نقش پدر و مادر در تربیت الهی – حاج آقا مجتبی تهرانی
نقش پدر و مادر در تربیت الهی فرزند – حاج آقا مجتبی تهرانی – بخش دوم
۹ بهمن, ۱۳۹۵
واکسن سرخک اوریون سرخجه
تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه MMR
۱۳ بهمن, ۱۳۹۵
بازی کودکان

بازی کودکان

در سرشت کودک تمایل به بازی کردن وجود دارد. کودک از بازی کردن، دویدن و جست و خیز کردن لذت می برد. بازی کردن، قدرت ابتکار و استعداد درونی کودک را آشکار می کند و به تکامل میرساند.

موقعی که کودک با شن بازی میکند یا چاهی می کَند یا با سنگ و آجر اتاقکی میسازد، تمام فکرش را به کار میبرد و موقعی که چاه یا اتاقک فرو میریزد به فکر چاره می افتد و همین کارها به رشد فکری و شخصیت او کمک میکند.

هیچگاه نباید چنین بازی های کودک را بیهوده تصور کرد و او را کوته فکر و احمق دانست و از انجام آنها جلوگیری کرد. بازی کردن با اسباب بازی ، نه فقط کودک را مشغول و سرگرم میکند، بلکه موجب تقویت قدرت بینایی، توانایی حسی، لمس و تحریکی کودک میگردد.

بازی کردن با بعضی از اسباب بازی ها ارزش آموزشی دارد. کودک با بازی کردن مهارت هایی را می آموزد و همچنین یاد میگیرد که دست ها را چطور با چشم و حواس دیگر هماهنگ سازد.

بازی به خودآموزی کودک کمک میکند. او از اسباب بازی می آموزد اشیاء چطور ساخته میشود و چطور کار میکند. در بعضی از مواقع وسایل بازی به کودک آرامش می بخشد، به طور مثال یک چکش برای کودکی که حالت تهاجم و پرخاشگری دارد باعث میشود تا با کوبیدن احساس خود را فروکش کند.

هشت راه بازی کردن با کودکان را نیز بخوانید.

 

بازی کردن و اسباب بازی در سال دوم تولد

در این سن پدر و مادر ممکن است پول هنگفتی برای خرید اسباب بازی (ماشین های کوکی و الکتریکی) بپردازند که ارزش آموزشی و سرگرمی نداشته باشد. این گونه اسباب بازی ها به ندرت توجه کودک را جلب میکند و کودک فقط ممکن است دو سه نوبت به آن نگاه کند و شاید پدر را بیشتر ارضا میکند، زیرا او پول زیادی برای آنها پرداخته است.

موقعی که قصد خرید اسباب بازی دارید، سعی کنید اسباب بازی تهیه کنید که دست و فکر کودک با آن به کار افتد و از آن آموزش ببیند، زیرا میل کودک و غریزه او این است که با ساختن و خراب کردن و بازی کردن یاد بگیرد.

کودک در دو سالگی و بعد از آن هنوز علاقمند است اشیائی را داخل ظرف بیندازد و سپس درآورد، بنابراین مکعب های چوبی و اشیاء دیگر را می توان در اختیار کودک قرار داد.

یکی از مفیدترین اسباب بازی ها در این سن عبارت است از قطعات چوبی یا پلاستیکی به اشکال مختلف تا کودک بتواند با قطعات مختلف آن، خانه، گاراژ، کشتی یا هر چه در تخیل دارد بسازد.

چون کودکان مخصوصا پسرها غریزه تهاجم و پرخاشگری دارند، بنابراین تفنگ و هفت تیر و اسباب بازی هایی شبیه آن را دوست دارند، ولی در مورد دادن چنین اسباب بازی هایی به کودکان و اثرات آن نظر قطعی نمیتوان داد.

کودکان در سال دوم تولد، به کتاب علاقه مند میشود. دو نوع کتاب ممکن است مفید باشد؛ یکی کتاب با ورقه های ضخیم که خود کودک با آن بازی کند و دیگر کتاب معمولی که پدر و مادر عکس های کتاب را به کودک نشان دهند و درباره عکس ها توضیح دهند.

۱۵ ترفند برای زمانی که با کودک خود کتاب میخوانید.

بازی و اسباب بازی کودک

بازی و اسباب بازی کودک

بازی کردن در سال سوم و چهارم تولد

بیبی سنتر: کودک در این سن به وسیله مکعب های پلاستیکی، قطعات گوناگون ساختمان سازی، لوازم نقاشی و رنگ آمیزی، مداد رنگی و مداد تراش سرگرم میشود.

کودک دختر در سال سوم و چهارم تولد علاقه به کمک کردن به پدر و مادر در پختن غذا، تهیه شیرینی و همچنین چیدن میز یا سفره غذا دارد و غذا و شیرینی که با کمک او تهیه شده است برای کودک بسیار خوشمزه و گواراست.

جور کردن تصاویر مختلف و به جای خود گذاردن، بریدن حروف و اعداد و چسباندن آنها هم سرگرم کننده و هم مفید است. سه چرخه سواری در هوای آزاد برای کودک لذت بخش است و سطل آب و توده ای از شن ساعت ها کودک را مشغول میکند.

 

بازی کردن در سن ۵ سالگی

در این سن هنوز اسباب بازی های ساختمانی (قطعات مختلف الشکل پلاستیکی یا چوبی) و ماشین های کوچک مورد علاقه کودک است. عروسک هایی که بتوان لباس آنها را درآورد و دو مرتبه به تن آنها کرد، دختر بچه ها را سرگرم می کند.

مداد رنگی، رنگ کردن طرح و نقشه های حیوانات و نیز خمیرهایی که به اشکال مختلف درمی آید و اسباب بازی هایی که به صورت معما وجود دارد، کودک را سرگرم میکند.

فعالیت در محیط آزاد و بازی با وسایل (بالا رفتن و لیز خوردن) بهترین محرک جنب و جوش کودکان است. در این سن کودکان بازی کردن با توپ را دوست دارند، بنابراین پدر میتواند کودکان را برای بازی با توپ به محیط خارج ببرد و با آنها بازی کند.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر