ایمنی در حمام نوزادان
۱۱ فروردین, ۱۳۹۶
بهداشت غذای کودکان
۱۲ فروردین, ۱۳۹۶

ترس نوزاد از حمام کردن

برخی کودکان از حمام می ترسند، و گاهی نیز پیش می آید که کودکی ناگهان از حمام کردن بدش می آید. اگر چنین اتفاقی رخ داد، مدت کوتاهی حمام کردن کودک را کاملاً کنار بگذارید. شستن روزانه دست و صورت و باسن، برای تمیز نگه داشتن کودک خردسال کافی است، هر چند برای کودکانی که راه افتاده اند، تمیز کردن با اسفنج در حالی که روی پای شما هستند لازم است. پس از دو یا سه هفته، برای امتحان همراه با کودک حمام بروید تا به او کمک کنید که بر ترس خود از آب غلبه کند.

 

بازی با آب

کودک تان را در کف آشپزخانه کنار یک کاسه آب بنشانید و بگذارید آب بازی کند. ظروف و اسباب بازی های پلاستیکی اغلب کمک می کند تا کودک بفهمد که آب می شود سرگرم کننده باشد.

 

کودکانی که از شست وشو بدشان می آید

حتی اگر کودک شما از شستن دست هایش بدش می آید، ضروری است که این کار قبل و بعد از هر غذا انجام شود. با شستن دست های کودک بین دست های خیس و صابونی خودتان، این کار را برای او جالب تر کنید.

 

بچه هایی که از شستن موها بدشان می آید

نوزادان و کودکان خردسال اغلب بیش از هر چیز از شستن موهایشان بدشان می آید، حتی اگر حمام کردن را دوست داشته باشند. اغلب حدود ۵ / ۲ تا ۳ سالگی دشوارترین زمان از این دیدگاه است. اگر کودک شما از شستن موهایش بدش می آید. یکی دو هفته این کار را نکنید. به احساس او احترام بگذارید. اما به او کمک کنید در این مورد منطقی تر باشد. مثلاً با هم زیر باران بروید و به او نشان دهید که افتادن قطرات باران روی صورت او چه قدر لذت بخش است.

به تدریج شستن موها را در حمام از سر بگیرید. شاید بد نباشد به او پارچه ای بدهید تا روی چشم ها و صورتش بگیرد، زیرا اغلب کودکان بیش از هر چیز از احساس برخورد با آب به صورت شان بدشان می آید.

اگر کودک مخالفت نکند، می توانید تِل بالای پیشانی اش بزنید تا آب روی صورتش نریزد.

 

شستن موها با اسفنج

با پاک کردن ذرات غذا و گرد و غبار از موهای کودک با لیف یا اسفنج تمیز، می توانید موهای او را تمیز نگه دارید.