بازی کودکان
بازی کردن و اسباب بازی برای کودکان ۲ تا ۵ سال
۱۰ بهمن, ۱۳۹۵
واکسن سه گانه
تزریق واکسن سه گانه برای نوزادان DPT
۱۳ بهمن, ۱۳۹۵
واکسن سرخک اوریون سرخجه

واکسن سرخک اوریون سرخجه

  • واکسن سرخک

بیماری سرخک، بیماری مسری، تب دار توام با آبریزش از چشم و بینی است که دانه هایی در تمام بدن به وجود می آورد. در این بیماری ممکن است حال عمومی کودک بسیار بد گردد.

واکسن سرخک به صورت جداگانه یا توام با واکسن اوریون و سرخجه (MMR)  در یک آمپول وجود دارد. چون در حال حاضر بیماری سرخک در کشور ایران شایع نیست، واکسن سرخک را در سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی توام با واکسن اوریون و سرخجه تزریق می نمایند.

مطالعاتی که انجام گرفته و همه گیری هائی که بعد از واکسن اولیۀ سرخک رخ داده، سبب شده است که فرهنگستان علوم کودکان امریکا توصیه نماید برای کامل شدن ایمنی در برابر بیماری سرخک، واکسن سرخک باید در یک نوبت دیگر هم توام با واکسن اوریون و واکسن سرخجه در سنین ۴ تا ۶ سالگی یا قبل از ورود به دبستان یا مقطع راهنمایی به کودکان تزریق گردد.

در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کودکانی که به آنها واکسن سرخک تزریق می گردد، در خلال ۶ تا ۱۲ روز پس از تزریق واکسن ممکن است دچار تب و بثوراتی در بدن گردند (علائم سرخک خفیف) که خود به خود از بین می رود و احتیاج به درمان ندارد.

اگر به کودکی واکسن سرخک تزریق نشده باشد و با کودک مبتلا به بیماری سرخک تماس پیدا نماید، برای جلوگیری از ابتلای او به بیماری سرخک، باید هر چه زودتر ایمونوگلوبولین (ماده ای که دارای پادتن ضد ویروس سرخک است) به مقدار کافی به او تزریق گردد.

برای آشنایی با بیماری سرخجه این مطلب را مشاهده نمایید.

  • واکسن سرخک، اوریون و سرخجه MMR

این سه واکسن هر یک به طور جداگانه یا توام در یک آمپول تهیه شده و می توان در سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی یا هر موقع دیگر به کودک تزریق کرد تا در برابر این سه بیماری مصون گردد.

در حال حاضر در ایران تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون جزو برنامۀ ایمن سازی همگانی قرار گرفته و در سن ۱۲ ماهگی تزریق می گردد. تزریق دوم این سه واکسن را باید در سن ۴ تا ۶ سالگی انجام داد.

تزریق توام این سه واکسن ممکن است در ۵ تا ۱۵ درصد از کودکان موجب تب و بثورات مختصر در بدن شود که خود به خود برطرف می گردد.

هر خانمی که به سن ازدواج رسیده یا می خواهد ازدواج کند، باید آگاهی کامل در مورد مراقبت های لازم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری سرخجه و خطرات آن بر روی جنین خود داشته باشد.

واکسن های کودکان و زمان واکسیناسیون و روش های مراقبت از کودک پس از واکسیناسیون را نیز بخوانید.

رد کردن

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر