در دوران بارداری چه نخوریم - غذاهای مضر برای بارداری
در دوران بارداری چه نخوریم – غذاهای مضر برای بارداری
۲۹ تیر, ۱۳۹۷
تأثیر حالت های روانی مادر بر جنین
تأثیر حالت های روانی مادر بر جنین
۲۹ تیر, ۱۳۹۷
تاثیر تغذیه بر ویار و زایمان

تاثیر تغذیه بر ویار و زایمان

تاثیر تغذیه بر ویار و زایمان

برای ویار حاملگی چی بخوریم

زن باردار غذاهایی که ویتامینB دارد، مانند سیراب شیردان، دل و قلوه و جگر سیاه زیاد بخورد و برنج را با پیاز خام بخورد.
دم کرده گیاه «بادآوَرْد» قبل از غذا، برای جلوگیری از دل به‌هم خوردگی باردار مفید است و نیز نوشیدنی آب معدنی برای جلوگیری از تهوع مفید است. خوردن انار و پوست لیمو هم جلو استفراغ را می‌گیرد.
طبیعت بهترین راهنمای خوراکی‌های مفید برای زن باردار است؛ لذا پزشکان دستور می‌دهند: زن باردار را به مغازه اغذیه و سبزی و آجیل فروشی ببرید تا هر چه میل دارد، انتخاب کند. اگر از این راه تمایل زن باردار اشباع شود، هیچ‌گاه میل به خوردن خاک و گل و زغال پیدا نمی‌کند. گرچه برخی روان‌شناسان اعتقاد دارند ویارهای عجیب ریشه‌های روانی دارد.

تأثیر تغذیه بر زایمان

در زمان زایمان زیاده‌روی در خوردن گوشت، باز شدن رحم را به تأخیر می‌اندازد و زن باردار را دچار سختی زاییدن می‌کند. هم‌چنین خوردن چربی زیاد برای زنان باردار خطر مرگ را در بردارد.
پوشیدن لباس‌های نایلونی و پلاستیکی باعث نرسیدن اشعه خورشید به بدن و کمبود ویتامینB و در نتیجه موجب سختی زایمان می‌شود.
زنان روستایی در اثر استفاده از نور آفتاب و خوردن غذاهای پُرویتامین، استخوان‌بندی لگن آن‌ها خوب رشد می‌کند و نیز در اثر کار و فعالیت زیاد، بچه کوچک می‌شود و زایمان طبیعی و آسان صورت می‌گیرد.
رسول حق صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فرمودند:
«به محض فارغ شدن زن به او خرما بدهید، که خداوند به مریم کبری به وقت وضع حمل دستور داد خرما بخورد، هفت عدد خرما از خرمای مدینه، اگر نبود از خرمای شهرهای خودتان که خداوند فرموده: به عزت و جلال و عظمت و رفعتم، اگر زن روز زائیدن طفل خرما بخورد در صورتی که فرزندش پسر باشد، بردبار و در صورتی که دختر باشد نیز بردبار خواهد شد.»
فقدان ویتامین‌ها در ابتدای بارداری – علاوه بر این که باعث کاهش وزن کودک و رشد جنین می‌شود – ایجاد ناهنجاری‌های پایدار و خطرناکی می‌کند.
مطالعات جدید نشان داده است مادرانی که در دوران آبستنی غذای کافی داشته‌اند زایمان آن‌ها آسان‌تر بوده و اطفال نارس از آن‌ها کمتر دیده می‌شود.

پیشنهاد مطلب:

مراقبت های دوران بارداری – عوامل خطرناک

همه چیز در مورد معاینات پزشکی در دوران بارداری

انواع حاملگی های پرخطر و علائم بارداری پرخطر