کفش جوراب کودک
انتخاب لباس برای کودک – کفش و جوراب
۲۶ اسفند, ۱۳۹۵
دمای اتاق نوزاد
دمای اتاق نوزاد
۲۶ اسفند, ۱۳۹۵
تخت و تشک نوزاد و کودک

تخت و تشک نوزاد و کودک

انتخاب تخت نوزاد

انتخاب و خریدن تخت بچه، یکی از خاطرات مهم و هیجان‌انگیز برای والدینی است که در انتظار نوزاد می‌باشند. مجسم کردن و مشاهده نوزاد در یک تخت زیبا و آراسته، نقش زیبایی در خاطر والدین بر جا می‌گذارد.

در انتخاب و تهیه تخت نوزاد باید نکاتی را رعایت کرد که عبارت‌اند از:

 

ایمنی تخت نوزاد

بیش‌تر نوزادان علاقه‌ای به خوابیدن در تخت خود نشان نمی‌دهند. معمولا پس از مدتی تخت نوزاد تبدیل به صندوق یا محلی برای جمع‌آوری اسباب‌بازی می‌شود.

تخت نوزاد، به ویژه اگر استانداردهای ایمنی در آن رعایت نشده باشد، باعث صدمات جدی می‌شود. بهتر است در انتخاب آن نهایت دقت به کار رود.

رنگی که برای رنگ‌آمیزی آن به کار می‌رود باید فاقد سرب باشد. اگر نوزاد عادت به جویدن نرده‌ها دارد، بایستی آن‌ها را با وسیله‌ای غیر سمی پوشاند.

حفاظ و نرده‌های دو طرف تخت باید با چفت مناسب طوری محکم شود که نوزاد نتواند آن‌ها را باز کند. فاصله بین نرده‌های تخت نباید بیش‌تر از ۶ سانتی‌متر باشد، تا سر نوزاد در آن گیر نکند.

به‌طور کلی، تخت نوزاد به منظور ایمنی باید ساده و بی‌پیرایه باشد. بایستی از خرید تخت‌های زینتی با کنده‌کاری و گل‌ها و تزیینات برجسته که ممکن است به نوزاد صدمه بزند، خودداری کرد.

قفل‌ها و چفت‌های حفاظ‌ها، باید دارای لبه‌های گرد شده و غیر بُرنده باشند. در چارچوب تخت نباید سوراخ یا شکافی وجود داشته باشد که انگشت نوزاد در آن گیر کند.

اتاق نوزاد باید نزدیک اتاق والدین باشد تا در صورت وقوع حادثه‌ای، صدای نوزاد شنیده شود.

تخت نوزاد را باید در جای امن اتاق قرار داد. بایستی از گذاشتن تخت در جلو پنجره و نزدیک پرده، یا هر چیزی که کودک بتواند به آن آویزان شده و از تخت بالا رود، خودداری کرد.

باید به فکر بزرگ شدن نوزاد و احتمال بالا رفتن و افتادن او از تخت بود.

هم‌چنین تخت نوزاد نباید نزدیک اشیاء تیز یا دیوار و مبل قرار گیرد تا اگر نوزاد افتاد، بین تخت و دیوار یا مبل گرفتار و خفه نشود.

 

حفاظ تخت و اسباب‌بازی‌ها

تخت نوزاد باید به حفاظ و ضربه‌گیر مجهز شود و این ضربه‌گیر به وسیله تسمه‌ای خوب بسته شده باشد. تسمه‌های اضافی را باید کوتاه کرد تا نوزاد آن‌ها را به دهان نگیرد. حفاظ‌ها نباید طوری باشند که نوزاد از آنها به عنوان نردبان استفاده کند و از تخت بالا رود. بند اسباب‌بازی‌ها، پستانک و لباس بچه نباید از ۲۰ سانتی‌متر بلندتر باشد.

انتخاب تخت و تشک مناسب برای کودک و نوزاد


انتخاب تخت و تشک مناسب برای کودک و نوزاد

تشک نوزاد

ابعاد تشک باید طوری باشد که به خوبی در تخت جا بگیرد.

لبه‌های تشک نباید بیش از ۴ سانتی‌متر از چارچوب تخت فاصله داشته باشد. فاصله بیش از ۲ انگشت بین تشک و کنار تخت ممکن است باعث گیر کردن پا و دست نوزاد در آن شود.

نکته دیگر در ایمنی تخت نوزاد، استحکام تخته‌های زیر تشک یا چارچوب فنری آن است.

آویزهای این چارچوب و قلاب‌های آن را باید مرتب وارسی کرد و از استحکام آن‌ها مطمئن شد.

به جنس پوشش تشک و هم چنین موادی که با آن تشک پرشده نیز  باید توجه کرد. جنس رویه و پوشش تشک می‌تواند تعیین‌کننده میزان راحتی و احساس لطافت تشک باشد و هم‌چنین الیاف و موادی که با آن‌ها تشک پرشده است نیز در میزان راحتی خواب تأثیر زیادی دارد. بهترین و البته گران‌ترین نوع تشک تشکی است که دارای پوشش‌های فیبردار باشد و هم‌چنین بهترین تشک‌هایی که انتخاب آن‌ها توصیه می‌شود انواعی است که با فوم، پنبه یا پشم با کیفیت و تراکم بالا پر شده باشد.

تشک مورد نظر بهتر است دست اول و در بسته‌بندی کارخانه‌ای باشد و از خرید تشک دست دوم و تعمیر شده خودداری شود.

تشک باید دارای استانداردهای تولید و هم‌چنین ضمانت پس از فروش باشد. این ضمانت‌نامه لازم نیست سال‌های زیادی را تحت پوشش دهد زیرا طبق استانداردهای جهانی هر تشک باید حداکثر پس از ۷ سال تعویض شود.

یک تشک جدید و نو برای تخت می‌تواند در راحتی خواب و سلامت ستون فقرات کودک تأثیر زیادی داشته باشد.

خواب نوزاد و راه های خواباندن نوزاد را بخوانید.

 

سایز تخت

بهتر است تخت بزرگی برای نوزاد، تهیه شود تا برای دوره نوجوانی کودک نیز قابل استفاده بماند و نوزاد روی آن جای کافی برای بازی و جولان داشته باشد.

خاله زنک - اتاق گفتگوی بیبی سنتر