تزریق واکسن هپاتیت برای نوزادان

واکسن سه گانه
تزریق واکسن سه گانه برای نوزادان DPT
۱۳ بهمن, ۱۳۹۵
دارو دادن به کودک
روش دارو دادن به کودک بیمار
۲۹ بهمن, ۱۳۹۵
واکسن هپاتیت نوزادان

واکسن-هپاتیت-نوزادان

تزریق واکسن هپاتیت برای نوزادان

  • هپاتیت A

ویروس هپاتیت A ایجاد تورم حاد کبد می کند که علائم آن عبارتند از: تب، بی اشتهایی ، استفراغ ، زردی. برای پیشگیری از این بیماری باید واکسن آن تزریق گردد.

واکسن هپاتیت A

دو نوع واکسن هپاتیت A از ویروس کشته شدۀ آن در حال حاضر تهیه شده و هر دو کاملاً مؤثر می باشد که می توان از سن یک سالگی در دو نوبت با فاصلۀ ۶ تا ۱۲ ماه در عضلۀ کودک تزریق کرد. تزریق این واکسن مصونیت کامل به وجود می آورد.

برای پیشگیری از ابتلاء کودکان در هر سنی که با بیمار مبتلا به هپاتیت A تماس داشته اند و واکسن هم نزده اند، باید هر چه زودتر ایمونوگلوبولین در یک نوبت به مقدار ۲ صدم میلی لیتر برای هر کیلوگرم وزن بدن در خلال دو هفته بعد از تماس با بیمار تزریق گردد تا بیماری به شکل خفیف درآید و کودک به بیماری هپاتیت مبتلا نگردد.

  • هپاتیت B

ویروس هپاتیت B تورم حاد کبد ایجاد می کند. نشانه های بیماری تورم کبد ناشی از ویروس هپاتیت B شبیه هپاتیت A  می باشد ولی شدیدتر است و ممکن است پوست و مفصل کودک را نیز مبتلا سازد.

واکسن هپاتیت

واکسن-هپاتیت

واکسن هپاتیت B

بنابر توصیه مجامع علمی پزشکی کودکان، برای پیشگیری از ورم کبد ناشی از ویروس هپاتیت B و جلوگیری از تصلب کبد و سرطان کبد، این واکسن را باید بعد از تولد یا قبل از مرخص شدن نوزاد از بیمارستان به کودک تزریق کرد.

دو نوع واکسن در دسترس است که به کودکان با وزن بیش از ۲ کیلوگرم می توان تزریق کرد. اولین تزریق بعد از تولد، دومین در دو ماهگی و سوم در ۶ ماهگی تزریق می شود. در کشور ایران سال هاست واکسن هپاتیت B به کودکان تزریق می گردد.

برای آشنایی با واکسیناسیون نوزادان و کودکان بخش واکسیناسیون بیبی سنتر را ببینید.

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر