدام کنید تا از تشنج مجدد پیش‌گیری شود.

کار پزشک
اگر نخستین‌باری باشد که کودک دچار حمله تشنج می‌شود، ممکن است در بیمارستان بستری شود تا آزمایش مننژیت صورت گیرد. آزمایش‌های دیگری نیز ممکن است برای شناسایی علت تب صورت گیرد. اگر عفونت میکروبی وجود داشته باشد ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز شود.
به شما راهنمایی خواهد شد تا در صورت تشنج مجدد بدانید چه کنید. پزشک احتمالاً دیازپام (که یک داروی ضد تشنج است) برای استفاده در منزل تجویز خواهد کرد؛ تنقیه آن به مقعد کودک هنگام تشنج، مدت تشنج را کوتاه خواهد ساخت.

کاهش تب کودک
برای کاهش تب، اسفنج آغشته به آب خنک، اما نه آب سرد، به بدن کودک بمالید. اگر کودک دچار تشنج شده، او را در وان قرار ندهید زیرا ممکن است خفه شود.

چشم‌انداز
حدود یک‌سوم کودکانی که یک بار دچار حمله تشنج می‌شوند، معمولاً ظرف ۶ ماه دچار حمله دوم آن نیز می‌شوند؛ اما کودکان بالاتر از ۵ سال بعید است دچار حمله تشنج شوند. اندکی از کسانی که مبتلا به تشنج ناشی از تب می‌گردند، بعداً دچار صرع می‌شوند.

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر