باورهای نادرست شیردهی
باورهای نادرست در مورد شیردهی
۲۴ آذر, ۱۳۹۶
اهمیت آرامش بعد از تولد
اهمیت آرامش بعد از تولد
۲۵ آذر, ۱۳۹۶
تاثیر دود سیگار شیر مادر

تاثیر سیگار و دود سیگار بر شیر مادر
سیگار و دود سیگار تأثیرات بدی بر مادران شیرده و نوزاد می‌گذارد و مادر باید از کشیدن سیگار خودداری کند. بررسی‌ها نشان داده است که سیگار مقدار پرولاکتین خون را کاهش می‌دهد. این هورمون برای تولید شیر و هم‌چنین برای آمادگی عاطفی مادر جهت مراقبت از نوزاد لازم است. مادر اگر آگاه باشد، هرگز ماده‌ای مثل نیکوتین سیگار را که در پرورش نوزاد و شیر او تأثیر بدی بر جا می‌گذارد، مصرف نمی‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که دود سیگار ممکن است در رفلکس ترشح شیر اختلال به‌وجود آورد. نیکوتین سیگار از طریق شیر مادر وارد بدن نوزاد می‌شود و تأثیرات بدی بر جا می‌گذارد که دامنه آن هنوز روشن نیست.
دود دست دوم، یعنی دود سیگار موجود در هوای اتاق، برای همه به‌ویژه برای نوزاد خطرناک است. وقتی مادر سیگار می‌کشد، نوزاد نیز مثل یک فرد سیگاری دود آن را استنشاق می‌کند.
در دوره بارداری نیز دود سیگار بر جنین تأثیر نامطلوبی می‌گذارد. نیکوتین موجود در خون مادر، از راه بند ناف وارد بدن جنین می‌شود. راه‌های تنفسی نوزاد بسیار ظریف و نسبت به دود سیگار حساس است. حساسیت این مجاری در برابر هوای آلوده اتاق، باعث عفونت دستگاه تنفسی و تنگی نفس می‌شود. از این رو، ترک سیگار برای خانم‌های باردار و مادران شیرده کاری عاقلانه و اقدامی ضروری است.
اگر مادری به کشیدن سیگار معتاد است و نمی‌تواند یک باره آن را ترک کند، حتماً تعداد آن را به‌تدریج کم کند و از کشیدن سیگار کنار نوزاد خودداری کند.
گزارش‌های علمی حاکی از آن است که ناراحتی دل درد بین نوزادانی که از پستان مادران سیگاری شیر می‌خورند، پنجاه درصد بیشتر است، مادر علاوه بر این که خود نباید سیگار بکشد، از سایر افراد خانواده و مهمانان نیز باید بخواهد که در حضور نوزاد و در اتاقی که نوزاد زندگی می‌کند، سیگار نکشند. دود به جا مانده در هوای اتاق مجاری تنفسی حساس نوزاد را آزار می‌دهد.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر